Denník N

OZ Mareena: Cudzincov máme plné zuby a je nám to po chuti!

Občianske združenie Mareena pomáha utečencom a cudzincom s integráciou do našej spoločnosti.  Dobrovoľníckym programom prispieva k tomu, aby sa cudzinci cítili ako miestny.

Aj svojou aktuálnou kampaňou #plnezuby bojuje proti predsudkom a usiluje sa poukázať na to, že namiesto vedľa seba, môžeme žiť aj spolu. V rozhovore s Andreou Kutlíkovou sa dočítate ako združenie vzniklo, aké sú jeho vízie a ciele, ale aj to ako jeho pôsobenie súvisí s gastronómiou, ktorá nás každodenne ľudsky spája.

Aký projekt alebo umelec Ťa naposledy nadchol?

Iniciatíva Stojíme pri kultúre. Páči sa mi, že sa do toho obuli študenti VŠVU a dokázali sa spojiť a nájsť spoločnú reč s toľkými kultúrnymi inštitúciami. Bude to ešte dlhý boj, ale myslím si, že je skvelé, že sa ľudia pre spoločný cieľ dokázali takto šikovne zorganizovať, čo sa nie vždy v našej spoločnosti darí.

Umenie ma nadchýna pravidelne, no čo ma nadchlo celkom netradične, bola asi pred mesiacom v Aténach veľmi netypická jachta s názvom Guilty. Vytvoril ju umelec Jeff Koons pre známeho zberateľa umenia, Dakis Joannou. Je tak podivná, že si absolútne získala moju pozornosť a keď som si neskôr vygooglila interiér, ohromilo ma to, a pritom nie som žiaden milovník jácht. :D ( https://www.forbes.com/sites/afontevecchia/2013/11/26/dakis-joannous-mega-yacht-guilty-by-jeff-koons-and-ivana-porfiri-an-act-of-calculated-irreverence/#12449356267e)

Keby si mohla spolupracovať s kýmkoľvek, kto by to bol?

Je toho veľmi veľa a zvyčajne to nie sú intelektuálne ale skôr bizarné kombinácie. Poradie nie je podľa preferencií, ale čisto náhodné. Tí, s ktorými to už bohužiaľ nestihnem: Maria Montessori – veľmi inšpiratívna osoba; Ingvar Kamprad – zakladateľ Ikey a skvelý pánko; Tomáš Baťa – veľmi oceňujem, ako si popri všetkom uvedomoval dôležitosť vzdelávania svojich zamestnancov. Čo sa týka ľudí, ktorí ešte žijú, tak je toho taktiež veľa, ale tam mám stále ešte aspoň malú nádej, že to niekedy stihnem podniknúť. Napriek všetkým možným platonickým predstavám, je to však jedna úplne reálna skupina, a to dôchodcovia. Túto spoluprácu už nejakú dobu plánujem, a aj pri aktuálnej kampani Mareeny sa nám aspoň čiastočne podarila. Mám veľmi rada dôchodcov. Udivuje ma, ako sa dnes projekty musia zameriavať na medzigeneračnú spoluprácu, nie je to samozrejmé. Ďalšie nespočetné množstvo ľudí mi napadá každú minútu… Od Jiřího Bartošku až po Miroslava Martina a Drahomíru Masarykovú, ktorí naspievali pre mňa najbizarnejšiu pieseň Ruky nad hlavou a ja stále túžim vedieť, či to bolo z recesie, alebo naozaj.

Tri veci, ktoré Ťa inšpirujú?

Ľudia, hory v zime, náš byt.

Rady od koho ťa najviac ovplyvňujú?

Od sestry, je veľmi kritická, ale zároveň jej plne dôverujem a vždy z nej cítim starostlivosť.

O čom je iniciatíva #plnézuby?

