Denník N

Slovenské železnice, zobuďte sa, už nežijeme v roku 1989!

Oukééj… Zvykla som si na to, že sa musím na hlavnú stanicu dostať 150 električkami. Som natrénovaná cestovateľka, ktorá robí jogové dýchacie cvičenia aj vo vlaku na malej toalete.

Včera som sa vrátila z Prahy… Ráno trochu kríza, ale s nápojmi z plantových minerálov a mojimi zelenými čajmi som pripravená vyraziť do Viedne.

Na stanicu vyrážam s hodinovou rezervou. Odkedy odstavili v Bratislave časť električkovej trate Karlova Ves – som zvyknutá chodiť všade o hodinu skôr ako je zvyčajne potrebné.

Cítim svoj vlastný pot aj únavu. Ale stíham to dnes skvele ako vždy!

Problém nastáva, keď prichádzam na bratislavskú hlavnú stanicu. Zrazu vidím nadpis – „REX WIEN – ODRIEKNUTÝ“…

Dozvedám sa, že všetky vlaky do Viedne sú presmerované a ak sa chcete dostať do Viedne – tak je to možné len z petržalskej stanice.

Ľudia sú zmätení…..

Podídem teda ku okienku a milo sa spýtam – čo sa dnes deje? Dostanem takmer vynadané, že toto „majú predsa na svojej webovej stránke“….

Skoro všetky vlaky majú dnes meškanie… a jediný spôsob, ako sa dostať do Viedne v tieto nasledujúce dni bude petržalská stanica…

Ale ako idú vlaky z Petržalky  – do Viedne  sa dozvedám iba z internetu na mobile. Ľudia, ktorí nemajú internet v mobile to majú horšie. Všade pri okienkach sú rady a čas im beží…

Pýtam sa teda zásadnú otázku: „Prečo všetkým cestujúcim neprišla smska alebo iná správa od slovenských železníc, že bude výluka na trase Bratislava hlavná stanica – Marcheg? Je to tak ťažké – predvídať to a dať ľuďom vedieť vopred, že sa čosi bude diať? Prečo ľudia, ktorí si kupovali lístok ráno z Košíc do Viedne s prestupom (a takých som stretla na stanici veľa) – nedostali žiadnu informáciu o výluke? 

Otvorím vo vlaku webové stránky slovenských železníc a tam žiadna správa o výluke na viedenskej trase…. milión správ o meškaniach, ale žiadna správa o výluke na trase Bratislava- Marcheg.

Ukľudním sa pikaom a idem teda na autobus č.93…

Stretávam tu množstvo cudzincov, ktorí nemajú poňatia – kam ísť a sú fakt zúfalí…

Prosím Vás! Učte sa jazyky tí, ktorí pracujete za priehradkami. Veď Bratislava je hlavné mesto Slovenska. A je to fakt tragédia, čo sa pri tých okienkach deje..

Prekladám teda do angličtiny zúfalým talianom a španielkam, že musia nastúpiť skrátka na autobus č. 93…

Keď nastúpim do autobusu, …  zrazu sa strhne hádka medzi cigánmi… žena bije chlapa kabelkou a kričí naňho, že sa zaňho hanbí, že kradne vo Viedni. Chlapík kričí, že údajne vo Viedni nikdy nebol… (-: Tak toto je fakt epizóda!

V tomto autobuse sa nenudíte. A nenudia sa ani cudzinci. Tí si túto celú story s úsmevom natáčaju na mobil. To, čo zažívajú v autobuse, ktorý mieri do Petržalky – istotne ešte nezažili. „Slovakia! Haaay.. “ .. Kričia…

S natáčaním videa však musia skončiť… lebo sa ujde aj im…. rozzúrená ženská by si s kabelkou poradila (-:

Petržalka, ŽST…

Čo ma prekvapuje, že pani pri okienku netuší, že vlaky z hlavnej stanice nechodia. Tak telefonuje o dušu…

Výťah.. Nejako sa nehýbe. Funguje vôbec? Pohli sme sa. Smejeme sa všetci. Už zo zúfalstva… nič iné nam uz neostáva…

Eskalátor tu nehľadajte. Dnes (iba dnes?) je úplne odstavený….

