Denník N

Dá sa zlepšovať Slovensko na ministerstvách?

Vďaka mojím skúsenostiam môžem odpovedať- áno aj nie. Záleží na hodnotách, vytýčených hraniciach a cieli, s akým chodíte na ministerstvo. Čo neviete ovplyvniť, sú správni ľudia, ktorých máte okolo seba a najmä vo vedení.

Študoval som a krátko pracoval v zahraničí a počas toho obdobia som si všímal, čo všetko sa dá u nás aplikovať a zlepšiť. Skončil som Financie a manažment v zdravotníctve a keď som sa dopočul, že SMER nominuje T. Druckera ako odborníka na post ministra aj bez toho, že by bol straníkom, neváhal som a poslal životopis. Nemali v tom čase záujem. Tušil som však, že to nejaký úradník len tak hodil na ďalšiu kopu. Nedalo mi to, a tak som napísal znovu. Zobrali ma (premýšľal som ešte nad Pentou, ale vedel som že chcem robiť pre ľudí a pre štát).

Začal som pracovať na zlepšovaní slovenského zdravotníctva, bol som hrdý, že to môžem robiť. Aj keď veľa ľudí ma nechápalo a hneď ma odsúdili. Spomínali korupciu, hovorili – nič ti nedovolia, označovali ma za „SMERáka“. Ja som mal vo veciach jasno, vedel som, prečo som tam a čo je moja úloha napriek tomu, že vznikli situácie, keď ani zamestnanci ministerstva nespolupracovali. Nájsť niekoho po 14:30 je úspech, vyriešiť niečo spoločne s inými sekciami, je veľká výzva. Česť výnimkách, samozrejme. Dôležité miesta obsadzujú „naši ľudia“ či už ako teplé miesta alebo pre biznis …

Mať odhodlanie a chuť bojovať za spravodlivosť niekedy nestačí, to bol aj môj prípad. Obyčajný úradník nedokáže posúvať veci dopredu len ak nemá podporu svojho nadriadeného. Osobne však mám stále dobrý pocit z toho, čo sme dosiahli, že sme mnoho vecí pre slovenského pacienta aj zlepšili. Vysúťažili sme nové postele, röntgeny, ušetrili sme približne 100 mil. EUR a aj ten toaletný papier určite niekomu pomohol. Toto všetko mi však nestačilo. Keď vidíte ako sa musí za veľa dobrých projektov bojovať, ako niektoré veci neprechádzajú napriek tomu, že majú zmysel (stratifikácia, dlhodobá zdravotná starostlivosť), ďalšia taktika je zlepšovať situáciu potichu a pomaly, aby v nejakej forme aspoň prešli.

Napriek tomu si myslím, že ministerstvo zdravotníctva spravilo najviac zmien a najväčší posun v porovnaní s inými rezortami.

Chcem vidieť väčšie systémové zmeny, a preto som začal na nich pracovať aj mimo ministerstva. Myslel som si, že moje doterajšie skúseností dokážem využiť iným spôsobom a pomôcť slovenskému zdravotníctvu.  Súčasné názory opozičných poslancov sú však veľmi odvážne a negativistické. Nie je vôbec ľahké pohnúť ministerstvom zdravotníctva a uskutočniť zmeny. Preto si myslím, že budúci minister potrebuje mať jasnú víziu, politickú podporu a správnych ľudí okolo seba. Už teraz verím, že tomu tak bude.

Cele Slovensko potrebuje politikov, ktorí budú mať v hodnotách jasno a nepoľavia za žiadnych okolností. Nie som politik, ale naučil som sa, že bez politiky sa krajina neposunie dopredu. Nemožno sa vzdať svojich hodnôt. Treba pomôcť tým, ktorí to myslia so Slovenskom vážne, chcú zlepšovať život občanov a chcú zdravú zmenu pre slovenské zdravotníctvo.

Kto je ochotný a cíti poslanie, nemal by váhať vyhrnúť si rukávy za ľudí  a spraviť zo Slovenska slušné miesto, kde štát v prvom rade slúži ľuďom.

Teraz najčítanejšie

David Balla

David je analytik v zdravotníctve, ktorý sa vrátil zo zahraničia aby zlepšoval prostredie v ktorom vyrastal. Má skúsenosti z ministerstva zdravotníctva, kde mal na starosti napr. obstarávanie lôžok, porovnávanie efektivity poskytovateľov zdr. starostlivosti. Dnes dokončuje projekty na ministerstve, rozbieha analýzy v onkológii a odborne podporuje zdravotnícky tím OĽaNO. Venuje sa dobrovoľníctvu a okrem iného založil 2 weby, GetOutside podporujúci mladých k štúdiu v zahraničí a Horami dolami, kde sa prezentujú tie najlepšie lokality na Slovensku.