Denník N

Zubárska nočná mora končí! Vďaka klinike v Maďarsku… Súhrn….

Je 20. jún 2019, 21:45..

Práve sme sa vrátili z Maďarska zo zubnej kliniky. Pohltená emóciami píšem znovu blog.

A možno preto, aby sa Vám nestalo to, čo mne.

Aby ste nenarazili na lúzrov s množstvami titulov pred menom a za menom. So správaním úplných biznismanov, ktorých pohltili v zdravotníctve peniaze… A keď aj narazíte na nich, aby ste vedeli čo ďalej….

Môj príbeh začal minulého roku…..

A viete čo? Vlastne začal už dávno…..

Keď ma ako malé 6 ročné dievčatko zavolali na školskú zubnú prehliadku,… ja som vtedy ešte netušila ako dieťa o čo ide.. Ale mala som chuť z tohto priestoru ujsť.

No a potom…. ma pri vŕtaní zuba trochu mykalo, tak ma sestrička zubárky nasilu držala na zubnom kresle. Skončilo sa to tak, že som pokusala sestričku a ušla z miesta činu. Fakt mi je to teraz vtipné, keď si to predstavím (-: Lenže vtedy nebolo….

Táto príhoda formovala moju celkom prvú skúsenosť so zubným ošetrením.

Druhá príhoda bola, keď mi trhali zub. Zubárovi sa pri tomto úkone v závere pošmykla ruka a spôsobil mi úraz tváre. Odišla som nielen s krvácajúcim ďasnom po vytrhnutom zube, ale aj s krvácajúcou tvárou…

Pár takýchto nešťastných príhod a spomínané dosť hrubé nasilie realizované pri prvom zubnom ošetrení sa otlačilo do môjho podvedomia……..

Ak si doteraz myslíte, že je to vhodný spôsob – akým prinútiť dieťa ostať v zubnom kresle, že ho tam budete držať násilím  – radím Vám, ani na to nepomyslite!!!

Toto drsné násilie sa mi doslovne otlačilo a to dosť hlboko do môjho podvedomia a bolo ťažké ho vymazať….

Až neskôr sa mi podarilo samu seba presvedčiť, že mám v podvedomí skrátka iba zlý obraz. Onen nešťastný príbeh, z ktorého mám zimomriavky….

Lenže neskôr som stretla zase ďalších „majstrov“…..

Ak túto zlú skúsenosť niekedy násilia, inokedy výsmechu a poníženia zažijete viac krát, je veľmi ťažké vymýšľať v hlave Vášmu podvedomiu iný – ten šťastný príbeh, ktorý vlastne reálne zatiaľ vo Vašom živote vlastne ani neexistuje…..

Nakoniec sa zdalo, že som našla seriózneho človeka….

Lenže tento človek ma po čase sklamal. Skrátka nevedel – čo bude po bode A. Nemal plán. A ceny za zákroky sa postupne zvyšovali….

Ešte kým tento človek pracoval v starších, nie celkom lukratívnych priestoroch – zdalo sa mi to seriózne….

Lenže potom to prišlo!

Ošúchané steny nahradili nové, lepšie omietky…..

Staré neónky nahradil krásny veľkolepý luster, ktorý akoby  kričal: „MY NA TO MÁME“….

Na recepcii sa striedali celkom zbytočne 3, 4 mladé – ako inak krásne ženy s narovnanými vlasmi – sťa by ich jedna mater mala. Vari ide o miss krásy? Asi! Zrejme vo väčšine stredísk áno. Bábiky Barbie.. ktoré keď sa vystriedajú, stratíte pojem – ktorá je ktorá…… Predsa to musí niekto reprezentovať!

A potom….

Zrazu zo 40 eur bolo 65.. zo 65eur zrazu 90. …..

A zrazu som dostala na recepcii pri platbe šok…

Suma prevyšovala 500 eur.

A to som pritom odchádzala z ošetrenia bez korunky……

Zaplatíte si zato, čo v ústach nemáte….

Vraj: „na budúce dokončíme“..

Záruky na korunky nečakajte……

Tí, ktorí čítate moje stomatologické blogy viete, že korunka nakoniec nebola korunkou, ale bola to obyčajná výplň…

Tu niekde sa začína milión stotisíc konzultácií na tému zuby…

Doteraz sa tak celkom nemôžem vyrovnať s tým, ako mnoho zubárov bohatne….. skrátka je to pre mňa citlivá téma, ktorá vždy tak bude trochu v srdci bolieť, lebo som si zažila veľa úskalí, kým som prišla na mnoho vecí…….. Ale to je tá ozajstna realita. Je to moja skúsenosť. Netvrdím, že všetci zubári na Slovensku sú na tom rovnako – čo sa tejto témy týka, česť výnimkám samozrejme,.. ale moja skúsenosť je takáto…

Ďalším krokom po odstránení zápalu mali byť zubné kanáliky. A tu niekde sa stal zádrhel…..

