Denník N

Koniec Sulíka a Matoviča?

Názor na to, ako to bude vyzerať so stranami SaS a Oľano

Osobne si myslím, že na Slovensku dôjde k veľkej zmene. Obidve spomínané strany som v minulosti volil a aj dnes ich považujem za najlepšiu voľbu, aká bola v dispozícií. Áno, možno mohol byť aj niekto vhodnejší zo strán, ktoré dostali minimálnu podporu.

 

Obidve však mieria mimo parlament. Nielen pre to, že prišla veľmi silná konkurencia. PS/Spolu sú veľká sila a strana Za Ľudí sa posilňuje. Zatiaľ čo SaS a Oľano upadá. Bol by som rád, keby si zodpovední premysleli, či si za to nemôžu sami.

 

Začnem s Oľano. Igor je zvláštny človek so všetkými dobrými i zlými vlastnosťami, čo má. Je to človek, ktorého na rozdiel napr. od Andreja Danka reálne potrebujeme. Ale… Prečo robí to, čo robí? Chce zmeniť Oľano z protikorupčného na kresťanské konzervatívne hnutie. Takže menej liberalizmu a viac hlúpostí, ktoré čoraz viac ľudí odmieta. Bude hovoriť menej o problémoch Slovenska a viac o Bohu? Ďakujem, neprosím. Ak sa chce dostať politik do extrému, ktorý je u nás veľmi zaludnený, tak musí bojovať o hlasy aj silným populizmom. Na Slovensku je veľa konzervatívnych strán. Potrebujeme to? A znamená to, že ak by som chcel menej stredoveku a viac 21. Storočia, tak sa musím vyhnúť Oľano? Tak sa vyhnem. A nie som sám. Možno sa dostane Oľano nad 5 percent, ale osobne tomu neverím. Zvlášť keď nazval pár ľudí zo svojho hnutia tak, ako nazval. Bude mu chýbať Remišová, a jej bude chýbať Igor z čias, keď mu úplne nepreskočilo.

 

Podobne je na tom SaS. Liberáli? Sulík to kazí. Hlási sa skôr ku konzervatívcom. Poliačik, Nicholsonová, Mihál… Tí všetci s ním mali čoraz väčší problém. Utekajú. Liberálna strana nemôže byť liberálna, keď z nej liberálov vyhadzujú. A nemôže byť ekonomická, keď najlepší ekonómovia musia ísť preč.

 

Kam to pôjde ďalej?

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.