Denník N

Prečo klameme ?

Pokiaľ náš úsudok spojuje to, čo je v skutočnosti rozdelené alebo rozdeľuje to, čo je spojené, je to lož. Klamanie je kooperatívne konanie. Nemá moc len vďaka tomu, že ju vyslovíte. Jej moc sa ukáže ak je niekto ochotný jej uveriť. Ak vás niekto niekedy oklamal, stalo sa to, pretože ste s tým súhlasili. Niekedy sme všetci ochotní účastníci klamú, z dôvodu spoločenskej dôstojnosti . Klamanie považujem za premostenie priepasti, ktorú ako jedinci nevieme ,,prekročiť“.
Každý z nás je individualita. ,,Kto z nás si naozaj uvedomuje pravú podstatu individuality ?“
Doslovný význam individuality znamená niečo, čo sa nedá deliť. Skutočnosť, že som individualita naznačuje, že moje skutočné ja je holistickou entitou a nie súhrnom samostatných častí. Každý z nás už v minulosti klamal . Vo väčšine prípadov išlo o banálne klamstva, ktoré sme si od-argumentovali a zahodili za hlavu. Je rozdiel medzi lžou banálnou a závažnou ? Snažím sa z dlhodobého hľadiska nájsť konsenzus medzi skutočnou realitou a realitou prezentovanou. ,,Prečo sa bojíme pravdy?“ Jediná odpoveď, ktorá sa mi pri tejto otázke dostáva je, že sa bojíme samých seba. Nevieme sa prijať. Snažíme sa byť dokonalými v nedokonalom svete. Túžba po statuse a pozitívnej reputácii nás ovláda natoľko, že zabúdame kým v skutočnosti sme. Vytesnili a sme sa z nášho zrkadla a pri pohľade doň vidíme človeka akým by sme chceli byť. Vo veľkej miere u nás absentuje kritické myslenie . Pretože pochybovať o všetkom a všetkému veriť sú dve rovnako pohodlné riešenia, ktoré nás oslobodzujú od myslenia. Mnohokrát odsudzujeme ľudí u ktorých jednoduchou cestou prídeme nato, že neboli úprimní. ,,Nie sú práve títo ľudia naším zrkadlom?“ Klameme keď sa bojíme, klameme ak sa obávame toho, čo si o nás ostatní myslia a zabúdame nato, že každým klamstvom o veciach o ktorých klameme tá lož rastie.
Strach je slabý a neakceptovateľný argument na dôvod k lži. Sme to len my, tí, ktorí sa rozhodujeme kým sme a kým budeme. To, kým sme boli je naša minulosť.
Ukazuje sa, že sme veľmi zdatní v schopnosti klamať. Klameme s ľahkosťou cudzím ľudom, kolegom v práci, rodine či priateľom. Podľa štúdií vás môžu oklamať asi od 10 do 200-krát za deň. Nemôžeme uveriť tomu aké je klamanie rozšírené a predsa ho sami praktizujeme. Cudzím klameme častejšie ako kolegom. Extroverti klamú viac ako introverti. Muži klamú 8-krát viac o sebe ako o iných ľuďoch. Ženy klamú častejšie, aby iných chránili. Ak ste priemerný manželský pár, zaklamete jeden druhému raz za 10 interakcií.
,,Otázka je prečo?“ Odpoveď je veľmi jednoduchá pretože sa obávame nášho introspektívneho prijatia. Dôvodom nášho neprijatia je strach . Nech sú naše obavy a strach akékoľvek a vyplývajúceho z rôznych pseudo-argumentov nesmú byť dôvodom k lži.
Nie je lepšie pozerať sa do zrkadla sám na seba ?

Teraz najčítanejšie