Trpela som obrovskými migrénami, … cítila pulzáciu po čistení zubných kanálikov, ale všetci mi hovorili, že je to „normálna reakcia“……

Takže v praxi to vyzeralo tak, že som niekde napr. nakupovala a zrazu sa mi objavila pulzácia v oku s mohutným pichaním v zubnom tkanive……..

Začnete sa potiť,… a fakt neviete, čo s tým……. je Vám zrazu na odpadnutie.. dosť prúser..

Ďalšia fáza mala byť zubný strojček Invisilign. Keďže som mala predkus, toto mi všetci odporúčali…..

Netušila som však, že zubný strojček môže mať na Slovensku skoro cenu auta – 6700 eur……

A tak som bádala na internete……. a vybádala som, že všade inde je skrátka lacnejší.  Len blbí slováci ho kúpia za nenormálne prachy! Stačí vycestovať a otvoria sa Vám oči. Lenže zároveň zostanete smutní – kde to žijeme? Na Slovensku…

Ďalší šok boli konzultácie v Prahe………

Tam mi tento zubný zákrok nikto neodporúčal. Vraj škoda peňazí.. Ale zistila som, že stojí o rovných 50% menej…

A pri zubných prehliadkách som zažila rôzne iné prístupy………

Poviem Vám, často krát som za konzultáciu nič nezaplatila, často  lekári mávli rukou nad platbou a ešte mi dali kontakt na iných odborníkov….

A výrazne ma prekvapila fyzioterapia čeľuste…. Zadarmo?

Profesionálny prístup…. ešte som sa aj naučila cviky, ako opraviť spadnuté čeľustné svaly…. alebo ako ich uvoľniť…

A naozaj, keď som ich začala uvoľňovať – zmizli aj bolesti v krku…. Túto info mi pred tým nikto nedal…. A tak som chodila na masáže, fyzioterapie, robila všetko možné a nemožné ako čistý blázon…….. a pritom stačilo málo….

V Prahe som videla najmodernejšie centrá, krásne nadizajnované, s vynikajúcim prístupom, všetko realizované v dobrej atmosfére, .. videla som rôzne typy zubných kresiel, aké chcete alebo nechcete……….. ale o to zariadenie vlastne nešlo. Hlavný rozdiel bol v prístupe… a často v cenách… a aj v použitých materiáloch. Pražáci ich dovážajú zo Švajčiarska…

Moje okolie ma väčšinou považovalo za prieberčivú, rozmaznanú bytosť samozrejme, ktorej „nič nie je na Slovensku dobré“…

Darmo som všetkým vysvetľovala, že som videla čosi iné. Iné služby. Iné ceny. Iný prístup. „Predsa trpieť u zubára je tak „normálne“. Zubár? Čo už tam môže byť pozitívne, tam sa predsa trpí vždy! Treba to vydržať!“,.. toto je program, ktorý stále ľudia majú v hlave. A na základe tohto programu chodia aj k takým  zubárom a fakt trpia. Mám niekedy pocit, že sú snáď na to aj hrdí (-: Sú to hrdinovia, veď koľko oni vydržia! Pritom je to zvrátenosť…..

No a potom sú tu tí, ktorí ledva vycestujú z Bratislavy.  Väčšina, ktorá žije v BA zakorenená 150 rokov –  žije skrátka v bubline.

Lenže vycestujte! Vyjdite z bubliny a prežite si na vlastnej koži náročné zubné ošetrenia v iných krajinách. Pravdepodobne Vám spadne sánka a zostanete frustrovanými bytosťami, ktorí služby svojho zubára už nikdy nevyužijú…..

Prejdite si zubné centrá v Rakúsku, v Čechách, v Maďarsku, prejdite ich zo 10, 15, 20 a potom sa vráťte naspäť. Do sveta, kde za jeden implantát dáte od 1500 – 4000 eur….. za JEDEN KUS!…..

A čiste teoreticky… aj ak by sme tých 6700 eur na ten zázračný  priesvitný zubný strojček mali, je to predsa zverstvo ísť do toho s takou sumou….. Okrem toho, kto na toto dnes má? Bežne ľudia zarobia od 600 – 1000 eur….. Výsmech!

Takže sa vôbec nečudujem, že slováci majú tak zanedbané zuby oproti iným národom… A to je naša realita. Ja si totiž v poslednom čase všímam, aké majú ľudia zuby.

