Denník N

Odvrátiteľné úmrtia riešime, ale odvrátiteľné ochrnutia nevidíme

Ak áno, nestalo by sa, že riziko ochrnutia sa zhoršilo 2x za 4 roky pri konkrétnej diagnóze! List ministerstvu bude nasledovať.

Všetci už vieme, že s mozgovou príhodou a infarktom treba ísť do zdravotníckeho zariadenia čím skôr a že by sa následky mali riešiť tiež čím skôr, pretože po určitej dobe nedostatku okysličovania mozgu, alebo srdcového svalu nastáva k nevratnému poškodeniu a medicínsky výkon, ktorý by pomohol, už nepomôže.  Ak pacient prežije, tak pri infarkte má ešte chvíľu bolesti, ale tie mu časom prejdu. Poškodený mozog nebolí. Tobôž nie po zotavení.

Málokto však vie, že problémy s bedrovými platničkami, ktoré sa dostanú do vážneho stavu a nie sú dostatočne skoro operované môžu spôsobiť pre pacienta ešte väčšiu katastrofu, ako smrť – čiastočné ochrnutie a každodenné bolesti. Syndróm Cauda Equina(CES) je diagnóza, ktorá nastane najčastejšie totálnym stlačením nervov v chrbtici jadrom platničky. Nervy pod miestom stlačenia prestávajú fungovať. Ak sa útlak nervov od platničky operačne neodstráni do pár hodín, najlepšie do 4-6 hodín, tak hrozí trvalé poškodenie zdravia. A čo viac, v chrbtici sú bunky, ktoré zosilujú signály, aby sa premostili prípadné menšie problémy a aby sa potrebný signál dostal do mozgu. Keď sa však stane, že sú nervy veľmi, alebo úplne poškodené, môže sa zosilovať hociaký signál a môže sa to zosilovať na bolesť! Je to podobný mechanizmus, ako keď zapojíte niektoré zosilovače bez vstupu signálu, alebo so zlým signálovým zdrojom a zo zosilovača sa bežne ozve brum napájacej siete – 220V – 50Hz. Príklad č. 1, alebo príklad č. 2 (Stačí si pustiť pár sekúnd z hociktorého videa.)

Ak je človek operovaný včas, najčastejšie sa úplne vylieči. Diagnóza môže byť pre neho iba ako spomienka na zlý sen. Ako boľavy zub, ktorý je už dávno vytrhnutý a nechápete, ako Vás to miesto mohlo bolieť. Ak je operovaný neskoro, najčastejšie bude mať trvalé následky. A to aj s vyššie popísanou bolesťou. Niektoré horšie prípady skončia na vozíku. Niektorí sú na ňom závislí iba dočasne. Každopádne nesprávne operované koleno je oproti tomuto banalita.

A tu prichádza čas na štatistiku tejto diagnózy na Slovensku medzi rokmi 2013-2017! A uvidíte, že počet potencionálnych nešťastníkov – obetí neskorých diagnóz, alebo neskorých operácii sa zvýšil 3x za 4 roky! V čase, keď tu máme dva krát viac neurochirurgií na obyvateľov, ako v porovnateľných západných krajinách je stav pacientov pri prepúšťaní z nemocnice po operácii pre Syndróm Cauda Equina z roka na rok  horší a horší.

Počet pacientov prepustených a preložených po vážnej operácii chrbtice(CES) na Slovensku - Štatistika
Štatistika počtu pacientov prepustených a preložených po vážnej operácii chrbtice(CES) na Slovensku. Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií – www.nczisk.sk

Neznamená to, že všetci preložení ostanú chromí, ale všetci preložní majú nádej ostať chromí a prepustení majú nádej ostať úplne bez následkov. A tak môžeme v tomto prípade povedať, že s naším zdravotníctvom to ide od 6 ku 3. Čo sa týka pozitívnej štatistiky tých, čo idú po operácii domov. Z desiatich ich išlo domov 6 a teraz idú domov z desiatich traja! Alebo od 4 k 12, čo sa týka negatívnejš statistiky keď neschopní odísť domov boli 4 a v roku za ktorý sú k dispozícii posledné údaje(2017) ích bolo 12!?

