Denník N

Búrajme generačné rozdiely, víťazom bude slovenská spoločnosť

To, čo bolo včera je už staré a chceme vedieť, čo bude zajtra. Nie všetci stíhame vnímať rýchlosť vývoja spoločnosti. Vplyvom generačnej výmeny sa spoločnosť prehĺbuje na základe veku. Pre staršiu generáciu je ťažšia adaptácia do súčasnosti a preto títo ľudia veľakrát žijú na okraji spoločnosti, pretože niet niekoho, kto by im pomocou búrania generačných rozdielov v podobe pozornosti a venovania svojho času pomohol v pochopení dneskajška.

Demokracia nie je zo dňa na deň

Pre nás mladých je obdobie digitalizácie samozrejmosťou. Vyrastali sme s hernými konzolami, počítačmi, smarfónmi a inej rôznej techniky, ktorú zahŕňa digitalizácia. Ide nám to zľahla, pretože sa tomu učíme odmala a preto je to pre nás stokrát jednoduchšie a veľakrát nevieme pochopiť staršie ročníky, starých rodičov napr. Títo ľudia žili v uzavretej spoločnosti, ktorá neponúkala veľa možností ako napísať dej svojho života. Socializmus neumožňoval možnosť výberu. Ľudia žili v dobe vymývania mozgov, propagandy, šikanovanie režimom. Pre nich to nie je len rok 89. Pre nich to je dlhodobý proces akceptácie nového režimu. Človek sa nedokáže hodnotovo uvoľniť a vymedzit podľa svojho presvedčenia zo dňa na deň, keď dlhé roky bol názor režimu vnucovaný.

V dnešnej dobe takýto typ režimu je viac-menej len v KĽDR s tým rozdielom, že tam je to vyhrotené a ľudia majú už vymyté mozgy až až. V KĽDR je autokračný komunizmus postavený na ničom. Žiť v hlavnom meste je privilégium a vláda vie, kto býva v Pchjongjangu a kto nie. I v hlavnom meste sú výpadky prúdu bežnou záležitosťou. Vykurovanie nefunguje ani vo verejných budovách. Ľudia sú vychudnutí na každom zábere, ktorý sa podaril prepašovať. Našťastie tento osud Slovensko nečakalo a prehupli sme sa na cestu k demokracii.

Zbúrať hodnotové rozdiely medzi vekovými kategóriami by bola výhra pre všetkých

Generačné rozdiely sa prehlbujú práve vývojom techniky a pokrokom vo vede. Úlohou nás, mladých ľudí, je búrať tieto generačné rozdiely a to venovanom času ľuďom, ktorí sa vytrácajú z našej spoločnosti. Veľakrát strácajú svoje dôstojné miesto v spoločnosti, v ktorej sa nebudú cítiť bezcenní. Veľakrát sú názory týchto ľudí smerom k vláde veľmi negatívne s názorom, že sú akoby zbytoční. Myslia si, že keď financie neprinášajú do rozpočtu, ale žijú zo štátnych, sú zbytoční. To mi povedala pani okolo 70 rokov v práci. Prišla za mnou s tým, či jej neviem poradiť, prečo jej nejde telefón. Na telefóne svietilo:”Zadajte svoj PIN kód.” Ona mi povedala, že to si nevšimla na tom displeji, že ona videla len “OK” na potvrdenie. Tu chýba podpora za strany detí, vnučiek a vnukov, rodiny. Niekedy by stačilo samoštúdium, ale v takom veku sa učiť niečo nové je náročné a preto títo ľudia potrebuju našu pomoc, aby sa dokázali pohybovať v spoločnosti ako plnohodnotná súčasť celku.

S digitalizáciou sa k nám dostala informovanosť, rozhľad a znalosť všetko vyhľadať na webe. Títo ľudia veľakrát nevedia otvoriť Google a nájsť si odpovede na svoje otázky. Či už ide o tutorials, správy, otváracie hodiny, cestovný poriadok. Sú bez smartfónov, pretože z nich majú strach.

Je nedeľa, poďme pomôcť tým, ktorí to potrebujú

Dnes je nedeľa, tak by sme mali všetci navštíviť starých rodičov a spýtať sa ich, či im netreba s niečím pomôcť. Oni boli tí, ktorí nám dali aj to posledné. Dokážme im to opätovať darovaním času, pozornosti, porozumenia. Diskutujme s nimi, čo sa deje v spoločnosti, aby videli, že všetko má viac možností. Snažme sa pochopiť ich názor, i keď veľakrát môže byť stále ovplyvnený minulosťou, za ktorú nemôžu. Pokúsme sa spoločne nájsť prienik ideológií a hodnotového presvedčenia v prospech napredovania slovenskej spoločnosti.

Starká by sa iste potešila spoločnej káve, partičke kariet alebo poumývané okná by ju veľmi potešili. Potešilo by ju stáť pod tebou a komandovať ťa, kde je ešte čmuha.

“To miluje moja starká. A ja som si to zamiloval tiež. Bez tých komentárov by to umývanie okien už nebolo vončo.”

 

;❤️

Teraz najčítanejšie