Denník N

Ličartovce – obec, ktorá sa stala rajom pre daňových kúzelníkov

Obec medzi Prešovom a Košicami sa už dlho teší nadštandardnej obľube daňových špekulantov. V minulosti v nej podnikal Milan Chovanec, známy z doteraz najväčšej vyšetrovanej DPH kauzy za takmer 80 miliónov eur. Nedávno zas kvôli tamojším podnikateľom sprísňovali daniari DPH pravidlá. Aktuálne sa okolo obce točia cyperské firmy a zlučujú podniky s miliónovými dlhmi a zaujímavým účtovníctvom.

Východoslovenská obec Ličartovce je v biznise obľúbená najmä pre svoju výhodnú polohu. Leží totiž pri diaľnici medzi Prešovom a Košicami. Aj preto je vyhľadávaná špedičnými a ďalšími firmami z oblasti logistiky. Sídli ich tam mnoho vo viacerých areáloch. Väčšina podniká dlhodobo a v súlade so zákonom, ale nájdu sa aj výnimky.

Vlastnú priemyselnú halu vlastnil v Ličartovciach v minulosti Milan Chovanec. Ide o hlavnú postavu DPH kauzy za takmer 80 miliónov eur, ktorej vyšetrovanie šlo ale rokmi do stratena.

Chovancove pravdepodobné podvody s daňami spočívali napríklad v nafukovaní množstva prepravovaného tovaru, prípadne ten istý tovar vozil tam a späť, pričom na faktúrach uvádzal stále iné položky. Niekedy kamióny do jeho haly doviezli tovar oblepený čiernou fóliou, takže nebolo možné identifikovať, o čo presne ide.

Na fóliu sa cez noc nalepili štítky a tovar zas na druhý deň smeroval z areálu preč. V areáli sa striedali cukor, olej, dubové podlahy či železo. Často ich cez noc prebaľovali a na ďalší deň odviezli.

Zhruba pred pätnástimi rokmi, v čase, keď sa o jeho podnikanie začali zaujímať daniari a NAKA, mu zhodou okolností hala vyhorela. Na jej mieste postavil nový areál, ktorý po začatí vyšetrovania jeho DPH podvodov prevzal príbuzný sudcu, ktorého meno sa neskôr okolo celej kauzy medializovalo.

Ďalšia príbuzná sudcu Chovancovi predtým roky viedla účtovníctvo. V kauze Chovanec sa okrem toho spomínajú politické špičky a vysokí úradníci vtedajšej vládnej strany Smer ako ľudia, ktorí o podvodoch mali vedieť a tolerovali ich.

Daniari opäť v pozore

Odchodom Chovanca ale podozrivé daňové obchody z Ličartovce nezmizli. Jeden z tamojších areálov sa stal pôsobiskom pre ďalšiu firmu, ktorá dostala daniarov do pozoru. Kvôli nej dokonca sprísňovali legislatívu.

Konkrétne išlo o kontrolný výkaz DPH. Ten odovzdávajú pravidelne státisíce podnikateľov. Musia v ňom uviesť všetky prijaté aj odoslané faktúry. Daniari takto vedia rýchlo skontrolovať, či si firmy nedávajú do účtovníctva vymyslené obchody.

V jednej časti výkazu, takzvanej častiB3 , sa ale uvádzajú firemné výdavky dokopy. Za menšie nákupy, napríklad z papiernictva či z benzíniek. No po tom, čo si v tejto kolónke práve firma z Ličartoviec uviedla výdavky za niekoľko miliónov eur s duplicitnými bločkami za tankovanie, Finančná správa o tom informovala na tlačovej besede a obmedzila výdavky v B3.

Ani tým ale história daňových zaujímavostí v Ličartovciach nekončí. Pri bližšom pohľade na niektoré firmy operujúce v tejto obci si nemožno nevšimnúť ich cyperské pozadie, miliónové majetky držané v peniazoch, ale aj časté zlučovanie firiem s inými vysoko zadĺženými spoločnosťami. Všetko signály, pri ktorých bežný daňový kontrolór automaticky spozornie. Tieto firmy už opakovane riešila aj polícia a preverovali daniari.

