Denník N

Fico je bezpečnostná hrozba

Ilustračná fotografia, autorom je Denník N - Vladimír Šimíček.
Ilustračná fotografia, autorom je Denník N – Vladimír Šimíček.

Vždy, po každom vašom kroku, ktorým ste zahanbili nielen seba, ale aj celé Slovensko, bolo oprávnené sa pýtať – dá sa klesnúť ešte hlbšie?

Tolerovali sme mu, keď pred štyrmi rokmi začal vyvolávať paniku, že Európu čaká invázia moslimov. O azyl síce na Slovensku na jeseň 2015 požiadalo celkovo pätnásť ľudí, ale koho trápili fakty, čo? Priemerného slovenského voliča, čerpajúceho najčerstvejšie novinky z bulvárnych plátkov, asi ťažko. Tak sa pán predseda vlády rozhodol, že si prihreje polievočku. Išiel stavať plot na južné hranice, v kampani vyhlasoval, že ochraňuje Slovensko…akurát, že to viedlo k trocha inému výsledku, než si to on (vedno so Sulíkom a ďalšími populistami) predstavoval.

Akú hrádzu proti extrémizmu ste za tie roky vybudovali, pán Fico? Tú hrádzu, spoza ktorej ste vykrikovali, že novinári sú protislovenské prostitútky? Tú hrádzu, v rámci ktorej ste pred župnými voľbami účelovými zmenami volebného systému napomáhali Kotlebovi, aby si v Banskobystrickom kraji obhájil post župana? Toto bola tá vaša slávna hrádza, pán Fico?

Potom prišla vražda novinára. A protesty na uliciach, po ktorých ste mali nabrať aspoň štipku sebareflexie a splniť priania občianskej spoločnosti. Čo ste urobili vy? Usporiadali ste tlačovú konferenciu, na ktorej ste z financovania protestov obvinili starca z New Yorku. Stali ste sa exemplárnym príkladom politika, prichádzajúceho o moc. Cítili ste, že strácate pevnú pôdu pod nohami, a jediné, čo vám zostalo, bola paranoja. Tak ste s nebývalou ochotou prebrali rétoriku konšpiračných médií a začali ste v spoločnosti vyvolávať des a strach, že za oceánom číha nebezpečný vonkajší nepriateľ, ktorý sa to tu snaží rozvrátiť.

Vy ste ich legitimizovali, pán Fico. Z konšpiračných plátkov, ktoré by inak čítali možno tak akurát pomätenci s alobalovými čiapkami na hlavách a Danom Brownom v knižnici ste urobili čítanie pre najvyšších ústavných činiteľov. Akceptujem, že ak nejaké médium nešíri práve informácie, ktoré sú vám po chuti, tak vás nikto nenúti takéto médium čítať. Nikto vás však nenúti ani stať sa Rostasom na Úrade vlády, a myslím si, že každý seriózny politik má mať hranice, ktoré by nemal prekročiť.

Vy ste ako premiér prekročili všetky hranice, ktoré sa prekročiť dali. Ľudia vás donútili, aby ste podali demisiu, a keď ste to aj so svojím úškľabkom na tvári konečne urobili, rozhodli ste sa, že sa pomstíte. Nie prezidentovi, nie opozícii, nie tváram občianskej spoločnosti. Vy ste sa rozhodli, že sa pomstíte celému Slovensku.

Prestali ste rozmýšľať logicky. Prestali ste sa tváriť, že v skutočnosti vám ide o Slovensko. Vám o Slovensko nešlo nikdy, ale to, čo ste za posledný rok stihli predviesť, to prekračovalo všetky dná, ku ktorým môže politik klesnúť. Vždy, po každom vašom kroku, ktorým ste zahanbili nielen seba, ale aj celé Slovensko, bolo oprávnené sa pýtať – dá sa klesnúť ešte hlbšie?

Vyzerá to tak, že minimálne vám, pán Fico, sa klesnúť hlbšie dalo vždy.

Vo svojej arogantnosti, cynickosti a bohorovnej nadutosti ste najskôr vyhlásili, že chcete byť ústavným sudcom, aby ste to neskôr upresnili, že vám vždy išlo o post predsedu Ústavného súdu. Tvárili ste sa, že ochrana ľudských práv pre vás bola vždy prioritou číslo jeden, akosi ste však zabudli na svoje vyjadrenia o ľudskoprávnych svätuškároch počas schvaľovania protiteroristického balíčka. Snažili ste sa nás presvedčiť, že budete schopný objektívne posudzovať ústavnosť zákonov, ktoré boli prijaté za vašej vlády. A tá veru trvala dlhšie, než by to bolo pre Slovensko zdravé.

