Denník N

Chcete aby horelo divadlo?

Minulý týždeň mi zazvonil telefón. Pán na druhom konci sa rozčuľoval, že na mestskom divadle visí dúhová vlajka. Že on ako daňový poplatník nepraje, aby mesto takýmto spôsobom podporovalo LGBT komunitu. ,,Pán poslanec, zjednajte nápravu! Alebo chcete, aby zhorelo mestké divadlo, tak ako zhorela sála na Staničke?“, dodal ešte.
Zalapal som po dychu. Priznám sa, dovtedy som ani nevedel, že na mestskom divadle v Žiline veje dúhová vlajka. Zmohol som sa ešte na odpoveď:,, vážený pane, chcete povedať, že ak budem mať na niečo iný názor ako Vy, tak prídete a zapálite mi byt? To je cesta ako problémy riešiť?“. Ozvalo sa klapnutie, chlapík zložil.

Grantové komisie.

Za svojho života som bol členom viacerých grantových komisií, najmä v oblasti kultúry. Je pravdou, že pri niektorých grantoch, ktoré podávali tzv. cirkevné organizácie u niektorých kolegov bolo nižšie hodnotenie. Stretol som sa s argumentmi aj tipu, že cirkev je bohatá, vo Vatikáne je peňazí dosť. Snažil som sa ich presvedčiť argumentmi, že nejaké malé OZ pri farnosti, ktoré chce zorganizovať amatérske divadlo, či koncert, nemá dosah na truhlice so zlatom vo vatikánskej banke. Prečo to hovorím? Nepamätám si, že by niekedy žiadosti konzervatívnych žiadateľov boli odpálené všetky. Respektíve, že by napr. primátor Žiliny nerešpektoval rozhodnutie grantových komisií a cielene vyhodil niektorých žiadateľov z hry. Áno, stalo sa, že primátor Choma odmietol minulý rok podpísať schválený grant pre OZ proti korupcii. To bola ale osobná pomsta, že OZ odhalilo čiernu dušu na úrade.Jednalo sa o tento článok Vandy Tuchyňovej: https://tuchynova.blog.sme.sk/c/450963/klientelizmus-v-ziline-poslanec-nr-sr-choma-zamestnava-svojho-asistenta-aj-na-radnici.html

Precedens.

Ministerka kultúry Ľubica Laššáková sa ale dopustila precedensu, keď vyhodila z hry všetky žiadosti, ktoré získali organizácie blízke LGBTI komunite. Na dotácie nie je právny nárok, ale vzhľadom na skutočnosť, že odborná komisia odporučila na podporu 6 z 8 projektov LGBTI organizácií a ministerka Laššáková nepodporila ani jeden, pričom to ministerstvo odôvodňovalo práve posúdením zo strany komisie, považujem tento krok za diskriminovanie organizácií, alebo osôb z inou orientáciou. Domnievam sa, že to súvisí s eurovoľbami, kedy SMER zúfalo lovíl v revíroch Maríana Kotlebu a jeho strany. Dúhová vlajka na Novej Synagóge, či mestskom divadle v Žiline nie je prejavom podpory LGBTI komunite, ale je protestom proti svojvoľnému nerešpektovaniu výsledku grantových komisí zo strany ministerky kultúry.

Nová synagóga v Žiline
Budova mestského divadla.

Duhová vlajka na mestskom divadle..

A ako je to s vlajkou na mestskom divadle? Zodpovednosť za vyvesenie dúhovej vlajky prevzal režisér a umelecký šéf mestského divadla Eduard Kudláč podporený ďalšími pracovníkmi divadla:

,,Vyvesenie dúhovej vlajky na budove Mestského divadla Žilina je reakciou na bezprecedentné mocenské zásahy Ministerky kultúry SR do rozhodnutí kvalifikovaných komisií dotačného programu kultúry znevýhodnených skupín na Ministerstve kultúry SR.

Je nemysliteľné, aby práve v dotačnom programe pre znevýhodnené skupiny bola jedna zo skupín (v tomto prípade LBTI) diskriminovaná, navyše tak razantným, likvidačným spôsobom.

Keďže ide o ďalšie z rozhodnutí, ktoré ministerku diskvalifikujú nielen na odbornej, ale aj celospoločenskej úrovni, rozhodli sme sa vyjadriť spolupatričnosť s nepodporenými organizáciami a zároveň vyzvať ministerku kultúry k jej okamžitej abdikácií. Dúhová vlajka sa tak nechcene stala symbolom vzbury proti hlúposti, arogancii a rozhodovania z pozície moci. Tento akt nie je politickým činom, ale profesnou vzburou. Je podporou organizáciám a ľuďom, ktorí pre túto krajinu a jej kultúru urobili neporovnateľne viac ako súčasná ministerka.

Toľko na vysvetlenie, aby ste vedeli, keď uvidíte niekde viať duhovú vlajku, ktorá je v našich končinách symbolom LGBT komunity.

 

Ľubo Bechný, foto autor

text písaný pre MY Žilinské noviny

Teraz najčítanejšie

moja fotka

Ľubo Bechný

Som človek, ktorý sa búri, keď sa deje krivda inému človeku.