Skromné priestory petržalskej stanice Vás privítajú fakt divnými existenciami. Jedlo si tu moc nekúpite…

A na lavičky si ani nesadajte, aby ste na sebe nemali sopľanice alebo iné nevábne pozostatky rôznych ľudských tekutín. Políciu som tu ešte nikdy nevidela…..  a to aj napriek tomu, že sa tu všeličo deje.. A keď na tejto stanici vystupujem večer a vidím, že ma niekto chce osloviť, výjde zo mňa veta: „I don’t speak Slovak..“ Inú už ani neskúšam…

Po poslednej skúsenosti, keď ma tu fyzicky napadla jedna  psychopatka a to len preto, že som telefonovala v autobuse – sa snažím s nikým nekomunikovať. Potom somnou vystúpila na Zochovej a začala zbierať kamene. Predstavila som si posledné kauzy rôznych úmrtí, ktoré začali nejako takto. Provokáciou. A v tej chvíli som sa otočila smerom do mesta, aby som ušla agresorke. „Nehuč v mojom meste.. a skonč s tým rozhovorom..“  Ľudia si nič radšej nevšimnú, radšej nevidia. Ak Vás niekto napadne v autobuse – iní nič zo strachu neurobia…..

Ale vráťme sa k slovenským železniciam…

Žijeme asi fakt v roku 1989. Prežili sme komunizmus,.. ale mentálne sa v ňom ešte topíme..

Slovenské železnice! Prosím Vás zobuďte sa! Zainvestujte do nejakého kvalitného softvéru, zmeňte dizajn, naučte svojich ľudí minimálne angličtinu… a naučte ich, ako sa správať k zákazníkom. Zaplaťte im príplatky, odmeňte ich za ich prácu a oni sa nebudú tak za tými priehradkami mračiť a nebudú tak zúfalí zo života..

A vyriešte si aj on-line služby.

Kým vo Viedni si kúpim mesačník na metro a všetky lístky on-line, samozrejme Bratislava spí…

Lístok z Bratislavy do Viedne si napríklad nemožno kúpiť on-line cez mobil. Áno, ale bez ticketu na metro. Tak isto Monatskarte – mesačník na vlak sa nedá kúpiť on-line…

Spíme, alebo sme s týmto spokojný?

A ďalšia vec, tá neforemná Monatskarte. Mesačník na vlak. Prečo to nie sú nejaké male šikovné kartičky?  Potom to nemáte kam dať. Musíte to zložiť na polovicu, .. až tak to napcháte do malej kabelky.

Trebalo by vymyslieť niečo šikovnejšie..

Nedávno, keď som šla do Viedne, sa slovenský sprievodca vo vlaku pousmial. Hovoril: „tie slovenské karty majú fakt nejaký  divný softvér, načítava sa to strašne pomaly. Kým tie rakúske elektronické karty hneď reagujú a sú veľmi rýchle..“

Toť vystihuje všetko….

Pomalí ako slimáci… to sú slováci… haha, ešte sa to aj rýmuje. Tuším to raz použijem do našej piesne… Slovensko by malo mať vo vlajke nakresleného slimáka… to by všetko vystihovalo…. (-:

Minule som stretla jednu dievčinu, ktorá mi hovorila, že zistila zaujímavosť. Že ak si kúpi lístok na viacero prestupov  – napr. Košice – Poprad, Poprad- Žilina, Žilina – Bratislava – tak ušetrí. Skúšali ste to niekedy? Zrejme to má overené…… trochu choré a psycho, ale tuším jej to funguje a vie o čom hovorí. Tak ja už sa strácam v tomto podivnom systéme… Vy nie?

Je to čistý výsmech….. (-:

A minule zas… som cestovala za kámoškou do Brna. Večer som prišla z Viedne a už ma nebavilo hľadať spoje. Tak som si priebežne pozrela vlak, na ktorý chcem ísť, pofotila trasy do mobilu – a spokojne zaspala..

