Denník N

Kiskov lov na konzervatívneho voliča môže skončiť tragédiou

Strana Za ľudí ukázala sľubný ľudský kapitál, a súčasne vzbudila pochybnosti o svojej relevantnosti a úspešnosti

Ex-prezident Andrej Kiska v pondelok oficiálne predstavil politickú stranu Za ľudí. Jej nenápadité pomenovanie a jednoduchý vizuálnu identitu vyvážil sľubným ľudským kapitálom a ušľachtilými cieľmi. Predstavenie strany a následné mediálne vyjadrenia však vzbudili oprávnené pochybnosti o úspešnosti strany.

Za ľudí cieli na konzervatívnejšie orientovaných ľudí, čo deklarovalo v mediálnych vyhláseniach, kde odzneli výrazy, ktoré nepríjemne prekvapili liberálneho voliča a dlhoročných fanúšikov ex-prezidenta. Regionálni kandidáti, nehynúce debaty o zmene volebného systému, predstavenie strany v strede Slovenska zasa môžu predstavovať ľahký populizmus o súperení Bratislavy a regiónov. Regionálne nerovnosti sa však neriešia politickým brain-drainom z regiónov do Bratislavy, ale aktívnou regionálnou politikou.

Je znakom politického sebavedomia, že strana má jasne vymedzenú cieľovú skupinu, ktorú chce osloviť, no o ňu má záujem viacero navzájom odlišných politických subjektov. Až volebný zisk ukáže, snaha ktorej strany bola efektívnejšia. Pre slovenskú politickú scénu by však bolo nepríjemné zistenie, ak by si politické strany predstavovali konzervatívnych voličov ako sitnianskych rytierov, ktorí jednotným šíkom napochodujú k volebným urnám, ak kandidát verejne deklaruje svoj nesúhlas s registrovanými partnerstvami rovnakých osôb.

Prvé volebné prieskumy ukazujú, že loviť v konzervatívnych vodách je náročnejšie ako si nová strana predstavovala.

Konzervatívny elektorát je totiž flexibilný a nejasný pojem s viacerými podobami. Nehovoriac o tom, že myšlienky konzervativizmu si zvyknú prepožičiavať strany Smer-SD, SNS a zohrávali dôležitú úlohu vo volebnom zisku Štefana Harabina. Skutočne ide Andrej Kiska, ex-prezident, ktorý je (bez ohľadu na to, že ide aj o výsledky diskreditačnej kampane) silne polarizujúcou osobou, bojovať o hlasy týchto voličov?

Konzervatívne vyjadrenia navyše zahatávajú prípadnú cestu späť smerom k liberálnemu voličovi, ktorých už skoro všetkých majú vychytané strany PS/Spolu a SaS. Po takomto rozpačitom začiatku sa dá predpovedať ďalší vývoj volebnej kampane strany, a nie je to príjemná vyhliadka, na ktorej konci môže Andrej Kiska vyjsť ešte viac mediálne pošpinený ako na konci svojho prezidentského mandátu.

Aké šance má Andrej Kiska nafúknuť svoje volebné zisky? Za ľudí sa môže silne oprieť o témy súdnictva, zdravotníctva a školstva a stať sa tak kultivovanejším Oľano. Andrej Kiska však musí rátať s tým, že je silne polarizujúca osobnosť, a preto sa voliči Za ľudí nebudú rozhodovať, či stranu voliť alebo nevoliť pre jej programové tézy, ale na základe osobných sympatií alebo antipatií k jeho osobe, rovnako ako tomu je v prípade Igora Matoviča.

Zopár mojich ďalších textov vrátane mojej skromnej literárnej tvorby nájdete tu.

Teraz najčítanejšie

Ľubomír Šottník

Doktorand na Sociologickom ústave SAV•Skúmam zmeny na pracovnom trhu a realizovateľnosť univerzálneho základného príjmu•Venujem sa písaniu prózy a dátovej analytike•Najčastejšie blogujem o literatúre, filmoch, politike a spoločnosti.