Denník N

Prečítané leto: 4. týždeň o dopravných prostriedkoch

Pridajte sa k nám a v rámci projektu Prečítané leto strávte s deťmi pri knihách aspoň 20 minút denne. Práve toľko stačí, aby decká počas prázdnin neprišli o svoje čitateľské zručnosti a návyky. Na mojom blogu sa okrem krásnych obrázkových noviniek pre najmenších dočítate najmä o knihách pre čitateľov od 8 – 13 rokov.

Týždeň o dopravných prostriedkoch

Na stránke o Prečítanom lete si pozrite všetky podrobnosti o tom, koľko kníh stačí s deťmi cez prázdniny prelúskať, aby na začiatku nového školského roka neprežívali muky. Týždeň od 22.7. – 26.7. je venovaný knihám, v ktorých dôležitú úlohu zohrávajú dopravné prostriedky.

Plnou parou vpred, Timmy!

(od 4 – 10 rokov)

V roku 2008 sa v pozostalosti slávneho básnika Teda Hughesa našiel poklad. Kniha o statočnom parníku, ktorú nakreslil v polovici päťdesiatych rokov Jim Downer, sa dlho považovala za stratenú. Dnes vychádza aj s pôvodnými ilustráciami a básňami spomínaného Teda Hughesa, považovaného za jedného z najlepších britských povojnových autorov.

Timmy, zabudnutý riečny parník v nej túži zažiť ešte raz nejaké dobrodružstvo a to sa mu aj podarí, keď mu osud zaveje do cesty plachetnicu, ktorú treba vyslobodiť z búrky. Dlho si pripadal zbytočný, rád by bol ešte niekedy užitočný, preto s veľkým nadšením víta ono známe zvolanie Plnou parou vpred, Timmy! Príbeh je veršovaný, nečakajte však jednoduché rýmy typu A A B B, prekladateľ Ján Gavura sa popasoval s výzvou päťveršových strof s rytmom A B A B A veľmi dobre. Na rozdiel od väčšiny kníh pre deti si Timmy možno na začiatku vyžiada viac sústredenia, no vnímaví malí čitatelia sa tejto zmene zrejme potešia. Autor sa vynasnažil, aby príbeh plynul hladko, dokonca sa traduje, že ilustrátor vrátil slávnemu básnikovi niektoré časti na prepracovanie, aby boli ešte jednoduchšie.

Kniha je krásne vizuálne spracovaná a je zážitkom sledovať nevšedné ilustrácie, ktoré sa vymykajú množstvu prvoplánovo ľúbivých diel. V strede evokuje viazanie šnúrkou, akoby ste čítali pravý lodný denník.
Vydal: f.a.c.e.

Beštie z Olympu

(8 – 12 rokov)

Autorka Lucy Coastová študovala antické dejiny na Edinburghskej univerzite a má za sebou už jednu úspešnú sériu pre deti s tematikou gréckych bohov. Teraz sa k nám dostáva jej ďalší príbeh o polobôžikovi Pandemóniovi, nikto ho nenazve inak než Démon. Je to približne osemročný chlapec, ktorý rozumie reči zvierat a je synom smrteľníčky a rohatého boha Pana. Ten sa hneď v úvode znenazdajky objaví v jeho živote a odvedie ho na Olymp. A presne to je dôvod, prečo som knihu zaradila do tohto týždňa. Neuveríte, akým dopravným prostriedkom cestujú: Dúhovým expresom! Ich cieľom sú božie stajne so všetkými beštiami, o ktorých ste sa kedy v gréckych bájach dočítali.

Niekomu môže pripadať takéto „prekrúcanie“ dejín pritiahnuté za vlasy, no pre iných je to prvý krok k objavovaniu histórie. Herkules z nejakého dôvodu na zemi kántri božie stvory a záleží jedine na šikovnosti malého chlapca, či prežijú. Za pomoci steampunkových vynálezov boha Héfaista prinavracia život hydre, nemejskému levovi, stymfalským vtákom či krétskemu býkovi. Zároveň si okrem dúhy osedlá aj okrídlené kone a vyhandluje s nimi dohodu: za desať minút škrabkania pol hodinu letu. Odtiaľ je už len krok k otázke ako to bolo naozaj?

Prvý diel série Šelmy z Olympu s názvom Správca stajní plynie hladko a v jasnom rytme, má v sebe humor a zároveň mierne hororové črty, čo môže lepšie sadnúť chlapcom a ak knihu úspešne dočítajú, môžu sa tešiť aj na pokračovanie. Hádesov pes bude ešte humornejší a temnejší a privedie ich do podsvetia.

Vydal: Fragment

Ničnever

(od 11 – 14 rokov)

Vo fantazijných a rozprávkových príbehoch môžete ozaj cestovať na čomkoľvek. Morrigan Crowová, hlavná hrdinka príbehu Ničnever oceňovanej spisovateľky Jessicy Towsendovej, sa narodí vo veľmi nevhodnej dobe a keď zistí, že sa s ňou už jej otec a nevlastná matka vlastne lúčia, pretože o polnoci má byť po všetkom, môže ju zachrániť iba zázrak. Ako inak, stane sa. Príde za ňou podivný pán a odvedie ju do iného sveta – na dáždniku.

Strhujúci príbeh, ktorý sa rozbaľuje pekne vrstvu po vrstve, udrží s veľkou pravdepodobnosťou najmä tých čitateľov, ktorí sa ešte nechcú vzdať rozprávok, ale z tých pre najmenších už vyrástli. Morrigan je skvelá hrdinka. Je zvedavá, aj opatrná, má šťastie, aj hroznú smolu, chce si niečo dokázať a zároveň nad sebou pochybuje. Vďaka týmto črtám sa v nej môže nájsť veľa mladých ľudí. Navyše od momentu, čo ju onen neznámy Jupiter North unesie pred prenasledovateľmi do krajiny Ničnever, sa Morrigan nechtiac ocitá v súťaži, ktorej víťazstvo jej zaručí, že ostane nažive a hoci neviem ako neradi súťažíte, nedá sa inak, len jej držať palce, aby to zvládla. Nielen preto, že dej dynamicky odsýpa, ale aj pre ďalší dopravný prostriedok, ktorý musí opäť nechtiac použiť: počas jednej disciplíny cvála na obrovskej mačke!

V slovenčine vyšiel už aj druhý diel Ničneverskej série s názvom Čarotepka.

Vydal: Ikar

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

 

Teraz najčítanejšie