Často vidím pekných mladých ľudí, ale keď otvoria ústa, je mi jasné, že téma zubár alebo trauma zo zubných zákrokov alebo zlá skúsenosť zo zubných zákrokov –  je pre ňu/preňho aktuálnou témou číslo 1, ktorou je nutné zaoberať sa. A o tom sa v spoločnosti nehovorí. 

Ďalšia vec – často si ľudia myslia, že pekné biele zuby = zdravé silne zuby. To je tiež častý omyl. A tak často ľudia s napohľad dokonalými zubami majú tiež množstvo problémov.

Estetika by nikdy nemala prevládať nad zdravím. Ak máte to zdravie, potom riešte aj estetiku… žiaľ, pre estetiku sa dejú často ďalšie zvrátenosti a zverstvá, ktoré Vám môžu narušiť celkové fungovanie tela…

Praha mi otvorila oči – v akej katastrofe máme zubný „priemysel“…  Iná úroveň komunikácie ma hneď oslovila. Zrazu som cítila v mnohých lekároch naozajstnú človečinu…. a v Prahe by som dokonca minula o viac ako polovicu menej a to podotýkam AJ S DRAHOU, VEĽMI NÁROČNOU OPERÁCIOU ČEĽUSTE… to ešte pražáci ochkali a ospravedlňovali sa, aké je to drahé…  Pre istotu som im radšej neprezradila, aké je to drahé u nás..

 Pretože tu som dala za obyčajné info o invisiligne za 20 minút 30 eur a fakt som sa nedozvedela nič… a mohla som zase použiť internet a google a bola by som múdrejšia!

Samozrejme, do tej operácie čeľuste by ma nikto nedotlačil… pretože je to veľmi veľký zásah a stretla som v Prahe ľudí, ktorí mi to naozaj neodporúčali.. stretla som lekára, ktorý pracoval priamo na zubnej chirurgii a ten mi porozprával rôzne story. Poklepal ma po ramene a v dobrom mi povedal: „Né, jednoduše nedoporučuji!“ Fakt nepokúšajte osud s tak ťažkými operáciami a to len kvôli estetike a dokonalým zubným oblúkom….

Čas bežal……..

Zuby sa začali posúvať samozrejme……

Fyzika……

Prečo sme to však nepredvídali? Pre biznis? Aby som niekomu prispela do kasy na lepšie auto či iné vymoženosti sumou 6700 eur? Scan zubov zahŕňal ďalších 300 eur…. Zrátajte si to……..  Ale v Prahe bol tento scan zadarmo. To ma zase dosť zmiatlo…..

A tak… Jedného dňa……

V mojej veľkej zúfalosti som objavila zrazu na internete webové stránky maďarskej kliniky……..

V noci mávam často najväčšie vízie….

A zrazu som len klikala a klikala…… a internet mi dával riešenia a riešenia takmer sám…..

Bolo niečo cez 2 hodiny ráno……… priznám sa….. zaujalo ma to…… ani oka som nezažmúrila… Moja intuícia funguje vždy na 150%..

Blokoval ma však strach z neznámeho a aj vzdialenosť, tak isto jazyková bariéra – nehovorím maďarsky….. Ale napriek tomu som rozhodila „siete“.

Medzitým som absolvovala ešte pár konzultácií v Bratislave – vraj u tých „najautoritatívnejších autorít na poli implantológie“….

Táto posledná skúsenosť na Slovensku ma zmiatla.

Vraj pre mňa nič nie je možné…

A vraj „ani strojček by Vám nepomohol, to by ste mali potom predné zuby ako Dracula“….. Toto bol názor od autority…………

Spadla mi sánka……. Vraj moja kosť je príliš tenká na implantáty… a že chrup je asymetrický a to by vo finále nebola tá pekná línia zubných oblúkov…. a jednoducho by sa to vraj „nedalo“…

Nikto sa nepozeral na funkčnosť. A väčšina riešila estetiku. Toť je ďalšia zvrátenosť. Predsa čeľustný kĺb musí znovu začať fungovať.! A tak sa potom obnovia aj svaly na krku. Svoje o tom píše aj Ida Rolfová vo svojich anatomických štúdiách. Lenže Idu Rolf pozná zase minimum fyzioterapeutov. A to je fakt tragédia!

Predsa človek hlavne potrebuje silné zuby na to, aby mohol požuť jedlo. Lenže žiaľ, biznis je biznis. A tak Vám ponúkajú neustále dentálnu hygienu. Je to ďalšia zvrátenosť zubného „priemyslu“. Dentálna hygiena. Zakaždým skloňovaná…. Pritom tá mentálna ďaleko zaostáva. Niekde za závesom karavány zvanej BIZNIS.

