Denník N

Внимание! Внимание! Z reaktora číslo 4 unikol diabol

Miniséria Chernobyl ukázala, že najväčším ľudským ohrozením je nekompetentnosť

Ak ste posledný mesiac nežili v izolácii, určite ste zachytili superlatívmi nešetriace ohlasy na Chernobyl z produkcie HBO. Po štedrom mediálnom priestore by bolo zbytočné písať prečo sa táto päťdielna miniséria oplatí vidieť. Chernobyl JE majstrovské dielo a televízna udalosť, aká tu dlho nebola. Ani výhrady o zjednodušení udalostí alebo scenári pretkanom hollywoodskymi trópmi neznižujú kvalitu diela. Jediná vec, ktorá ma osobne mrzí je ako počas diskusie o seriáli a havárii zabúdalo na dielo Svetlany Alexijevič, Černobyľská modlitba (krátka recenzia TU), z ktorej tvorca seriálu Craig Mazin (okrem iného scenárista paródií Scary Movie 3 a 4) s veľkou pravdepodobnosťou vychádzal.

Chernobyl je mesmerizujúci zážitok, po ktorom budete vyhľadávať informácie od toho akým dávkam radiácie ste denne vystavovaní, cez efekty extrémnych dávok radiácie na ľudské telo, až si budete čítať o iných jadrových haváriách. Vedeli ste, že jedna z nich sa stala aj v Jaslovských Bohuniciach?

Chernobyl patrí k dielam, ktoré s chirurgickou presnosťou rekonštruujú skutočné udalosti, no súčasne je to jeden z najpôsobivejších hororov, aké sme mohli za posledné obdobie vidieť. Seriál miestami pripomína „monster movie“, s tým rozdielom, že monštrum tu nie je Godzilla, ale neviditeľná rádioaktivita. Tá uniká na svet ako džin, ktorý sa po rokoch väznenia v čarovnej lampe chce pomstiť všetkým, čo zneužívali jeho schopnosti pre svoj osobný prospech. Je to horor, kde je monštrum nehybné, a predsa trhá desiatky kilometrov sveta okolo seba. Je to horor, v ktorom ak by hasiči zahynuli v horiacej rádioaktívnej peci, tak ich utrpenie by bolo menšie ako nasledujúce dvojtýždňové martýrium. Proti monštru bolo povolaných vyše pol milióna vojakov, no aj tak nezvíťazili, iba toto rádioaktívne Frankensteinovo monštrum zamkli do tmavého betónového väzenia, aby sa s ním porátali ich potomkovia.1

Asi vizuálne najdesivejšia scéna seriálu nie je ani tak devastujúci efekt radiácie na telo Vasilija Ignatenka (výpoveďou jeho manželky Ľudmily sa otvára vyššie spomenutá Černobyľská modlitba a podľa ktorej bola realita podstatne drastickejšia ako v seriáli), ale pár sekúnd trvajúci pohľad na odokryté, taviace sa jadro štvrtého reaktora. Je to ako mytologický príbeh o Medúze, na ktorú pohľad vás stál život.

Ale pozor, Chernobyl nie je luddistický výkrik zbrojaci proti jadrovej energetike. Chernobyl svoj skutočný horor neskrýva v nerovnom súboji so syndrómami radiačnej choroby, ani ničivom environmentálnom vplyve, ale v ponechaní veľkej sily v nekompetentných, nesprávnych rukách.

V časoch globálne bagatelizácie vedy Chernobyl naturalisticky ukazuje čo nastane, ak odborníkov nahradíme politickými pätolizačmi, profesionálnymi straníkmi, poslušnými podriadenými, či neschopnými rodinnými príslušníkmi. Neplatí to len pre jadrové elektrárne, ale aj letiskové riadiace veže, manažérske pozície vo veľkých podnikov, významné posty v štátnej správe a v neposlednom rade významné politické pozície. V Černobyle nezabíjala rádioaktivita, ale nekompetentnosť. A tá trpezlivo vyčkáva, kedy opäť vstúpi do sveta vďaka nekompetentnému operátorovi v jadrovej elektrárni alebo samoľúbemu štátnikovi a hlboko sa zahryzne svetu do krku.

Zopár mojich ďalších textov vrátane mojej skromnej literárnej tvorby nájdete tu.

Teraz najčítanejšie

Ľubomír Šottník

Doktorand na Sociologickom ústave SAV•Skúmam zmeny na pracovnom trhu a realizovateľnosť univerzálneho základného príjmu•Venujem sa písaniu prózy a dátovej analytike•Najčastejšie blogujem o literatúre, filmoch, politike a spoločnosti.