Keď už bolo jasné, že na Ústavný súd nepôjdete, lebo niečo takéto bolo za čiarou aj u vašich koaličných partnerov, tak ste sa rozhodli pre jasnú stratégiu – keď na Ústavný súd nepôjdem ja, nepôjde tam nikto. Rozhodli ste sa, že najvyšší orgán ochrany ústavnosti v republike jednoducho paralyzujete a znefunkčníte. Jasne ste tým preukázali, že na ochrane ústavnosti v republike vám záleží asi toľko, koľko záleží Trumpovi na klimatickej zmene. A viete, pán Fico, čo bolo na vašom kroku najarogantnejšie? Že ste preň ani nemali rozumný dôvod. Urobili ste to z čírej zatrpknutosti, z nenávisti ku každému a ku všetkému. Z nenávisti ku krajine, ktorej ste kedysi boli premiérom, z nenávisti k jej občanom, ktorí vás už mali plné zuby.

Toto vám, pán Fico, samozrejme, nestačilo. V parlamente ste vytvorili tichú koalíciu s fašistami, a vôbec ste sa to nesnažili skrývať. V rétorike ste sa naplno prispôsobili Rostasovi, Kapustovi a ďalším prominentným postavičkám alternatívnej scény. Pri vypočúvaní kandidátov na ústavných sudcov ste adopciu detí homosexuálnymi pármi označili za malú zvrátenosť. Nie však malou, ale veľkou zvrátenosťou bolo to, čo ste tu začali predvádzať. Vaša hrádza proti extrémizmu sa stala mŕtvou. Nie, že by niekedy bola živou, ale už ste jej život ani nepredstierali.

Keď sa koncom marca v parlamente schválil dôchodkový strop, poďakovali ste za podporu fašistom a vyhlásili ste, že liberalizmus „dostal po papuli“. Fašisti by sa v liberálne demokratickej spoločnosti mali akurát tak plaziť po kanáloch, vy ste z nich však urobili regulárnu politickú silu. Z človeka, ktorý vyhlasoval, že holokaust bol výmysel, a ktorý hádzal dlažobné kocky po moslimskej rodine, ste urobili svojho partnera pre vládnutie. Gratulujem vám, pán Fico, prerazili ste ďalšie dno.

A dalo sa klesnúť ešte hlbšie? Ale pravdaže áno, pán Fico. Ľudia z vašej vládnej koalície už zrejme mali vašich spôsobov plné zuby. A premiér (ktorého ste tam, mimochodom, dosadili vy) sa odhodlal na výpad proti vášmu vernému Blahovi. Tomu Blahovi, ktorý označoval študentov za štence, tomu Blahovi, ktorý šíril hoaxy o tom, že Čaputová je produkt Esetu, tomu Blahovi, ktorý išiel vo svojej pokryteckosti na prvého mája nakupovať do Rakúska. Pravý sociálny demokrat, len čo je pravda. Čo ste urobili vy, pán Fico? V parlamente ste si sadli k nemu, čím ste ostentatívne dali najavo, že viac ako premiéra si ceníte vychádzajúcu hviezdu konšpirátorského neba.

Tou sa ale asi snažíte stať aj vy. Ako sa skončilo vaše dobrodružstvo pri hľadaní prepojení medzi slovenskými IT firmami a CIA? Pravdepodobne nijako, akurát ste nás strápnili pred celým svetom. Naozaj by som nechcel byť v koži slovenských diplomatov, ktorí musia pred zahraničím vysvetľovať, že my máme na čele koaličnej strany človeka, ktorý sa túži pomstiť vlastnej krajine a tak tára konšpiračné teórie, kade chodí.

Keď začne nejaký bezvýznamný robotník z miestneho závodu čítať Zem a vek a počúvať Slobodný vysielač, tak si síce najbližší o ňom pomyslia svoje, ale vcelku nič to neohrozí, krajina funguje ďalej. Keď však začne médiám z podobnej sorty holdovať predseda vládnej strany, tak sa rozhodne treba pozastaviť. Obzvlášť za situácie, kedy danému predsedovi vládnej strany už nejde o nič, len o to, aby čo najviac pokazil životy ľuďom v tejto krajine. Robert Fico sa stáva bezpečnostnou hrozbou a obávam sa, že aj za tých niekoľko mesiacov, koľko bude jeho koalícia ešte pri moci, dokáže krajine urobiť toľko zlého, koľko by jej iní nedokázali spraviť ani za celý život.

Teraz najčítanejšie

Adam Briešťanský

Som študentom Gymnázia Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou. Zaujímam sa o aktuálne spoločensko - politické dianie a na tomto blogu by som vám rád sprístupňoval svoje názory a postrehy. Nemám rád netoleranciu, nenávisť, neschopnosť dovidieť si ďalej ako na špičku nosa a ľudskú hlúposť. Názory, ktoré sú prezentované na tomto blogu sú mojimi osobnými postojmi.