Tento výsmech a beznádej zároveň ma dokonalo ubezpečil o tom, že slovenskí zubári skrátka nevedia, že nevedia…….. pracujú často s pochybnými materiálmi, za ktoré inkasujú nehorázne prachy……. odkiaľ tieto materiály berú, tieto zlepeniny..? Okrem toho nemajú ani páru o psychológii….. komunikácii…

Zubári, prosím Vás:

1. Naučte sa komunikovať s ľuďmi….. nebuďte ako mumáci. Ak urobím zákrok A, viem predsa predpokladať, čo by mohlo nasledovať ďalej…. Lenže často počuť: „hmm… uvidíme..“ A čas už beží….

2. Siahnite do psychológie, začnite sa venovať prístupu, ako komunikovať s ľuďmi….. s deťmi.. s pacientmi, ktorí majú dentofóbiu…. začnite sa k ľuďom správať dôstojne a nie s egom až do neba…. odhoďte svoju aroganciu….

3. Hlavne si zapamätajte, že každá posmešná poznámka zanecháva nejaké stopy na duši…… a to potom za deň môžte sprzniť fakt niekoľkým pacientom život..

4. Tie drahé zariadenia sú úplne na prd, keď tam nie je človečina…..

5. Prestaňte uz konečne bohatnúť na ľudskom zdraví a mizérii..

Dnes je to skoro rok od mojich zubných patálií……

V Maďarsku som vyriešila všetky moje problémy….

Maďari mi vrátili naspäť šťastný príbeh o dobrej zubnej starostlivosti s veľmi veľkou dušou, kde je zákazník stredobodom diania a kde je všetko možné…

Zmizla aj moja dentofóbia a divný pocit zakaždým, keď otváram ústa na zubnom kresle…….

Trvalo dlho, kým sme našli tento správny vietor, ale našli sme ho……..

Občas sa len bojíme urobiť niečo, čo je mimo rámec……

Možno nás zdemoluje spoločnosť svojimi sarkastickými  poznámkami… hľadáme podporu okolia a tak často príde facka. Kopanec. Možno pár zlých skúseností otrasie našou existenciou viac, ako by sme chceli…..

Všetkým nám chýba totiž pochopenie v hlbších rovinách……

Pochopenie, že sme všetci len ľudia…

Sme zraniteľné, krehké bytosti z porcelánu. A síce, každý prežíva svoj svet trochu inak, každý z nás potrebuje lásku…. pohladenie… podporu…. akceptáciu……… len si to pod maskou tvrdosti odmieta priznať.

Emócie sa nenosia. Sú nedôstojné. Detské. Prihlúple. Nie je slušné ich predsa prejavovať. Oveľa lepšie je vykazovať umelú spokojnosť. 

Takto ľuďom tvrdnú srdcia a stávaju sa z nich síce tvrďasi, ktorých sa nič navonok nedotýka, ale vnútorne sú to malé  zranené deti, ktoré majú množstvo boľačiek a vnútri trpia viac ako si myslíte.. len sa to boja priznať…..

Dnes je 20. júna 19. 22:54…….

Dnes sa mi zmenil život……..

Implantáty dokončené ….

Občasné prázdne miesta vyplnili zrazu zuby…………

Cítim sa ako šelma……….

Život tak trochu inak zase chutí………..

Čeľusť je silná…….

Tvár pevná……..

Zákroky dokončené..

Cítim víťazstvo……..

Chcem povzbudiť všetkých ľudí so zubnými patáliami.

Všetci mi hovorili, že pre mňa implantáty nie sú bez zubného  strojčeka možné….

Počula som od zubných lekárov často sarkazmus, povzdych, iróniu…..

A zrazu sa dalo všetko vyriešiť bez povzdychov, irónie a sprostých vtipov…… zrazu to o pár kilometrov všetko bolo možné…..

Všetky zákroky po bratislavských zubných lekárov maďari opravovali……. v zubných kanálikoch bol ťažký zápal……

Pritom som tu navštevovala súkromné kliniky……..

Tento príbeh je dôkazom toho, že všetko je možné….

Ale je aj dôkazom toho, v akom stave máme zdravotníctvo……  ako lekári bohatnú na zdraví pacientov, ako im prznia životy…..

Verte mi, pre každý problém existuje riešenie…..

Buďte si istí, že vždy je niekto – kto Vám vie pomôcť…..

Akurát musíte zariskovať…..zmeniť smer……

Ak rozmýšľate nad implantátmi – choďte do toho!

V budúcom blogu si povieme niečo o Vašich patáliách…… s čím sa potýkate vy……

Stále platí – píšte čokoľvek o Vašich fóbiách, traumách, skúsenostiach………….

Pozdravujem Vás ♡

Posielam Vám veľa optimizmu a nádeje…….

S láskou….

♧Večná mimozemšťanka Kity, na míle vzdialená tomuto obchodu so zdravím♧

Adieu bolesť zubov! (-:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabiepierko.com O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: