Denník N

Ako dobrák Fico zas pomohol finančnej skupine II. (Epilóg)

Foto - TASR
Foto – TASR

120 eur ročne alebo dávka 10 eur mesačne pre každého Slováka žijúceho v biede by znamenala pre vládu výdavky 42 miliónov eur ročne. Presne o túto sumu štát a ľudia každoročne prišli zásluhou rozhodnutia vlády R. Fica prevziať (stratovú časť) SPP od EPH.

V I. diele tohto blogu (link tu) pred 5 rokmi som písal, že prevzatie materskej spoločnosti SPP štátom neznamená nič iné, len prevzatie strát z pliec EPH-Energetického a průmyslového holdingu (spoluzakladaného D. Krětínským a P. Tkáčom / J&T) na štát. A nepriamo teda stámiliónový dar finančnej skupine. Áno, bola to presne tá kúpa SPP, kde pôvodný vládny materiál vznikol na počítači J&T Investment Advisors (link tu) .

Foto: Vládny materiál „Informácia o preferovanom spôsobe reorganizácie SPP“ zo septembra 2013

Mnohí vtedy pochybovali, že spôsobiť takúto stámiliónovú škodu štátu v prospech EPH by Fico nedovolil resp. „ani Fico by si také niečo nedovolil“. Dnes máme na stole vyúčtovanie (link tu): za 5 rokov je strata štátu 408 miliónov (t.j. ročne v priemere 82 miliónov, ja v blogu píšem 76-80 miliónov, čo je s infláciou presne 82 miliónov), čo znamená pre bývalého skoro polovičného vlastníka, že ušetril resp. že EPH zarobil navyše na náš úkor 200 miliónov eur. Len za 5 rokov! Moja predpoveď sa do bodky naplnila. Ako som vtedy napísal: „Určite táto transakcia bude mať aj prínos, ale nie pre Slovensko a našich občanov, ale pre EPH“. A Fico tak pomohol EPH a jeho zakladateľom rozprávkovo zbohatnúť na náš úkor. Stámilióny eur.

Materializovalo sa tak to, čo som uviedol už pred rokmi: podľa Ficovej vlády sociálnych istôt nie je nutné desiatkami miliónov pomôcť ľuďom žijúcim pod hranicou chudoby , ale finančným skupinám. Tie si to podľa R. Fica zaslúžia viac.“

Ako som už skôr uvádzal, problémom Slovenska je reakčná doba na prechmaty, podvody apod. Možno keby si toto presvedčenie vtedy osvojilo viac ľudí, mali by sme spolu šancu to zastaviť. No každý nový deň nám prináša aj možnosť začať odznova. Aj dnes máme šancu pohnúť sa a zmeniť to. Dá sa to!

 

Moje ďalšie články a publikácie nájdete aj na www.marcelklimek.sk .

Teraz najčítanejšie

Marcel Klimek

autor trilógie "Nemecký štandard pre Slovensko", makroekonóm, člen dozornej rady Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne, bývalý štátny tajomník ministerstva financií