Denník N

Human-friendly (zero-racism) životný štýl

Snažíme sa žiť udržateľne a ekologicky. Snažíme sa recyklovať, žiť zero waste, kupovať si lokálne potraviny, cestovať menej autom a viac na bicykloch. Ale popritom častokrát zabúdame na veľmi dôležitú súčasť našej planéty- iných ľudí.

Nedávno som sa stala svedkom situácie, ktorá ma veľmi zarmútila. Sedela som v jednej z mnohých pobočiek istej siete rýchleho občerstvenia, keď dnu vošlo malé dievčatko. Okolo bolo plno ľudí a všetci čakali, kým si ono naplní pohár kolou. Dievčatku sa to nedarilo. Ľudia začali byť nervózni a sledovali to malé dievča, ktoré netušilo, ako sa to robí a ani poriadne nedočiahlo na automat. Oslovilo jedného mladého pána v obleku, ale ten sa tváril, že ho nepočuje a otočil sa. Keď sa dievčatku podarilo nabrať si do pohára kolu, nevedelo zase, ako dnu dať slamku tak, aby nevypadla. Tentoraz ju sledovala iná pani, ktorá však iba zakrútila hlavou. Podišla som k dievčatku a pomohla jej, aby zvládlo pohár odniesť zároveň so slamkou. Všetci sa pozerali, niektorí si mrmlali popod nos, iní krútili hlavami, ale nikto tomu malému dieťaťu nepomohol.

Pani si následne objednala jedlo a namiesto plastového príboru požiadala o drevený. Pán pil, ako inak, bez slamky. Toto ekologické fungovanie absolútne uznávam a oceňujem. Ale ak sa ľudia nebudú správať s úctou k sebe navzájom, načo a pre koho chceme chrániť planétu? Nijakým spôsobom sa nechcem dotknúť ľudí, ktorým záleží na planéte. Ani ľudí, ktorým záleží na kvetinách či zvieratách. Prácu týchto ľudí si nesmierne vážim a som rada, že sa spoločnosť začala zaoberať životným prostredím a záchranou planéty.

ALE-

-to dievčatko bolo Rómka.

Skutočne sme stále zaseknutí v dobe, kedy rozhoduje o človeku jeho rasa? Skutočne sú ľudia takí krutí, že sa budú prizerať na bezradné dieťa a nepomôžu mu, len preto, že je rómskeho pôvodu? To dievčatko je úplne rovnaký človek ako pani, ktorá ho odignorovala a vzápätí chránila planétu drevenou vidličkou, ktorú si určite nezabudla odfotiť na Instagram. Eco friendly pani ale zabudla byť human friendly. A mladý podnikateľ zabudol, že aj on bol ešte nedávno malým dieťaťom, ktoré potrebovalo pomoc.

Prosím vás… popri záchrane našej planéty nezabúdajme ani na tých, ktorí potrebujú našu pomoc rovnako, ako rastliny, veľryby, včely a moria. Na deti. Na iných ľudí. Nebuďme k sebe takí krutí a pomáhajme si. Pomáhajme slabším- či ide o Rómov, ľadové medvede alebo deti.

 

Teraz najčítanejšie

Alexandra Mravíková

Som človek, ktorému nie sú ľahostajné veci naokolo. Človek, ktorý sa rád zamýšľa. Človek, ktorý sleduje, počúva, vníma a hodnotí. Liberálne slniečko, ktoré verí, že ľudia sú si rovní a všetci by mali mať rovnaké práva. Silný anti-determinista.