Ráno však lístok on-line nechcel ani za svet fungovať… Trebalo vystúpiť v Brne – Židenice, .. a potom ísť ďaľším vlakom.. no a toto sa v tej aplikácii ani za svet nedalo!

Hovorím si: „Ufónka, preklikni sa na slovenský mod.. rozmýšľaj slovensky!“ Musí to byť čosi zložité…

Zatvorila som oči… A hneď mi to došlo…

Na ja! Klar! Problémom bol prestup. To naozaj táto aplikácia nedáva…  Ten, kto robil túto aplikáciu sa zrejme riadil heslom: „čím komplikovanejšie, tým lepšie“..

Trebalo nakliknúť najskôr jednu trasu a potom druhý prestup. Z Brna Židenice na Hlavní nádraží som však ani za svet lístok cez mobil nenaklikla….. ten som si musela kúpiť v pokladni v Brne – Židenice….

Toto sú slovenské železnice…….

Klikajte 150 krát a možno niečo naklikáte….

Alebo neklikajte vôbec…

Lenže potom, prídete ku okienku na stanicu a tam všetky okienka zatvorené. A v jednom nadpis „prídem o 15 minút“… To Vás celkom zaskočí….

A potom sa dozviete, že to „prídem o 15 minút“ už ktosi pred Vami prečítal a hovorí, že už čaká 25 minút….

Železnice vytlačili z dráhy Regiojet, skopírovali jeho služby, nechali si svoje západné ceny a takto prznia ľuďom cestovanie vlakom….

„Ten vlak z Viedne do Košíc nechodí..“, konštatuje jedna pani. Premáva len v jednom smere.

Zdá sa, že dnes ma už nič neprekvapí…..

Popíjam citronádu na Mahű a relaxujem…

Zamýšľam sa, kam to všetko speje….

Keď je toto normálne, niekde sa stala chyba….

Veď koľko ľudí chodieva ráno do práce.. A teraz spokojne sedíte na stanici, popíjate kávičku pred odchodom vlaku a zrazu zistíte, že žiadny vlak nejde a nemáte šancu stihnúť svoj naplánovaný deň…

Je taký problém dať ľuďom dopredu informáciu, že sa musia presunúť na petržalskú stanicu? Poslať tým, ktorým sa dá aspoň správu, alebo skrátka nájsť spôsob ako to dať ľuďom dopredu vedieť….???

Už nežijeme v roku 1989.

Tu v Rakúsku to funguje….

Lenže u nás je toto vlastne úplne normálne….

Ak sa ľudia nenaučia vyjadriť nespokojnosť, bude sa to diať donekonečna……

Dopíjam citrónovú limonádu a pohýňam sa ďalej………

Vyzývam slovenské železnice nech sa zobudia! Nech sa pozrú na iné modely fungovania služieb a čosi sa pokúsia zmeniť……. a možno by im zase pomohla konkurencia (-: Ktovie…

Obávam sa ale, že toto ľuďom vyhovuje……..

Na záver len jedna rada: ak chcete cestovať vlakom, overujte si prípadné výluky. Inak budete dosť nepríjemne prekvapení, ako sa Váš deň skomplikuje….. a zrejme sa od cestujúcich očakáva, že keď cestujú – sledujú internetové stránky slovenských železníc, na ktorých je vlastne milión informácií, ale nie to – čo potrebujete….

Ta majce še a trimce še (-: Ako sa na spiši hovorí: „ľen nech Vas neporaži z tego“…

♧Frustrovaná pasažierka Kity na trase Bratislava – Wien♧

 

Teraz najčítanejšie

Katarína Lorenčíková

Majka z Gurunu, večná ufónica... hľadačka pokladov v nevšedných všednostiach... Skladateľka, hudobníčka, textárka, speváčka, cirkušantka života.. Človek... Našu music nájdeš na www.zabiepierko.com O mne? Dočítaš sa viac na mojom webe: www.vwala.sk Život je ako tanec! Namaľuj si svoj obraz života.. namaľuj si sny..... Vesmír nie je až taký krutý, aby všetkým splnil ich priania (-: