Denník N

Kariéra prokurátora Paloviča ml.: mafia udalosťami nedotknutá

S prokuratúrou je treba urobiť rázny poriadok. Žiadne reči o potrebe nezávislosti. Koho? Mafie, ktorá dnes prokuratúru ovláda?

Prokurátor Bystrík Palovič ml. nielenže bez väčších ťažkostí preplával podozrenia z ekonomického prepojenia na Baštrnáka, právoplatne odsúdeného daňového podvodníka a obchodného partnera Roberta Kaliňáka.

Nielenže existujú vážne podozrenia z jeho nevysvetliteľných majetkových pomerov, ktoré generálny prokurátor Čižnár odmietol sprístupniť (a Krajský súd v Bratislave, ako inak, mu takéto jeho trápne stanovisko potvrdil).

Nielenže akosi zázračne mal službu práve v deň (a noc), kedy polícia, ako potvrdil rozsudok Krajského súdu, protiprávne zasiahla proti Filipovi Rybaničovi.

Nielenže na taký potvrdený protiprávny postup dal tento prokurátor súhlas napriek zjavnému konfliktu záujmov, teda v rozpore s jeho základnými povinnosťami, keďže  sa jednalo o záujmy osôb (Kaliňák, Baštrnák), s ktorými bol v priamom alebo sprostredkovanom „obchodnom“ styku.

Ale teraz, po všetkých tých škandáloch a pod koberec zamietnutých podozreniach, sa zistilo, že prokurátor Bystrík Palovič ml. je na stáži na Krajskej prokuratúre v Bratislave. Potvrdil to jej hovorca.

Na to, že takýto ľudia sú pripravovaní na kariérny postup, neexistuje slušné vysvetlenie. Je to napľutie do tváre všetkým, ktorí čakajú na to, že prokuratúra začne pracovať pre slušných ľudí, a nie pre mafiu.

Jedna z prvých vecí, ktoré bude musieť vláda a parlament riešiť po nadchádzajúcich voľbách, je rázne očistenie prokuratúry. Bez kompromisov. Žiadne reči o (Mečiarom vymyslených) zásadách nezávislosti prokuratúry.

Prokuratúra je exekutívna funkcia a na jej fungovanie musí mať volič dosah. V krajinách, kde prokuratúra funguje, je to tak preto, že existuje spôsob, ako jej činnosť reálne kontrolovať. Ak nefunguje, musí existovať spôsob, ako urobiť zásadnú korektúru. Toto na Slovensku nemáme.

A povedzme si prečo: Lebo všetky doterajšie politické garnitúry sa tešili, že pod klamstvom „nezávislej“ prokuratúry veci fungujú tak, ako vždy fungovali. Mečiarovsky.

Fungujúcu prokuratúru nemáme. Zato ale máme generálneho prokurátora, ktorý nie je schopný ani raz za rok prísť do parlamentu obhajovať svoje pôsobenie. Generálneho prokurátora,  ktorý má takých námestníkov, ktorí nemohli do parlamentu prísť miesto neho, pretože sa zistilo, že sú priamo alebo cez sprostredkovateľa v komunikácii s politickým kriminálnikom, a to navzdory tomu, že dobre museli vedieť, o akého človeka sa jedná.

Ovládnutie prokuratúry mafiou musí skončiť. A ten politik, ktorý na túto tému začne vajatať, nech rovno povie, že ide s tými, ktorí prokuratúru chcú takú, akú ju dnes máme. A právny štát podľa nej.

Teraz najčítanejšie