Ide o kampaň, ktorú sme sa rozhodli v Mareene rozbehnúť tento rok, za účelom zvýšenia povedomia, a zároveň tolerancie voči cudzincom v našej spoločnosti. Chceme postupne reálnymi príkladmi ale aj humorom ukázať, čo všetko nás ľudsky spája. Na raňajky burek do ruky, na obed obľúbené “phočko”, či sushi,  a na večeru kebab. Cudzie kuchyne sú súčasťou našich dní, a preto sa aj ústredným motívom našej kampane stalo jedlo. Zo skúsenosti vieme, že práve to ľudí spája a tolerancia dokáže ísť aj cez žalúdok. Cudzincov máme plné zuby a je nám to po chuti! Naše mesto je plné obľúbených gastro-podnikov s kuchyňami z celého sveta, bez ktorých si to tu už často ani nevieme predstaviť. Kampaň sme spustili 20. júna, keď sme si pripomenuli Svetový deň utečencov a počas tohto dňa sme chceli ukázať, že napriek tomu, čo sa o utečencoch a cudzincoch často hovorí, to ide aj inak – namiesto vedľa seba môžeme žiť spolu a zobrať si niečo z inej kultúry neznamená stratiť tú svoju. Kampaň však stále pokračuje a my chystáme ešte mnoho vecí, na ktoré sa môžete počas tohto roka tešiť.

Čo je najväčšou výzvou cudzincov pri integračnom procese na Slovensku?

Je to veľmi individuálne. Mohla by som začať z akejkoľvek strany a našli by sme pritom veľa nepríjemností. Ja si osobne myslím, že je to celkovo nastavenie, že niekde začínate v podstate úplne od začiatku s „čistým štítom“, a to je náročné v akejkoľvek krajine. U nás je to možno miestami náročnejšie o to, že okolie sa vám nesnaží túto neľahkú fázu veľmi spríjemniť, a potom nebojujete len sami so sebou, ale aj s okolím. Presviedčať niekoho, že ste plnohodnotný človek rovnako ako aj oni, je veľmi vyčerpávajúce pre akúkoľvek menšinu v našej spoločnosti. Bola by som veľmi rada, keby sa takéto veci nemuseli v budúcnosti diať.

Aké sú Tvoje sny pre Mareenu?

Znie to trošku utopisticky, ale ak sa bavíme o sne, tak si to môžem dovoliť. Aby Mareena vôbec nebola potrebná. Aby to v spoločnosti fungovalo aj bez nej, a bez akejkoľvek organizácie, ktorá rieši podobné veci. Aby sa niečo ako inklúzia, integrácia a tolerancia ani nemuseli riešiť, pretože by boli samozrejmé.

Aké je Tvoje obľúbené jedlo?

Je toho viac, ale keďže kvôli zdravotným problémom mám veľa jedál zatrhnutých, prirodzene mi napadajú práve tie. Ak mám však vybrať jedno jedlo, asi ním bude dobrá talianska rajčinová polievka. Polievky mám od detstva veľmi rada. Už v tomto momente mi však napadá ďalších päť jedál. Grilovaná chobotnica, Babkine pirohy, starkine mäso s nivou, broskyňou a ryžou, langoš, lízanky z jarmoku.

Čo máš rada na Bratislave?

Bratislavu mám ako mesto veľmi rada. Isté obdobie života som žila v zahraničí a teraz ma veľmi teší byť späť. V Bratislave som sa narodila a mám pocit, že aj napriek tomu, že je to mesto, tak sa tu takmer každý s každým pozná alebo je minimálne cez niekoho iného vzájomne prepojený. Miestami mi to síce začína prekážať, ale na druhej strane je to nesmierne domácke a príjemné. Mám veľmi rada uličky od Fraňa Kráľa smerom k Horskému parku, mám rada naše susedstvo pri rozhlase a blízkosť prírody v okolí Bratislavy. Mám rada rannú Bratislavu (tie miesta, kde nie sú dodávky so zásobovaním) a večerný pohľad na ňu zo Slavína. A všetky obľúbené miesta na raňajky, vínko, večeru…

 

Andrea Kutlíková bude hostkou na PechaKucha Night Bratislava Vol. 44 Gurmánsky špeciál rozprávať o aktivitách v Mareene. Podujatie sa koná s podporou z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

Pripravila: Barbora Šályová, Foto: Mareena 

Teraz najčítanejšie

PechaKucha Bratislava

Zaujímavých ľudí z oblasti umenia, architektúry, dizajnu a spoločenského diania predstavujeme na pravidelných PechaKucha Night Bratislava aj na tomto blogu.