Denník N

Budúcnosť je belasá

V inauguračnom prejave Zuzany Čaputovej  zazneli empatické a presvedčivé slová o láske k blížnemu a spolupatričnosti. Prezidentka podávala ruky ľuďom s prirodzeným úsmevom. Kto chcel videl niekde hlboko v jej očiach tušenie, že pani prezidentka sa koncentruje na podstatné. Na konkrétnych ľudí, ktorým podáva ruku. Na to ako sa im darí, na prostredie v ktorom žijú.

 

Expremiéra počas inaugurácie prvej slovenskej prezidentky nikto nehľadal a nikomu nechýbal. Plagiátor Danko bez hanby dengľavo polarizoval svojím prejavom o nepolarizovaní.

Bratislavský arcibiskup sa bál vysloviť ultraslovo. A nevyslovil ho. Hovoril o tom, ako je potrebné hovoriť v substantívach a menej používať adjektíva. Citoval pápeža Františka. Zdá sa, že jeho slová by mali zo záznamu vysielať predovšetkým na frekvencii televízie LUX a v domácej televízii jeho trnavského kolegu Oroscha. Ale je fajn vedieť, že bratislavský arcibiskup číta Františka.  A cituje.

V inauguračnom prejave Zuzany Čaputovej  zazneli empatické a presvedčivé slová o láske k blížnemu a spolupatričnosti. Prezidentka podávala ruky ľuďom s prirodzeným úsmevom.

Kto chcel videl niekde hlboko v jej očiach tušenie, že pani prezidentka sa koncentruje na podstatné. Na konkrétnych ľudí, ktorým podáva ruku. Na to ako sa im darí, na prostredie v ktorom žijú, ako aj na to, či spravodlivosť je tu naozaj pre všetkých. To je budúcnosť, ktorú má Zuzana Čaputová v srdci, v mysli aj v rukách.

Základná charakteristika budúcnosti je otvorenosť a neistota všetkého čo príde, Všetko budúce je jednoducho neisté. Tak to má byť.  V živote neexistujú istoty.

Je však možné vnímať budúcnosť ako príležitosť. Otvorenú a plnú nádejí, ktoré sa môžu oprieť o realitu a skúsenosť krytú zápasmi a dielčimi víťazstvami. Budúcnosť ponúka aj možnosť uzavrieť kruh strachu a neprajnosti.

Ekumenické Te Deum v rímsko-katolíckom Dóme sv. Martina bolo aj bumerangovou malou domov. Tam pár storočí po Márii Terézii sa veľkodušnosť a malosť stretli v nerovnom súboji a o víťazke nebolo pochýb.

Všetko ostatné bola len spanilá jazda a prechádzka Bratislavou, ktorá nechala na chvíľu zvíťaziť pravdu a lásku nad lžou a nenávisťou. Slabo modrá bola chvíľu dobrá. Veľmi dobrá. Takto si budem 15. jún 2019 pamätať ja.

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Miroslav Kocúr

Teológ, pedagóg. Zakladajúci člen PS, expert a člen tímu pre školstvo a vzdelávanie.