V jednom z priemyselných areálov obce pôsobili a pôsobia už dekádu firmy zo skupiny Korida (nemajú nič spoločné s firmou Korida z Bátorových Kosihov, pozn.). V ich orgánoch figurujú spolu Martin Vasilenko a Miloš Kazimír, firmy podnikajú najmä v oblasti nákladnej dopravy a veľkoobchodu.

Niektoré firmy z tejto skupiny dosahovali v najlepších rokoch tržby aj 10 miliónov eur, sedemciferný bol aj ich majetok, no väčšinou končili v stratách. Čo nesedí logike zdravého podnikania, z ktorého chcú majitelia profitovať cez zisk.

Pritom v niektorých rokoch väčšinu majetku firiem tvorili peniaze, ale mimo bánk. Taký vysoký objem držaný v peniazoch nie je pri aktívnych firmách štandardný, keďže tie neustále nakupujú tovary a investujú. Teda im skôr peniaze chýbajú.

Zlúčiť, presťahovať a nechať dlh

Jedna z týchto firiem, Korida Trade, sa pred tri a pol rokom zlúčila so svojou sesterskou firmou Korida Transport. V biznise sa také veci robia bežne. Ale spojené firmy sa krátko na to začleňovali ďalej, tentoraz už do nitrianskej firmy. Táto firma sa potom premenovala, presťahovala na východné Slovensko, zmenila majiteľa a postupne sa do nej včlenilo ešte pár iných firiem.

Aktuálne sídli v rodinnom dome na okraji Košíc a jej celkové dlhy na daniach prevyšujú 5,2 milióna eur. Štát sa k nim už len veľmi ťažko dostane, keďže na ich urovnanie nebude dostatok majetku. Pre porovnanie – toľko peňazí by stačilo priemerne veľkej slovenskej obci na celé štyri roky svietenia, kosenia a platenia všetkých úradov vrátane školy.

Zlučovanie problémových firiem s daňovými dlhmi bolo donedávna medzi špekulantmi veľmi obľúbené. Relatívne jednoducho sa takto zdalo „zbaviť“ firmy, keď sa presunula aj s celým účtovníctvom a dlhmi často na bezdomovca a kdesi do osamelej chaty či schátraného areálu. V súčasnosti už pre spájanie firiem platia prísnejšie pravidlá.

Zástupca firiem zo skupiny Korida Miloš Kazimír zlúčenie vysvetľuje tým, že išlo o plánovanú fúziu, ktorej predchádzala ponuka od zahraničného partnera. No sľuby investora sa nakoniec nemali naplniť a o „konečnej“ firme, do ktorej sa ich firmy začlenili, nemá žiadne vedomosti. „Od zlúčenia sme už nemali vplyv na nástupnícku spoločnosť, ktorá proklamovala záujem o fúziu, a teda ani na následné dlhy,“ dodal Kazimír.

Prečo ich firmy napriek slušným tržbám končili často v stratách, odôvodnil potrebou neustále investovať do rozvoja spoločností a prispôsobovanie sa trhovým podmienkam, najmä obstarávaním vozidiel. „Majetok firiem bol v prevažnej miere tvorený z leasingov,“ dodal. Prečo ho ale niekedy tvorili hlavne peniaze, vysvetliť nevedel „z dôvodu časového odstupu a jednak kvôli korektnosti odpovede, nakoľko Korida Trade mala mnoho obchodných transakcií“.

Aktuálne v Ličartovciach aktívne pôsobí Korida Slovakia. V minulosti pritom firmy podnikali aj so štátom. Koridu Transport si opakovane za niekoľko stotisíc eur zazmluvnila Slovenská pošta. Naposledy len pár mesiacov pred zánikom tejto firmy. No pošta spolupracovala aj s jej „nasledovníkom“ – Koridou Slovakia. Predmetom spolupráce boli podľa Kazimíra kuriérske služby a spolupráca sa skončila v roku 2016.

