Denník N

Rozprávka o tom, ako minister Žiga s byrokraciou bojoval

Keď minister hospodárstva Peter Žiga ohlásil “balíček” proti byrokracii, ako bojovníčka za lepšie podmienky na podnikanie som sa potešila. Pri prvom balíčku som si povedala “super”, pri druhom som sa pýtala “načo”,  pri treťom som len mávla rukou, ale pri štvrtom som už išla do vývrtky. A požiadala som pána ministra o informáciu, ako je na tom s reálnym plnením protibyrokratických balíčkov.

Ak vás táto téma zaujíma, ponúkam zhrnutie od pána ministra. Bude obsahovať viac čísel, než by bolo zdravé, ale stojí to za to.

Prvý balíček

Prvý balíček obsahoval 35 opatrení:

  • z ktorých bolo vraj 24 splnených,
  • 7 je v stave plnenia,
  • pri 2 opatreniach požiadali príslušné rezorty o odklad,
  • jedno opatrenie sa stalo nerealizovateľné
  • a jedno neaktuálne.

V rámci legislatívneho procesu bolo zavedených celkovo v priebehu rokov 2017 a 2018 len 9 opatrení.

Druhý balíček

Druhý balíček obsahoval 23 návrhov opatrení:

  • z ktorých pán minister považuje 13 za splnených
  • a 10 je “v stave realizácie”.

Do legislatívneho procesu sa zaviedlo len 6 opatrení.

Tretí balíček

V treťom balíčku ministerstvo navrhlo 36 opatrení:

  • z ktorých bolo zatiaľ realizované 1 opatrenie

No a v týchto dňoch už pán minister zbiera návrhy opatrení na ďalší, štvrtý balíček.

Čiže zhrnuté a podčiarknuté: Z doteraz schválených 94 návrhov opatrení sa do legislatívy dostalo len 16. Ostatné sa nerealizovali, alebo majú odporúčací, analytický a podobný charakter. V závere svojho odpočtu pán minister uvádza, že uplatnenie balíčkov v praxi nevníma pozitívne len jeho ministerstvo, ale hlavne podnikatelia a verejnosť. A tu si dovolím oponovať.

Balíčky bez výsledkov

To, že s reálnym zlepšením podmienok na podnikanie na Slovensku nemajú Žigove balíčky nič spoločné, nie je výmysel.  Hovoria o tom svetové rebríčky, v ktorých sa Slovensko každoročne prepadáva na horšie pozície. V hodnotení Doing Business Svetovej banky sme sa od roku 2016 prepadli z 29. na 39. miesto. V globálnom indexe konkurencieschopnosti zo 40. na 55. miesto. Oba tieto rebríčky berú pri posudzovaní do úvahy aj mieru byrokracie a prekážok spojených s podnikaním, zamestnávaním, daňami a celkovým prostredím.

Mne osobne ako podnikateľke sa život z pohľadu byrokracie za posledných pár rokov nezmenil. Za každého zamestnanca naďalej za jeden rok posielam rôznym inštitúciám  viac ako 40 dokumentov. Za prípadné nedoručenie papierov platím nezmyselné pokuty vyššie ako samotná povinnosť, ktorej sa papiere týkajú. Pribudli mi povinnosti spojené s nahlasovaním pracovníkov v rámci pracovnej zdravotnej služby, či povinnosti spojené so zbabranou eKasou.

Dá sa to

Ambiciózna vláda by si dala za úlohu zlepšovať pozíciu Slovenska, aby bolo atraktívnejšie pre domáce aj zahraničné investície. Aby sa zlepšovala ponuka pracovných miest aj platov pre ľudí. Priemerná vláda by sa aspoň snažila, aby si Slovensko nezhoršovalo pozíciu, ktorú malo doteraz. No, a potom je tu súčasná vláda. Tá zjavne súťaží vo vlastnej disciplíne meranej iba počtom balíčkov a opatrení na papieri, ktoré nič nezmenia a nezlepšia.

Naši poslanci SPOLU už v januári tohto roka predložili do parlamentu antibyrokratický balíček. Jeho prijatím by sa okamžite vyriešila napríklad byrokracia s prihlasovaním dohodárov, či zamestnávaním mladistvých. Odstránili by sa nejasnosti s koncesionárskymi poplatkami, či zrušila povinnosť písať opatrenia po kontrole, ktoré aj tak nikto nečíta.

Takže áno, bojovať s byrokraciou sa dá účinne, elegantne aj rýchlo. Keď vám záleží na výsledkoch.

Teraz najčítanejšie

Jaroslava Lukačovičová

Poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska, prezidentka účtovnej asociácie a expertka na dane, odvody a podnikateľské prostredie.