Denník N

Nový Leví kráľ je pôsobivý, no chýba mu nevinnosť

Disneyovka Leví kráľ je nepochybne jedným z najkrajších príbehov, pri ktorom sa divák nielen zasmeje, prípadne vyroní od dojatia pár sĺz, ale má šancu sa aj poučiť. Už pri pôvodnej animovanej verzii však vyvstáva otázka, nakoľko sú deti schopné obsiahnuť a pochopiť niektoré príbehové súvislosti, týkajúce sa skôr sveta dospelákov. Jedinečná animácia, plná farieb a zvieracích postavičiek si nepochybne získa detskú pozornosť, no aktuálny „remake“ s tým má problém. Rovnako, ako to bolo v prípade prerobeného Dumba či Knihy džungle, fotorealistická animácia si nezíska každého.

Príliš skutočné?
Povedzme si na rovinu, väčšina Disneyho príbehov je pre detských divákov náročnejšia na pochopenie, avšak uľahčením je krásna animácia, zdôrazňujúca emócie kreslených postavičiek. No, pozerať sa takmer dve hodiny na tváre „skutočných“ zvierat, ktoré sa neusmievajú, netečú im slzy a evidentný je v podstate len ich hnev vo forme vycerených zubov, môže byť pre deti miestami únavné a nezaujímavé. Do istej miery to zachraňuje melodická hudba v prepojení s dabingom.
Dospelý milovník prírody si však príde na svoje. Film Leví kráľ pripomína vo svojej realistickej podobe skôr hraný dokument. Vďaka neopakovateľným špeciálnym efektom v spojení s hudbou (Hans Zimmer, Elton John) sa neubránite vtiahnutiu do deja a pri pohľade na prenádherné prírodné scenérie z africkej savany budete vzdychať blahom. Pozitívne vás naladia tiež zábavné dialógy, aj keď tancujúceho Timona v havajskej sukni sa nedočkáte a aj diviak Pumba bol v kreslenej podobe komickejší. Fotorealistická animácia má predsa len svoje limity.

Filmu chýba hravosť
Silná myšlienka o bratovražde, rodinnom pute, zodpovednosti a úcte k vlastným koreňom je asi najväčším plusom celého filmu. Leví kráľ ponúka viacero ponaučení a inšpirácií do života. Napríklad, že z minulosti sa treba poučiť. Bohužiaľ, jedna z kľúčových scén, keď pavián Rafiki udrie Simbu s drevenou palicou po hlave, aby mu dal lekciu, je taktiež vynechaná. Nová verzia je jednoznačne ochudobnená o komicky nadsadené konanie i pohyby zvierat. Násilné scény sú, naopak, príliš realistické a surové, dalo by sa povedať, že pre detského diváka až nevhodné. Tí, ktorí videli prvotné spracovanie filmu Leví kráľ, môžu túto filmovú novinku vnímať ako pridanú hodnotu, ktorá vyniká skvelou kamerou (Caleb Deschanel), pohrávajúcou sa s detailom, a samozrejme scenárom (Jeff Nathanson), ktorý sa od pôvodného líši len minimálne.

Rozprávka? Asi nie
Režisér Jon Favreau rád podáva realitu nadsadeným spôsobom, čoho dôkazom je, okrem iného, aj jeho realistické spracovanie Knihy džungle z roku 2016. Ako už bolo povedané, tento spôsob stvárnenia je efektívny len do určitej miery. Skutočné zvieratá sú iné ako animované, o čom sme sa mohli presvedčiť aj v Levom kráľovi – diviak Pumba, vták Zazu či hyeny sú v realistickej podobe skôr hororové ako rozprávkové. Filmu celkovo chýba viac jemnosti, hravosti a bez skvelej hudby v spojení s kvalitným dabingom, ktorý tomu ako-tak dopomáha, je v porovnaní s pôvodnou verziou, len jej slabým odvarom. Pokiaľ má byť Leví kráľ rozprávkou pre deti, reálnosť  je v novej verzii jasnou nevýhodou.

Teraz najčítanejšie

Lucia Horváthová

Som vyštudovaná novinárka, tak trochu znechutená falšou, ktorá tu vládne. Stále však milujem život, filmy, cvičenie, zvieratá a medziľudské vzťahy. Moje články vám ukážu bežné veci z iného pohľadu...