Denník N

Maják

Slovensko je ako loď na rozbúrenom mori. Pani prezidentka Zuzana Čaputová môže byť majákom, ktorý ho ukotví na bezpečnom brehu.

Ako biblický kresťan by som si mohol povedať, že mi je jedno kto vládne v krajine kde žijem, pretože ako som už uviedol mnohokrát verný kresťan nie je závislý na tom, kto bude spravovať krajinu v ktorej žije, pretože žije pre kráľovstvo, ktoré nie je z tohto sveta. A predsa…

Dnes sme celá rodina sadla  predpoludním k televízii, aby sme sledovali priebeh inaugurácie novej prezidentky pani Zuzany Čaputovej.  Bola to hádam prvá inaugurácia, ktorú sme takto spolu sledovali. Televízny program sa pred nedávnom skončil, a ja sa pýtam sám seba, prečo sme sedeli aj s deťmi pred televíziou, čo bolo a je našim očakávaním? Viem to vyjadriť jedným slovom, ktoré vyjadruje pocit aký mám v tejto chvíli. To slovo je nádej.

Slovensko je ako loď na rozbúrenom mori. Pani prezidentka Zuzana Čaputová môže byť majákom, ktorý ho ukotví na bezpečnom brehu. Tí,  ktorí sa plavia po rozbúrených moriach mi dajú asi za pravdu, že maják je tým symbolom nádeje, na ktorý tak v čase beznádeje čakajú. Ak by som pokračoval v tomto porovnaní, tak Slovensko počas svojej existencie, vyvolávalo mnohé pocity tých, ktorí sa na ňom plavili. Raz sme mali plavbu pokojnejšiu, inokedy ako uprostred rozbujnenej búrky, nezriedka loď sabotovanú  priamo jej posádkou. Preto slovo maják mi napadlo ako prvé, keď som práve zhliadol záverečnú časť  kladenia venca na Devíne. Iste náročný program po celý deň, fyzicky vyčerpávajúci, no pani prezidentka ku všetkým ku ktorým prišla, priniesla radosť a nádej.  Maják nie je cieľom pre loď, len ukazuje kde je bezpečný breh. Slovensko potrebuje pristáť na bezpečnom brehu spravodlivosti, poctivej verejnej služby, elementárnej slušnosti a ľudskosti v bežnej komunikácii.  A verím, že pani prezidentka ako tento maják nádeje, môže Slovensku ukázať svojim prístupom a službou, kde sa tento breh nachádza.

Teraz sa musia inaugurovať občania, ktorí sú odhodlaní za tým majákom k tomu bezpečnému brehu isť.  Pani Prezidentka, prosím Pána Boha, aby ste tým majákom bola, aby Vás ochránil pred neprajnými a zlomyseľnými ľuďmi a aby Vás obklopil ľudmi,  ktorí chcú Slovensko k tomu bezpečnému brehu priviesť.  Verím, že to práve budú  tí inaugurovaní občania, ktorí pomôžu Slovensko na tom bezpečnom brehu, ku ktorému nás navediete ukotviť do slušnej občianskej spoločnosti.  Nádej je silná motivácia.

Teraz najčítanejšie

Ivan Hlavanda

Patent na rozum nemám. Som hriešny, omylný, emotívny, častokrát cynicko-sarkastický, ublížil som mnohým, a predsa sa nadejem, že sa nad to povznesiete a pokúsite sa oddeliť predložené myšlienky v mojich blogoch, ktoré budú nasledovať - od ich nedokonalého autora.