Denník N

Demokracia na rázcestí (venované Demokratickej strane).

Demokracia bola ópiom slobody, ktoré po vojne prilákalo do košiara Demokratickej strany ústavnú väčšinu voličov. Skryť sa za fasádu demokratického Slovenska stačilo Vladimírovi Mečiarovi na pohodlné vládnutie ďalšie dlhé roky. Porazila ho paradoxne Slovenská demokratická … koalícia. Koalíciu nahradila únia a pribudla demokracia kresťanská, aby tú vystriedala demokracia s prívlastkom – sociálna.

Zatiaľ, čo mená povojnových demokratov mainstreamovej väčšine nič nehovoria (hodí sa mi to do textu), demokratické Slovensko má synonymum – Mečiar, kresťanské – Dzurinda, sociálne – Fico. Ukazuje sa, že ani to sociálne netrvá večne a otázka za milión znie, aká demokracia príde po nej. Progresívna? Ale čo tá konzervatívna …

Tá mečiarovská sa spája s nocou dlhých nožov, tá dzurindovská so začlenením do európskych štruktúr a tá Ficova s daňovo-rajovou oligarchiou. Demokracia je najkrajšia bez prívlastkov. Prívlastky demokraciu okliešťujú a časovo ohraničujú. A či si to priznáme alebo nie, aj názvy Za ľudí, Spolu, Socialisti, Progresívne Slovensko sú len (digitálnym) pokusom o demokraciu s prívlastkom.

Čistá demokracia (bez prívlastku) priniesla v eurovoľbách 0,51% hlasov. V kontexte predchádzajúcich riadkov čistá … katastrofa. V osobe predsedu je ale spojená aj s prívlastkom environmetálna (lepší ma nenapadol). Čo je skvelé z pohľadu potenciálu, ktorý prívlastok v sebe skrýva. V kontexte odkazu otcov DS-ky je to ale aj o organizovaní okrúhlych stolov, hľadaní “kompromisnej“ pravdy a výstupov, ktoré prijme (ústavná) väčšina národa za svoje. Aj preto musí mať DS-ka ambíciu spájať všetkých (s prívlastkom) pod hlavičkou … demokracie (bez prívlastkov). A citlivo brať ohľad aj na egá lídrov starej opozície, lebo ak už sa raz vraj rozhádali …

Nepoznám inú stranu, ktorej názov by bol zároveň aj jej programom. Ak chce DS tvoriť svoj vlastný volebný program (s prívlastkom kvalitný), mal by byť otvorený (solídárny, obyčajný, rodinný…) a heslovitý. Na druhej strane, aby nebol amatérsky v pelotóne profesionálov, ktorí poznajú výšku prize money. Aby bol najlepší v nosnej téme najbližších (dlhých) rokov – ochrane života, s prívlastkom udržateľnej kvality. A prostredia, v ktorom žijeme.

DS-ka nemusí komentovať výsledok volieb vedenia EÚ. Nemusí komentovať fakt, že 16 poslancov nemeckých sociálnych demokratov hlasovalo proti kandidátovi koaličného partnera na národnej úrovni. Nemusí roniť krokodílie slzy nad zrušením princípu voľby špitzenkandidátov, ani sa vytešovať, že naši zelení volili inak, ako ich nemeckí kolegovia. Nie je pravdou, že V4 je bezvýznamnou súčasťou z pohľadu obsadených postov, lebo výraznou mierou prispela k tomu, že na čele Únie stojí kandidátka strany, ktorá by DS-ke mala byť z pohľadu DNA najbližšie – CDU. Len stranu nahradíme ekvivalentom – únia. Ale o tom inokedy.

Želám (ne)daždivú sobotu všetkým zúčastneným.

Teraz najčítanejšie