Denník N

Keď správa, že na úrade už zaplatíte kartou, prevalcuje správu, že postavíme novú školu

Uplynulé dni, asi predvčerom, sme na našom oficiálnom webe Hviezdoslavova informovali o tom, že už sme v 21. storočí a na našom úrade v rámci bežnej agendy už oddnes zaplatíte hocičo platobnou kartou, ktorú máte vo vrecku.

Priblížili sme, že náš Obecný úrad vo Hviezdoslavove je oddnes jedným z mála úradov v blízkom i ďalekom okolí, v ktorom už nepotrebujete pri sebe nosiť fakt že žiadnu hotovosť. Bez ohľadu na to, či prídete zaplatiť za smeti, za kolaudáciu domu, stavebné povolenie alebo daň za nehnuteľnosť, či psa. Všetky možné poplatky je možné zaplatiť jednoducho a bezhotovostne v príslušnej kancelárii Odborného referátu. Na záver sme pripomenuli, že je rok 2019, že by to malo byť tak nejako samozrejmosťou a že veríme, že sa časom pridajú aj ďalšie obce, či mestá, ktoré chcú poskytovať ten najlepší servis svojim občanom, o ktorom poniektorí nadšene hovorili pred voľbami.

Takú silnú odozvu sme však nečakali. Pritom podľa mňa ide o celkom bežnú, hoci navonok progresívnu, vec. Niekoľkotisícová čítanosť novinky, desiatky, ba až stovky pochvalných komentárov, lajkov alebo zdieľaní. Niektorí ľudia boli šokovaní. Niektorí starostovia, či poslanci z iných miest nám volali, že ako na to. Iní sa pýtali na poplatky, koľko to stojí, aké podmienky chceli banky a podobne.

Bolo to úplne jednoduché. Smiešne o tom hovoriť. Je to to najmenej, čo pre ľudí môžeme robiť. Sú to drobnosti, ktoré potešia.

Ako starostovi mi je trochu trápne, že sme na to čakali až do júla.

Svedčilo to však o niečom inom.

Hovorí to o tom, že na Slovensku sme, bohužiaľ, v mnohých veciach tak sakramentsky pozadu, že takáto navonok triviálna správa s kľudným svedomím a v pohodičke prevalcuje len o čosi staršiu správu o tom že len o pár metrov ďalej od spomínaného úradu začne rásť v najbližších mesiacoch novučičká základná škola s telocvičňou a plnou vybavenosťou.

Pár slov som o tom napísal tu.

Je to skvelá správa, ale jej slabší prirodzený „reach“ medzi ľuďmi je spôsobený tým, že úrady v Slovenskej republike, a teraz nemyslím len tie obecné, či mestské, ale aj takmer všetky ostatné, ktoré poznáte, fungujú častokrát desiatky rokov tak skostnatene a zastaralo, že je to na ťažké zaplakanie, a preto, keď sa podarí aj taká drobnosť, ako bezkontaktná platba kartou za bežné veci, ľudia šalejú od radosti…

Vzorová spolupráca na úrovni občan – obec je pre nás vo Hviezdoslavove veľkou prioritou. Platbou kartou za bežné veci to preto ani zďaleka nekončí…

Úrady na Slovensku musia postupne prechádzať rôznymi premenami. Teším sa projektu Dobrý úradník. Vytvorila ho skupina úradníkov, ktorým záleží na kvalitnom a etickom fungovaní verejnej správy. Nechcú byť pohltení systémom a proaktívne pristupujú k jeho zlepšeniu.

To je super, nie?

Veria, že každý z nás môže vlastným pričinením prispieť k budovaniu fungujúceho štátu. Chcú prispieť k zlepšeniu štátnej kultúry, nastolovať nové riešenia vo vnútri systému, ako aj meniť vnímanie povolania úradníka verejnosťou. Našim dlhodobým cieľom je profesionalizácia štátnej/verejnej služby.

Profesionalizáciu tu akosi fakt aj celkom treba.

Tak teda poďme spolu do toho, priatelia…

Hviezdoslavov sa hlási.

 

P.S.: Sledovať ma môžete tu, veľmi ma to poteší:

https://www.facebook.com/ZaLepsiHviezdoslavov

 

Teraz najčítanejšie

Marek Lackovič

Novozvolený progresívny starosta najrýchlejšie rastúcej obce na Slovensku - Hviezdoslavova. Kým veľká časť obcí sa z prírastku obyvateľstva teší, v prípade Hviezdoslavova je situácia iná. Obec, dnes už s vyše 4.000 obyvateľmi, mnohými neslávne prezývaná aj ako najväčší bratislavský satelit, vzdialená len 13 kilometrov od prvej tabule „Bratislava“ musí čeliť enormnému nárastu populácie. Marek Lackovič je zakladajúcim členom Progresívneho Slovenska a donedávna bol aj jeho trnavským predsedom. Predsedovania sa vzdal bezprostredne po zvolení za starostu, aby naplno sedel len na jednej stoličke. 20. septembra 2019 bol Hviezdoslavov pod jeho vedením ocenený Cenou pre otvorenú samosprávu za rok 2019, ktorú udeľuje Združenie občanov miest a obcí Slovenska.