V čase keď poslanec zo zadnej lavice si vytvára po 7 rokoch vlády a 3 rokoch oficiálnej prípravy stratifikácie nemocníc alibi predvolávaním ministerky zdravotníctva a návrhom ústavného zákona, aby verejnosť vedela, že nielen on chce stratifikáciu nemocníc, tak v tomto čase každý mesiac priemerne jeden pacient ostane po operácii chrbtice pre jej omeškanie v ťažkom stave. V stave, že nemôže ísť domov, ale musí byť preložený. V stave, že bude možno odkázaný na invalidný vozík, alebo/a bude trpieť doživotnými bolesťami. Náklady na urgentnosť priemerne hodinovej operáciu nepresiahnu podľa mňa 1000€, podľa článku Cena záchrany  „jedna letová minúta záchranárskej helikoptéry stojí najmenej šesťdesiat eur“.  Prevoz vrtuľníkom za 5-10 tisíc € by sa štátu vrátil do jedného, maximálne pár rokov. Už prvý rok by sa zdravotníctvu tieto náklady vrátili. Každý rok by sa náklady vrátili platením daní zdravším človekom. Ale čo nejde z rozpočtu zdravotnej poisťovne, to poisťovňa nevidí.

Keďže úloha ministerstva zdravotníctva je RIEŠIŤ HLAVNE  FINANCOVANIE ZDRAVOTNÍCTVA V KONKRÉTNOM ROKU, pripadne myslieť po voľby, tak ani netušia, že čo ušetrili tento rok, o to prídu v budúcich rokoch a že prídu o mnohonásobne väčšie prostriedky, ako ušetrili.

Okrem toho, že už je možno problém pre  nedostatok personálu, alebo pre nedostatok stolov, o ktorom vie celé Slovensko urobiť urgentnú neurochirurgickú operáciu, tak je tu ešte jeden aspekt: Cena CT a MRI vyšetrenia a nadradenosť zdravotnej poisťovne v rozhodovaní, či preplatí zdravotníckemu zariadeniu toto u nás drahé vyšetrenie. Kým vo vyspelých krajinách sa stáva, že sú 3 vyšetrenia na 1 potvrdenú diagnózu CES, tak v krajine, kde Smer pred voľbami 2006 pompézne zbrojil proti zdravotným poisťovniam a privatizácii zdravotníctva, ale za neho sa predalo pár nemocníc a Pente vydláždil cestu k vývozu 375 mil. € do zahraničia, krížové vastníctvo zdravotníctva je tu stále väčší problém to vyzerá tak, že na Slovensku zdravotníctvo funguje z roka na rok horšie a horšie. Podľa toho, ako to počítame, je to v tomto prípade 2-3x horšie – od 6 ku 3, alebo od 4 ku 12!

Počet pacientov prepustených a preložených po vážnej operácii chrbtice(CES) na Slovensku tabulka
Počet pacientov prepustených a preložených po vážnej operácii chrbtice(CES) na Slovensku. Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií – www.nczisk.sk Tabuľka k stiahnutiu: https://docs.google.com/spreadsheets/d/17Vsegg_VUvTt8OQFiwcnmFRQz41WVSbxzgfclZ7hO1c/

 

Teraz najčítanejšie

Roman Hanajík


V súčasnoti považujem za najväčšiu hrozbu života na Slovensku bagatelizovanie smrtnosti Covid-19 počítaním "od buka do buka" a vyberaním si informačných čerešničiek zo všetkých zverejňovaných informácií o Covid-19. Sem tam sa venujem menej známemu riziku práce v kancelárii, kde banálne príznaky a mierna bolesť chrbta môže pri "správnej" kombinácii chýb v zdravotníctve skončíť trvalým a vážnym poškodením zdravia. Nie je problém sedávať celý život 8 hodín denne, ale po skúsenostiach aj iných ľudí viem, že riziko môže prísť aj za 10 rokov intenzívnejšieho sedenia. Vďaka SMERáckemu riadeniu zdravotníctva a tvrdeniu: "Zdravotná starostlivosť nie je ohrozená" som sa takto stal invalidný dôchodca. Venoval som sa aj klamstvám a falošnosti strán SMER-SD a bývalého "nepolitika" Kollára. Viac: https://www.facebook.com/roman.hanajik Alebo email: roman.hanajik treska gmail bodka com