Denník N

Postav školu na hlavu! – Moje vzory

Rozhodol som niečo napísať o mojich vzoroch. Keď som bol mladší, nemal som nejaký vyhradený vzor, osobnosť, akým by som sa chcel stať. Vnímal som nejaké osobnosti, kto bol najlepší vedec, vynálezca. Samozrejme som mal nejaké plagáty športovcov. Nemusíme presne kopírovať niekoho, aj keď aj to je niekedy cesta.

Postav školu na hlavu! – Moje vzory

Ale je dobré, ak máme nejakú oblasť, kde chceme napredovať nájsť si nejaký náš vzor.
Okrem toho máme aj veľmi dôležité vzory v správaní. Priamo nás ovplyvňujú naši najbližší. No a potom, čo vidíme okolo nás.
V reálnom a aj mediálnom svete. Dnes sú mladí (hej ja už mám po 30) ovplyvňovaní na digitálnych platformách tými, ktorí sa snažia upútať pozornosť. Ide hlavne o šou. Reperi, youtuberi, influenceri, tanečníci, rôzni umelci a umelkyne ktorí sa snažia dostať lajk, a videnia. Inak neviem, prečo sú populárne kanály, kde streamer len hrá nejakú hru.. Síce aj ja som kukal maxihru..

Ako doplnok k tejto záplave šou by sme potrebovali platformu, kde sa budú prezentovať profesionáli. Ľudia zo skutočného sveta. Nie z instagramového fejku. Ľudia, ktorí by poukázali na svoju činnosť, povedali klady a zápory. Čo to obnáša, čo získali alebo stratili svojou voľbou životného osudu. Na našej digitálnej platforme by sa mohli prezentovať aj zanikajúce remeslá. Starí majstri yoda, ktorí potrebujú nástupcu padawana. Prezentovali by svoj znalostný profil. Len to, čo viem. Nie kde som bol, akú mám funkciu či čo som všetko videl.

–Už aj Mária to vie:

Moje vzory v činnostiach:

Investovanie
Warren Buffet, Ben Graham
Títo páni sú klasikmi v investovaní. Warren sa vyjadril, že kedysi chcel preštudovať všetky dostupné knihy o investovaní.
Čo je zaujímavé na Buffetovi, je to, že ešte žije. Naozaj, je to súčasník. Keby som sa posnažil a zaplatil 4 milióny dolárov, tak s ním môžem ísť na obed. Graham bol Buffetov učiteľ. Kto by chcel niekedy investovať do akcií, tak si musí prečítať knihu Inteligentný investor. Buffet už má status čarodejníka majstra, guru. Jeho slová majú taký vplyv, že keby vyhlásil, že ide kúpiť nejakú firmu, tak cena tej akcie hneď poskočí o 5% hore. Zrejme preto to už nerobí. Alebo povie až potom, čo nakúpil.

Odvaha
Greta Thunberg
Mojím vzorom v odvahe, je Greta, klimatická aktivistka. Čím to je, že mladé dievča, ktoré nemá žiadne profesionálne skúsenosti, sa vybrala do sveta, obetovala svoje vzdelanie a kariéru a išla hlásať zastavenie činností ohrozujúcich život na Zemi? Jej posolstvo je priame, jednoduché a má pravdu. Ona reprezentuje budúce generácie, ktoré budú musieť hasiť problémy plytvania zdrojov. Hovorí jednoduchú myšlienku, ktorá pomôže všetkým. Prečo nerobia veľké veci, tí, ktorí aj majú nejaké skúsenosti? Nemajú čas. Sú v práci.

Vízia
Elon Musk je muž, ktorý ma víziu. Žijeme v dobe Elona. Ten človek posúva ľudstvo ako celok dopredu. Rozdiel medzi ním a zvyškom populácie je ten, že zatiaľčo zvyšok ľudstva bude tvrdiť, že dostať sa na Mars je bláznivé a nemožné, tak on na tom začal pracovať. Sledoval som štart rakety Falcon Heavy z youtube. Bolo to pre mňa niečo ako technologické „zjavenie“. Keď si človek uvedomí, že ten chlapík to dokázal najmä vďaka svojej šikovnosti bez masívnych štátnych dotácii..Síce mu občas ešte vybuchne modul, ale to patrí k tomu. Paralelné pristátie bočných modulov, no nádhera. Vtedy som si povedal, že chcem robiť inovácie.

Keď nájdeme nových Elonov, Grety, Warrenov, Einsteinov na našej platforme s ich snami, a budeme ich posúvať dopredu, tak sa nám to mnohonásobne vráti v budúcnosti.

–Postav školu na hlavu!
Digitálne technológie rozumne na školách

Uvidíme sa v septembri na novej digitálnej platforme.
Ak nás chcete podporiť, môžete sa zapojiť do prieskumu, alebo pošlite nejaký feedback.
A zdieľajte. Ďakujeme

Nasleduje: O súťažení

Teraz najčítanejšie

Stanislav Barej

Postav školu na hlavu! Naša filozofia teachersgold.org : Dáme vám materiály na všetko zadarmo, poďme spolupracovať a súťažiť a vytvrome nejaké zaujímavé funkčné projekty.
Môžete si vybrať čokoľvek, bez časového obmedzenia a tlaku na nejaký podaný výkon. Berieme každého, kto chce. Neobmedzujeme časom ani priestorom. Sme online. Môžeme si to dovoliť.
--KORONA: sledoval som vývoj prvej vlny korona pandémie vo Švajčiarsku a informoval o úmrtiach https://www.linkedin.com/in/stanislavbarej/