Denník N

Nikto nečíta vaše články

Vážený denník SME,
    predvčerom ste uverejnili článok v digitálnej aj printovej podobe. Na obálke vašich novín svieti veľkými čiernymi písmenami “Pedofili nie sú zločinci”, trošku menšou veľkosťou podtitul “Väčšina pedofilov deťom neubližuje, stále sa však boja o tom verejne hovoriť”.

 

Vašim úmyslom bolo zrejme poukázať na to, že drvivá väčšina ľudí, ktorým sa páčia deti si uvedomujú, že to nie je správne, mnohí sa za to nenávidia, boja sa vyhľadať pomoc, mnohokrát sa ich život končí samovraždou a nikto, ani ich najbližšie okolie, netuší čo všetko sa odohráva v ich vnútri. Je to téma, ktorú treba riešiť, aby sme ako spoločnosť ochránili v prvom rade deti a v druhom rade aj ľudí, ktorí trpia touto deviáciou. Za to, že ste sa túto tému snažili otvoriť Vám patrí vďaka, ale to akým spôsobom ste ju otvorili je nezodpovedné, kontraproduktívne a nepremyslené.

 

Asi si to uvedomujete, ale pre istotu Vám to chcem pripomenúť – skoro nikto nečíta celé články. Žijeme v dobe sociálnych médií, kvantá informácií, ktorými sme obklopení sú neúnosné a drvivá väčšina ľudí číta iba titulok článku. Vo vašom dokumente “Neverili SME” hovoríte, že titulok a perex musia byť “pútavé a hutné. Z perexu musí byť jasné o čom píšeme.” Rozumiem, titulok musí upútať, aby sa človek pozastavil a dostal sa aj k zvyšku článku, niekedy je titulok spravený ozaj kreatívne a zodpovedá obsahu článku a niekedy je titulok úplne zlý, tento článok je toho perfektným príkladom. Titulok je bulvárny, šokujúci, ale málokto si dá námahu prečítať si celý článok, práve naopak okamžite ostáva čitateľ pobúrený a znechutený. Samozrejme, ak si na to aj klikne tak si článok neprečíta ak nemá predplatený Váš denník, nehovoriac o tom ako to vyzerá v novinovom stánku kdesi v Nižnej Myšli. Vyznieva to, že obhajujete ľudí, ktorí zneužívajú a obťažujú deti. Samozrejme, že ste to tak nemysleli, ale to už nikoho nezaujíma.

 

V dobe kedy je spoločnosť čím ďalej tým viac polarizovaná, politici zneužívajú témy imigrácie, LGBT komunity a ďalších na cielené a vedomé šírenie strachu a nenávisti, ktorú potom využijú na silnejšie uchopenie moci je titulok tohto článku nezodpovedný. Nahráva to do karát všetkým konšpirátorom, ktorí tvrdia, že homosexuáli chcú dnes sobáše a adopcie detí, no zajtra budú chcieť pohlavný styk s dieťaťom, pozajtra so zvieratami a nakoniec presadia aj nekrofíliu. Dali ste zbraň do ruky ľuďom, ktorí rozdeľujú ľudí na normálnych a slniečkarov, o ktorých hovoria ako o odpade ľudstva, ktorí chcú zničiť všetko čo je dobré a nenávidia tradičné hodnoty a rodinu. Všetkým konšpirátorom zapadli kúsky puzzle do seba: Soroš, ESET, homolobby, protesty za slušné Slovensko, Kiska, dúhový pride, Ji-had, neziskovky, CIA, židojašteri, ilumináti a new world order. Samozrejme, že to je všetko pravda, veď to už videli na vlastné oči v novinách.

 

Tento článok nepokazil reputáciu iba Vám, ale nám všetkým. Volil som Čaputovú a to dnes automaticky znamená, že schvaľujem americké bombardovania civilistov na blízkom východe, nenávidím slovenské tradície, milujem islam a myslím si, že deti by určite nemali mať otca aj mamu, a ak áno tak musia byť transgender. Od teraz k tomu pridajte aj to, že schvaľujem pohlavný styk s 9-ročnými deťmi. Že akú to má logiku? Žiadnu, ale tak to jednoducho dnes je.

 

Často sa s priateľmi bavíme o tom ako v tomto postfaktuálnom svete formulovať myšlienky tak, aby padli na úrodnú pôdu. Vždy sa sám seba pýtam ako bude moje vyjadrenie pochopené. Mam predsa určitú zodpovednosť, ak bude moja myšlienka nepochopená tak je to len moja vina, nikoho už nezaujímajú dodatočné komentáre o tom ako som to vlastne myslel. Kde je tá hranica kedy môžem písať čo si myslím ako chcem a používať pri tom šokujúce a provokatívne tvrdenia a čo už je za hranicou?

 

Tu je tá hranica, tento článok a titulok, to je tá hranica. Prosím neprekračujte ju, škodí to nielen Vám, ale celej spoločnosti.

Teraz najčítanejšie