Denník N

Pellegriniho úrad podpísal zmluvu s Kmotríkom tak, ako sme predpovedali

Kontrolný deň na stavbe Národného futbalového štadióna v septembri 2018. Foto: TASR.
Kontrolný deň na stavbe Národného futbalového štadióna v septembri 2018. Foto: TASR.

Nadácia Zastavme korupciu nedávno informovala, že veľké štátne organizácie porušujú zákon a uzatvárajú zmluvy na dodávku elektronických stravných lístkov a rekreačných poukazov bez otvorenej súťaže. Dodávateľom je firma GGFS podnikateľa Ivana Kmotríka. Keďže NZK zistila, že podobné verejné obstarávanie sa chystá aj na Úrade vlády Petra Pellegriniho, vyzvali sme ho nech obchod zastaví. Márne.

Finta, ako dávajú inštitúcie zarobiť Kmotríkovej firme bez súťaže, spočíva v tom, že nakúpia informačný systém za pár tisíc eur. V skutočnosti ho však neskôr môžu použiť na zabezpečenie stravovania a rekreačných poukazov za milióny eur, o službu teda mali súťažiť.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) už v jednom prípade – týkal sa ministerstva školstva – konštatoval porušenie zákona.

Gastráče s rekreáciou

Podobným spôsobom nakupoval aj Úrad vlády premiéra Petra Pellegriniho. Preto sme ho vyzvali, nech obstarávanie zruší a vypíše riadnu súťaž. V ten istý deň však zverejnil zmluvu na dodávku systému za 63-tisíc eur na tri roky so spoločnosťou GGFS Ivana Kmotríka.

Premiér P. Pellegrini na svojom facebooku zverejnil stanovisko, v ktorom uviedol, že sa mýlime a Úrad vlády obstaráva len akýsi dochádzkový systém. “Pri obstaraní samotných gastrolístkov či rekreačných poukazov budeme postupovať v súlade metodickým usmernením Úradu pre verejné obstarávanie,” zdôraznil. Pritom sám pripúšťa, že doplnkovými funkciami elektronického systému sú aj ďalšie moduly na zabezpečenie “evidencie stravovania zamestnancov úradu a rekreačných poukazov”.

Samotná zmluva s Kmotríkom je uzatvorená nie na evidenciu, ale “realizáciu politiky stravovania a rekreácií”. Predmetom dodávky je až dvetisíc kusov kariet.

Aj v štátnej poisťovni

Podobne nedávno uzavrela zmluvu s nízkou hodnotou (45-tisíc eur bez DPH) s GGFS aj Všeobecná zdravotná poisťovňa. Podľa informácií NZK dostali minimálne bratislavskí zamestnanci od mája karty Callio Bonusy, ktoré umožňujú stravovanie a rekreačné poukazy.

NZK už skôr podala podnet na viaceré štátne úrady a firmy, ktoré uzavreli bez otvorenej súťaže zmluvy s GGFS. Nadácia žiada, aby ich konanie preveril Úrad pre verejné obstarávanie. Tento podnet Nadácia dnes doplnila aj o Úrad vlády a Všeobecnú zdravotnú poisťovňu.

 

Miroslav Cák, spolupracujúci právnik

Zuzana Petková, Nadácia Zastavme korupciu

Spoločnosť GGFS poslala prostredníctvom advokátskej kancelárie 10. júna správnej rade Nadácie list, v ktorom reaguje na blog. Podľa nej rozhodnutie ÚVO uvádza, že na strane Ministerstva školstva vo veci voľby obstarávacích procesov konštatoval pochybenie výlučne pokiaľ ide o voľbu elektronického kontraktačného systému. ÚVO podľa výkladu právnikov GGFS nenaznačil, že do hodnoty zákazky by sa mala započítať hodnota stravovania, ktoré bude prípadne zaúčtované prostredníctvom obstarávania informačného systému. „S odkazom na uvedené, nakoľko výpočet predpokladanej hodnoty Zákazky nebol zo strany ÚVO označený za porušenie zákona, je možné uzavrieť, že v prípade charakterovo obdobne nastavených zákaziek (akou je napríklad aj Zmluva o poskytovaní bonifikačného a dochádzkového systému uzatvorená medzi GGFS a Úradom vlády SR) nedochádza, pokiaľ ide o určenie predpokladanej hodnoty zákazky, k porušenie zákona.“ 

Verejné obstarávanie a legislatívu v tejto oblasti kontrolujeme v rámci projektu, ktorý bol podporený Fondom pre transparentné Slovensko.

 

Chcete nám pomôcť v našom úsilí odstrániť korupciu pri nakladaní s verejnými peniazmi? Podporte Nadáciu Zastavme korupciu malým finančným darom, vďaka ktorému dokážeme veľké veci. Ďakujeme.

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.