Denník N

Vesmírny paradox, alebo keď heterosexuáli obhajujú registrované partnerstvá predo mnou…

Svet je naruby. V sobotu sme sa tešili z inaugurácie novej prezidentky a pondelok je už plný statusov vyjadrujúcich sklamanie a dezilúziu hlavne zo strany podporovateľov liberálneho spektra našej politickej scény.
Dôvod je zrejmý všetkým, ktorí sa v problematike aspoň trochu orientujú. Rozhovor bývalého prezidenta Andreja Kisku v denníku Postoj.

Citujem:

Keď sme pri hodnotových otázkach, už ako prezident ste dali najavo isté sympatie pre registrované partnerstvá. Tie by boli súčasťou takéhoto vládneho programu?

Nie. Ak sú tu konkrétne veci, ktoré našim priateľom z tejto menšiny zjednodušia život, sem s nimi. Predsa všetci takých ľudí poznáme a všetci vieme, že to nie sú horší ľudia, naopak, musia sa boriť s rôznymi predsudkami. Poznáme všetci osobne takéto príbehy. Prístup k zdravotnej dokumentácii blízkej osoby alebo dedenie?

Prosím, ale to sa predsa dá vyriešiť aj bez registrovaného partnerstva. Vnímam totiž aj právnu rovinu, že zavedenie registrovaných partnerstiev vytvára predpoklad pre zavedenie manželstiev rovnakého pohlavia.

Rovnaká téma je aj Istanbulský dohovor. Predsa všetci chceme bojovať proti násiliu na ženách. Tak si z toho zoberme podstatu a ak sa na niečom nezhodneme, napríklad veci okolo gender agendy, tak to nepreberme. Ale tvrdiť, že Istanbulský dohovor je zlý ako keby znamenalo, že nechceme si otvorene povedať pravdu o tom, že násilie na našich ženách existuje. Veď každá štvrtá žena u nás tomu musela čeliť. koniec citátu

No a už je oheň na streche. Horeuvedený citát zjavne veľmi negatívne prekvapil mnohých tých, ktorí akosi automaticky očakávali zaradenie sa novej politickej strany Andreja Kisku k liberálnej časti. Toľko rôznych statusov vyjadrujúcich dezilúziu a sklamanie!

Priznám sa celkom  otvorene, že ja som až taký prekvapený nebol. A dosť nechápem z náznakov i otvorených vyjadrení bývalého prezidenta, prečo toľko ľudí podľahlo sebaklamu o bezpodmienečnom liberálnom zaradení strany Za ľudí. Veď Kiska sa nikdy neprezentoval ako presvedčený liberál. O čom ma však vo funkcii prezidenta presvedčil jednoznačne, bola jeho proeurópska orientácia, výrazne negatívny vzťah – nekompromisný k extrémizmu a nulová tolerancia k súčasnému vládnucemu zlepencu, špeciálne k Smeru.

Pýtam sa preto, je to tak málo, čo by umierneného konzervatívca mohlo spájať s liberálne orientovanými stranami? Prečo nás tak veľmi zaskočilo, že sa Kiskova strana snaží vyprofilovať inak, než ako liberáli s jednoznačnou podporou LGBTI, Istanbulskému dohovoru a odluke cirkvi od štátu.

Vezmime si súčasnú situáciu na príklade najviac rezonujúcej témy registrovaných partnerstiev a právnej ochrany LGBTI. Po 30 rokoch nových nádejí a dezilúzií plných presviedčania, konfliktov a nevraživosti sme v situácii, keď 75% Slovákov tvrdí, že na rovnaké zaobchádzanie ako majorita nemáme nárok. Téma LGBTI sa pretriasa na všetkých možných politických a náboženských frontoch a nezriedka sa zneužíva všade tam, kde si potrebujú či už konzervatívci, alebo extrémisti nahnať politické body. Keď sa SaS nedávno pokúsila presadiť aspoň nejaké úpravy zákona v prospech LGBTI, skutočne len praktické riešenie záležitostí ako dedenie či nahliadanie do zdravotnej dokumentácie, tak v NR SR boli prítomní niektorí poslanci za SaS a Natália Blahová čelila skupine Kotlebovcov a niekoľkých konzervatívcov, ktorí sa hlasne zabávali na účet navrhovateľov a hrubo urážali LGBTI komunitu. Všetko prebiehalo bez akéhokoľvek záujmu o predložený návrh zo strany koalície, ale i väčšiny opozičných a prítomní len hlúpo a bezcharakterne zhadzovali  snahu predkladateľov.

Bývalý prezident Kiska urobil gesto, ktoré doteraz urobilo málo konzervatívnych politikov. Namiesto útočenia, namiesto zľahčovania či vyjadrovania negatívnych postojov, uznal, že LGBTI si zaslúžia, aby sa s nimi narábalo slušne. Nie je to ideálny stav, pán exprezident zjavne nepripustil, že nahliadanie do dokumentácie či dedenie je síce fajn, ale emocionálna zložka partnerstiev gayov, lesbičiek, transrodových a intersexuálnych občanov je pre nás rovnako dôležitá ako pre heteroväčšinu. Pritom však v rozhovore spomína, že RP by mohli otvoriť cestu manželstvám gayov a lesbičiek, takže spomínaný emocionálny rozmer si uvedomuje. V žiadnom prípade to už nesmie byť dôvodom pre ďalšiu polarizáciu spoločnosti, pre ďalšie nezhody. Je nevyhnutné, aby LGBTI konečne prestali byť užitoční pre tých, ktorí si nadháňajú politické a ideologické body. Prosím, myslime nato, keď budeme hodnotiť názory a postoje aj tie, ktoré nie sú úplne v súlade s našimi. Budúca koalícia musí byť stabilná a silná. Nemáme už ďalšie pokusy.

Vrátim sa ešte k emocionálnej rovine registrovaných partnerstiev. Posledné dni sa mi často vynára jeden obraz. Obraz môjho životného partnera, ktorého vediem po krásnom červenom koberci. Obaja sme pekne oblečení, držíme sa za ruky a prichádzame k miestu, kde si máme verejne sľúbiť lásku a spoločný život plný vzájomnej úcty v dobrom i zlom, v šťastí i chudobe… a dav ľudí na nás pľuje…

Prosím Vás, všetkých, keď ste vydržali doteraz, udržte v sebe trpezlivosť a toleranciu. Na našej politickej scéne sa profilujú nové subjekty. Máme novú prezidentku. Ešte pred krátkym časom sme mohli o týchto veciach len snívať. Dajte čas im a dajte ho aj sebe a hľadajte, čo nás spája.

 

Roman Dulgerov

Teraz najčítanejšie

Roman Dulgerov a Danko Beran

Viac rokov sme varili a písali na blogu SME. Dnes sa po období oddychu vraciame na blogy s novými receptami. Asi nám to chýbalo. Najviac sa budeme venovať receptom podla zdravého životného štýlu. Ale z času načas určite zaradíme aj nejaké to obžerstvo.