Denník N

Ekologická troll-iáda.

Pamätám si, ako kolega na sklonku socializmu doniesol po návšteve severských krajín niečo medzi čertom a diablom s tým, že toto je “Troll“. Zapili sme návrat Jägermeisterom a na trolla som dávno zabudol. Troll ale nezabudol na mňa a za ten čas sa vyvinul do štádia digitálneho a klimatická zmena plodí najnovšiu generáciu – trolla ekologického.

V máloktorej debate sa zmiešavajú hodnotové predstavy s predsudkami tak, ako u klimatických zmien.  Niekde medzi idealistickými motívmi etiky, osvietenej úlohy štátu a demokratických spoločenstiev až po racionálne kalkulovanie s účinnosťou technologických opatrení bez ohľadu na motív, ktorý k nim vedie. Idealisti často prehliadajú fakt, že vedia ovplyvniť emisie skleníkových plynov len na malom území západných demokracií a technokrati zasa krátkosť času (prípadne nedemokratické metódy) na dosiahnutie požadovaných klimatických cieľov.

Z miliardy Afričanov budú v priebehu storočia dve až tri. Všetci títo ľudia sa budú snažiť dosiahnuť blahobyt, ktorý si už dnes užívame my. A nebudú čakať na solárne panely či veterné elektrárne, ktoré budú produkovať čistú energiu. Ekonomický rast bude poháňaný predovšetkým tepelnými elektrárňami, ako to poznáme z Európy (Indie, Číny).

Ak budeme posudzovať stav z pohľadu emisií CO2 na obyvateľa, najľahšie budú plniť klimatické ciele krajiny ako India. Jednoducho množením. Na jednej strane 1,6 tony na obyvateľa, ale 6,8% svetových emisií. Na druhej strane America first platí aj v tejto oblasti – 14,9 tony na obyvateľa. 14,6% svetových emisií CO2, čo je 6,6 krát viac ako Nemecko – 2,2%, ale len 1,6 krát viac na obyvateľa. Je zrejmé, že absolútne najviac produkuje Čína – 27,2%, ale 1,8% Saudskej Arábie (pre porovnanie Južná Kórea – 1,7%, Japonsko – 3,3%) ma napĺňa (laickým) údivom.

Svet produkuje v priemere na obyvateľa 4,6 tony CO2. Ak by mala produkcia v krátkom čase stúpnuť na nemeckých 9 ton, svet by sa uvaril. Než k tomu dôjde, zmenia sa zrejme poisťovacie algoritmy, logistické náklady, zmení sa sortiment potravín, akciové hodnoty firiem … nakladanie s vodou. Na ochranu klímy potrebuje svet idealistickú motiváciu, ale aj chladnou hlavou kalkulovanú efektívnosť opatrení. A pravdu majú aj tí, že rozvojový svet sa pozerá na nás. Ako sa k problému postaví vyspelý západný svet …

Želám daždivý deň.

Teraz najčítanejšie