Denník N

Appka, ktorá môže zmeniť naše zdravotníctvo

Elektronické zdravotníctvo funguje pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR na stránke ezdravotnictvo.sk. Momentálne sa chystá nová reforma zdravotníctva, médiá používajú aj označenie stratifikácia. Je to práve to, čo občanovi pomôže pochopiť naše zdravotníctvo?

Som z tých, ktorí sa snažia nášmu zdravotníctvu vyhýbať, pretože mu nerozumiem. Na akom princípe funguje? Elektronické zdravie funguje na Slovensku od roku 2018. Čo slovenské ezdravie prinieslo? Určite najvýraznejšia zmena sú erecepty, ktoré sa, konečne, netlačia na papier. Začali sa záznamy o zdravotnom stave zapisovať online. To sú asi dve najvýraznejšie zmeny, ktoré síce možno ušetrili papier, ale nepomohli ľuďom pochopiť naše zdravotníctvo. Pritom by to nemuselo byť vôbec tak zložité ako je. Na Slovensku máme množstvo šikovných IT firiem, ktoré by vedeli naše elektronické zdravotníctvo posunúť vpred, ale to by museli o nás rozhodovať mladí ľudia, ktorí chápu potreby dnešnej generácie a za druhé by sme museli žiť v právnom štáte, kde súťaže verejných obstarávaní sú spravodlivé. Ha-ha-ha. Stačilo by vyhlásiť súťaž na vytvorenie systému pomocou appky, v ktorej by sa za pomoci občianskeho preukazu s čipom, ktorý u nás funguje od roku 2013 dalo zaregistrovať. Hlavný zmysel appky by bolo sprístupnenie postupov a nastavení slovenského zdravotníctva. Pomocou appky by sa dalo vybaviť termín u konkrétneho lekára, vyhľadávanie ordinujúcich lekárov v okolí v špecializácii, ktorú vyhľadávate cez kvalitný a spoľahlivý filter. Niet nad kvalitný filter na webe alebo v appke, ktorý dokáže detailne definovať to, čo hľadáte.

Späť k našej appke. V hlavnom menu by sa nachádzali základné úkony a služby, ktoré ľudia najčastejšie vyhľadávajú. Obsah hlavného menu by zastrešoval napr. tieto možnosti: nemocnice, lekári, polikliniky, lekárne, zdravotná služba, prihlásenie do tvojej zdravotnej karty. V spodnej časti hlavného menu sú na obrázku zobrazené linky na sociálne siete ministerstva, aby boli ľudia navigovaní ku korektným informáciám. Úplne dole je možnosť kontaktovať lekára, ak ide o akútny prípad alebo sa len potrebuje občan poradiť so svojim problémom okamžite. Je frustrujúce ako bez problémov nám všetkým vie brať štát na sociálne, zdravotné poistenia z výplaty kopu peňazí, ale žiadnym spôsobom sa nás nepokúša presvedčiť, že tie peniaze išli na naše zdravie. Pani ministerka zdravotníctva, pani Kalavská, momentálne nacvičuje riadne „ántré“ s jej nekonečnou cestou za cieľom stratifikovať nemocnice. Jediná informácia, ktorá sa dostala pomedzi médiá k nám, ľuďom, je tá, že ide o to, aby sa nemocnice špecializovali a aby neboli pôrodnice funkčné tam, kde nie je ani jeden pôrod denne. Toto všetko dáva zmysel a logiku, ale prečo tesne pred voľbami, kde sa celé politické strany a hnutia sústreďujú na politickú, nazvime to kampaň za štátne peniaze. Teraz už nieto času na reformy, keď ide Smeru o veľa, čiže aj keby bola podporená táto reforma v prvom čítaní a prešlo by to aj ako ústavný zákon, tak neviem, či to bude k niečomu efektívnemu, ak táto vláda čoskoro končí. Reformy sa majú robiť po zvolení, aby sa stihli. Toto asi pani Kalavskej ušlo. 8 mesiacov pred voľbami mala vyhodnocovať reporty a vychytať čo najviac múch, ktoré sa nepodarilo vychytiť pri spustení reformy. Jej reforma nehovorí nič o tom ako priblížiť zdravotnú starostlivosť ľuďom. Väčšina mladých ľudí tápa, nevedia, kde majú lekárov, radšej k žiadnemu nejdú, pretože lekár a PN sú na nič preplatené v práci.

Dnešnej generácii nedávajte do rúk papier, pokiaľ si nechce utrieť zadok. 

hlavnom menu po zvolení lekára by naskočil filter, o ktorom som sa zmienil vyššie. Po selekcii daného lekára by appka otvorila kartu daného lekára, kde by sa zobrazovalo meno, adresa, ordinačné hodiny, voľné termíny. Možnosť objednania na konkrétny termín. Ak sa jedná o špecializované vyšetrenie, tak je na Slovensku potrebný výmenný lístok. Toto by sa ľahko vyriešilo výmenným eLístkom, ktorý by sa mohol automaticky vygenerovať obvodnému lekárovi, ktorý by to musel do 24 pracovných hodín potvrdiť alebo zamietnuť. Zamietnutie by muselo byť vždy odôvodnené. Samozrejme, existujú aj oddelenia, kde radi chodíte tak, že nikto o tom nevie (testy pohlavných chorôb, psychiatria,…) a v týchto prípadoch by bola poskytnutá možnosť anonymného vyšetrenia na danom oddelení, kde si to občan želá. Mohlo by ísť o akékoľvek oddelenie, aby mal pacient pocit bezpečia, individuality a profesionality.

Aj takto by mohol vyzerať eRecept niekde v appke, kde by sa vám tieto dáta ukladali. Kedykoľvek by ste mali svoju zdravotnú kartu, svoje zdravotné ID so sebou. Viete si pozrieť, kedy ste brali, aké lieky, ak sa vás to nejaký lekár spýta, tak viete pohotovo a korektne odpovedať. eRecept momentálne funguje na systéme, že lekár vystaví na vaše rodné číslo recept a vy bežíte do lekárne, kde na základe rodného čísla vám vydajú recept. Je to good, ale nemáte k týmto dátam žiadny prístup. Ak by to bolo v appke, tak by ste k tomu prístup mali. 24/7. Takisto sa vám niečo stane na túre, v prírode a na základe eZdravia a dát uložených v ňom vedia lekári podať prvú pomoc a zistiť všetky informácie o zdravotnom stave danej osoby. Uľahčilo by to veľa vecí, hlavne chaos, ktorí máme všetci z tejto inštitúcie. Možno sa raz dočkáme a budeme sa i my vyznať v slovenskej zdravotníctve.

Teraz najčítanejšie