Denník N

Pohyby na burzách dokazujú disrupciu tradičného bankovníctva

V sektore spotrebiteľských financií sa dnes hýbe množstvo dravých šťúk. Ich úspech na trhoch im môžu klasické banky len závidieť.

Na trhoch v posledných mesiacoch vidíme disrupciu tradičného bankového sektoru v priamom prenose. Okrem technologických gigantov k tomu prispieva aj hi-tech mánia, ktorá dáva príležitosť na trhu aj dravým hráčom z odboru spotrebiteľských financií.

Nemecká spoločnosť Wirecard AG kótovaná na burze cenných papierov vo Frankfurte, ktorá dosahuje trhovú kapitalizáciu takmer 19 miliárd eur, sa v období posledných troch rokov zaraďuje medzi lídrov technologickej „vetvy“ v Consumer Finance. Ide o jedného z popredných svetových nezávislých poskytovateľov outsourcingu a white label služieb pre elektronické platobné transakcie. Pre svojich zákazníkov poskytuje softvér pre čoraz populárnejšie internetové platby, spracovateľské služby, ale aj zabezpečenie pred podvodmi.

Wirecard disponuje širokým spektrom užívateľov – produkty spoločnosti využíva viac ako 300 000 obchodníkov.

Spoločnosť pravidelne napĺňa a prekonáva očakávania analytikov a investorov svojím exponenciálnym rastom. A to jednak tržieb (graf č.1), ktoré za posledné 3 kalendárne roky vykázali nárast v priemere viac ako 35 % ročne, ako aj ziskov (graf č.2), ktoré za rovnaké obdobie v priemere rástli taktiež o viac ako 35 % za rok. Podobný rast sa očakáva aj po ukončení aktuálneho kalendárneho roka.

Za dlhodobo kladnými výsledkami je predovšetkým obrovský rozvoj sektora Consumer Finance, ktorý patrí medzi najrýchlejšie inovujúce sektory. Celá oblasť digitálnych platieb je stále v počiatočnom štádiu. Spoločnosť sa preto chystá expandovať do rýchlo rozvíjajúcich sa ázijských krajín najmä v odvetví digitálnych platieb, v ktorom spotrebitelia čoraz častejšie využívajú svoje smartfóny ako nástroj pre realizáciu platieb u obchodníkov.

Cena akcií spoločnosti sa obchoduje približne za 150 eur za akciu a analytici renomovaných bankových domov predpokladajú, že v priebehu nasledujúcich dvanástich mesiacov sa dostane na úroveň v priemere 190 eur za akciu, čo predstavuje nárast o viac ako 25 %. Veľké banky ako Barclays a Berenberg vidia ceny akcií v dvanásťmesačnom horizonte ešte optimistickejšie než je priemer, a to na úrovniach 200 eur a 210 eur za jednu akciu. Pozitívne výhľady však nie sú jediným lákadlom. Spoločnosť vypláca lukratívnu dividendu, ktorej čistá hodnota za posledných päť rokov dosiahla 10,76 %.

Rast ceny akcií spoločnosti od začiatku mesiaca mierne spomalil. Pri vyššej aktivite „býčích“ účastníkov trhu v najbližších dňoch by mohla hodnota uzatvoriť cenový gap okolo úrovne 160 eur za akciu, vytvorený 29. mája 2019. Po dosiahnutí úrovne v okolí 160 eur za akciu môžeme očakávať testovanie a následne prerazenie lokálneho cenového vrcholu z 28.mája 2019.

Teraz najčítanejšie

Martin Krištoff

Pôsobím ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.