Podnikanie nám komplikuje byrokracia

Na margo podnikania skupiny firiem Kazimír doplnil, že svoje záväzky voči štátu sa snažia plniť ako najlepšie vedia. „Ročne zaplatíme na odvodoch, rôznych daniach a iných poplatkoch cez 1 milión eur.“ Zamestnávajú okolo 200 ľudí.

Podnikanie skupiny hodnotí s tým, že „je namáhavé udržať stabilitu a potrebný rast, a to z dlhodobo pretrvávajúcich dôvodov: odvodové zaťaženie, nedostatok pracovnej sily na trhu a vysoká miera byrokracie štátnych orgánov“. V tejto súvislosti hovorí aj o práci daňových úradov. Ich skúsenosti s daniarmi sú pozitívne aj negatívne.

V rámci našej činnosti sa zopárkrát stalo, že sme mali menšie omeškanie, respektíve nedoplatok na rôznych typoch daní, ale tie sme vždy po identifikovaní príčiny vzniku nedoplatku riadne uhradili,“ dopĺňa Kazimír.

Podľa Finančnej správy prebieha aj v súčasnosti niekoľko daňových kontrol v Korida Slovakia. Daniari môžu informovať len o kontrolách začatých alebo ukončených od januára minulého roka.

Kazimír tiež doplnil, že ako dopravno-logistická spoločnosť, ktorá poskytuje služby rôznej škále podnikateľov, ich viackrát oslovila aj polícia. „Išlo o poskytnutie súčinnosti a dokladovanie činností, ktoré sme realizovali. Nemáme vedomosť o tom, že nejaké iné konanie pokračuje, respektíve pretrváva.“ Dodal, že pri predvolaniach na políciu kvôli daniam vždy figurovali len ako svedkovia.

Polícia ale viackrát preverovala kvôli daniam samotné firmy zo skupiny. Hovorkyňa Jana Ligdayová z prešovskej krajskej polície upresnila, že celkovo riešili doteraz firmy Vasilenku a Kazimíra trikrát.

Dvakrát podozrenie z dávnejšieho skrátenia dane zhodne v júli 2016 policajti odmietli, lebo na začatie stíhania nebol dôvod. O pár mesiacov ale začala polícia trestné stíhanie opäť a opäť pre dane. Len tento rok v máji stíhanie prerušila, lebo „sa nezistili skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe“, doplnila Ligdayová.

V roku 2016 si kvôli daniam na firmu Korida Transport posvietila aj prešovská okresná polícia. Stíhanie ale po pár mesiacoch tiež prerušili a v prípade sa zabezpečuje svedok, ktorým má byť nový konateľ zo Slovinska. Cieľom je zabezpečiť účtovné podklady pre znalecké skúmanie.

Rodina vo funkcii

Podnikatelia mali pritom donedávna na ministerstve vnútra, pod ktoré spadá aj napríklad polícia, kontakt cez vysokého funkcionára. Otec Vasilenka roky viedol Centrum podpory Prešov. Vo funkcii riaditeľa skončil na jar 2014 a v súčasnosti už ako zamestnanec ministerstva nepôsobí.

Centrum má na starosti materiálno-technické zabezpečenie a personalistiku pre všetky pracoviská ministerstva vnútra v danej oblasti. Teda pre políciu, hasičov, ale aj okresné úrady, v tomto prípade v rámci Prešova. Práve pod tento okresný úrad a jeho rozhodnutia, napríklad v oblasti životného prostredia či dopravy spadajú firmy pôsobiace v Ličartovciach. Korida Trade a Korida Transport, ktoré dnes už nefungujú, sídlili práve v regióne spadajúcom pod tento okresný úrad.

Nadácia sa ministerstva pýtala na možný konflikt záujmov exriaditeľa centra v súvislosti s firmami jeho synov. Z tlačového oddelenia ministerstva odpovedali, že „podľa informácií z centra, žiadny obchodný vzťah (zmluvy, objednávky) s uvedenými spoločnosťami neevidujú, kompetentní zamestnanci na ministerstve nemajú vedomosť o podozreniach, ktoré uvádzate.“

Za zmätočné takéto úvahy označuje aj Kazimír ako zástupca firiem. „Profesionálna kariéra otca jeho biznis partnerov nijako nezasahovala či už do rozhodnutí vedenia spoločnosti alebo iným spôsobom,“ uviedol. Za tendenčné takéto špekulácie považuje aj preto, že si plnia všetky povinnosti a majú všetky potrebné povolenie, a to vo všetkých svojich prevádzkach. Tie majú podľa webovej stránke popri Ličartovciach aj vo Zvolene a Žiline.

Faktom ale je, že ku kolaudácii z obecného stavebného úradu aj okresného dopravného inšpektorátu museli podľa informácií Nadácie susedné konkurenčné firmy predkladať viac potvrdení ako areál, v ktorom sídlia firmy Korida.

V areáli bola napríklad vlani kontrola z okresného oddelenia životného prostredia. Nijaké pochybenie nezistila. V areáli sa pritom podľa samotného Kazimíra nachádza „výdajné miesto motorovej nafty, ktoré prevádzkuje spoločnosť na to oprávnená“. Dodal, že podľa jemu známych informácií, je toto výdajné miesto „plne v súlade s požadovanými normami“.

V tesnej blízkosti areálu sa pritom nachádza vysokotlakové potrubie plynu. V okolí takého zariadenia musí byť ochranné pásmo a platia tam sprísnené pravidlá pre manipuláciu aj uchovávanie horľavých a výbušných látok.

Nájomca, biznis partner aj prokúra

Zaujímavý je aj príbeh vlastníkov areálu, v ktorom firmy Vasilenka a Kazimíra operujú. Areál vlastní bratislavská firma Virkon a pôsobia v ňom aj renomované spoločnosti z oblasti logistiky.
Pôvodne boli majiteľmi areálu Godányovci, ktorých korene siahajú do východoslovenskej obce Udavské. Na jeseň 2015 Virkon prevzala cyperská firma Pertusus Group SE. No pôvodní majitelia sú naďalej konateľmi, teda oficiálne firmu riadia a určujú jej biznis stratégiu. A Kazimír z Koríd je ich prokuristom.

Keď sa nadácia Virkonu spýtala na vstup zahraničného majiteľa, zástupca firmy Štefan Godány to vysvetlili tým, že išlo o „internú reorganizáciu v rámci konsolidácie podnikateľských aktivít“ a že pôvodní vlastníci sú aj naďalej konečnými užívateľmi výhod. Inými slovami, napriek cyperskému vlastníkovi sú to na konci dňa Godányovci, ktorým plynú akékoľvek benefity z Virkonu.

To ale nie je jediné spojenie Godányovcov na Cyprus a firmu Pertusus Group SE. V rovnakom mesiaci – v auguste 2015, keď cyperská firma prevzala Virkon, prevzala aj ďalšie firmy Godányovcov. Aj Pertus, Soref a Wine Lovers Club a aj tieto sa, rovnako ako Virkon, presťahovali na rovnakú bratislavskú adresu a Godányovci sú naďalej ich konateľmi, teda za nich rozhodujú. Aj toto Štefan Godány vysvetlil internou reorganizáciou v rámci konsolidácie podnikania.

Pertusus Group vznikol podľa informácií cyperských registrov len dva mesiace predtým, ako prevzal Godányovské firmy. Vo všeobecnosti je Cyprus považovaný u časti podnikateľov za atraktívne sídlo firmy kvôli nízkym daniam.

V ekonomických kruhoch je preto označovaný aj ako daňový raj. Zároveň je ale členom EÚ a podieľa sa na výmene daňových informácií. Zástupcovia Virkonu ako aj firiem Korida za záujmom okolo svojho biznisu vidia susedské spory. Ich opakované udania a sťažnosti označujú za „nezmyselné a šikanózne“.

 

Xénia Makarová, Nadácia Zastavme korupciu

Chcete nám pomôcť v našom úsilí odstrániť korupciu pri nakladaní s verejnými peniazmi? Podporte Nadáciu Zastavme korupciu malým finančným darom, vďaka ktorému dokážeme veľké veci. Ďakujeme.

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.