Denník N

Čierna práca

Chcel som v rodnom mestečku urobiť pár stavebných úprav na rodičovskom dome. Zavolal som stavebnej firme, dohodli sme si rozsah prác a o pár dní mi poslali nacenenie. V tej dobe mi volá neznáme číslo. Išlo o môjho známeho z detstva, ktorý mi urazeným hlasom vysvetľoval, že mi tú prestavbu urobí lacnejšie a rovnako kvalitne. Samozrejme, bez bločku.

Do tohto príbehu si pokojne dosaďte takmer hocijaké práce a určite sa v tom nájdete tiež. Ak na túto lacnejšiu alternatívu pristúpite, má to veľké ekonomické následky. Vysvetlím:

Majiteľ stavebnej firmy Poctivec spol.s r.o. zamestnáva pár ľudí a poctivo za nich platí všetky dane aj odvody. Ak dosiahne zisk, riadne ho zdaní. Jeho zamestnanci sú teda zdravotne poistení, odvádzajú peniaze do dôchodkového piliera (tí realisti aj do druhého alebo tretieho), z ich daní sa platí celý štátny aparát, polícia, zdravotníctvo, obrana, ich deti chodia do štátnych škol, ktoré tiež môžu fungovať hlavne vďaka daniam a odvodom poctivých zamestnávateľov a zamestnancov atď. Zamestnanci v poctivej firme majú zaplatených 20 , resp. 25 dní dovolenky, 15 dní štátnych sviatkov, resp. dní pracovného pokoja a nárok na 10 dní zamestnávateľom platenej PN či 7 dní návštev lekára pre seba a 7 pre rodinných príslušníkov.

Jeho konkurenčná stavebná firma Černota spol.s r.o. zamestnáva oficiálne iba jedného človeka na minimálnu mzdu. Ďalších niekoľko ľudí zamestnáva na čierno. Títo „zamestnanci“ sú prihlásení oficiálne na Úrade práce a poberajú podporu v nezamestnanosti. Zdravotné poistenie za nich platí štát a na dôchodok si vôbec nesporia. Keď nepracujú, nedostávajú , samozrejme, zaplatené. Čiže nemajú zaplatenú dovolenku ani sviatky a keď sú chorí, zostanú bez peňazí. Ich deti taktiež chodia do štátnych škôl, v nemocniciach dostanú rovnaké ošetrenie ako poctiví zamestnanci a na ulici sa môžu cítiť vďaka polícii rovnako bezpečne, aj keď na to ničím neprispeli.
Tým, že majiteľ nepoctivej firmy neodvádza odvody a poistné, má, samozrejme, nižšie ceny alebo pri rovnakej cene má vyšší zisk. Tento zisk je ale neoficiálny a teda nie je priznaný ani zdanený (doba kešu).
Majiteľ firmy Poctivec spol.s r.o. si nemôže dovoliť zvýšiť zamestnancom platy, pretože musí držať ceny nízko, aby mohol konkurovať nepoctivej firme Černota spol.s r.o. Keď mu do platovej otázky zasiahne štát, napr. cez zvýšenú minimálnu mzdu alebo zvýšené odvody, musí prepúšťať zamestnancov alebo znižovať mzdy lepšie zarábajúcim zamestnancom, príp. zvýšiť ceny. Čo ho, samozrejme, oberá o zákazníkov. V najhoršom prípade firmu zatvorí. Tým sa zvýši nezamestnanosť a znížia sa príjmy štátu.

Celé súkolie čiernej práce je omnoho väčšie. Materiál a služby si takéto nepoctivé firmy taktiež objednávajú bez bločku. A od ďalších nepoctivých firiem. Čiže vznikajú ďalšie a ďalšie úniky na daniach a odvodoch. „Zamestnanci“ a majitelia nepoctivých firiem takto zarobené peniaze nemôžu len tak jednoducho vložiť na bankové účty. Takže ich musia ďalej míňať obdobným spôsobom, bez bločkov (áno, pár drobných pre načierno zamestnaných sa stratí za pár dní na bežné nákupy a výdaje. Ale majitelia takýchto firiem disponujú väčšími nezdanenými obnosmi), čím ďalej podporujú čiernu ekonomiku.

V krajinách ako Nemecko alebo Rakúsko je čierna práca doslova eliminovaná. Sú tam časté kontroly s prísnymi sankciami. Neexistuje tam, na rozdiel od nás, výhovorka: svojpomocne. A hlavne si ľudia (zamestnanci i zamestnávatelia) v týchto krajinách nenechajú siahať na životný štandard. Ak tam začnete niečo stavať alebo rekonštruovať, môžete počítať s kontrolou. A ak vám pri takýchto činnostiach pomáha niekto mimo okruhu najbližšej rodiny, alebo profesionálnej firmy, čaká vás vysoká pokuta.

Keď poviem A, patrí sa povedať aj to B. Eliminácia čiernej práce by znamenala aj rast cien. To ale súvisí s rastom miezd a zvyšovaním životnej úrovne. Udržanie rastu cenovej hladiny by pomohlo napr. zníženie DPH na vybrané činnosti (napr. stavebné práce). To by ďalej eliminovalo pokusy o neoprávnené vratky DPH (čím menší možný neoprávnený zisk, tým menšia snaha o podvody).

Záver č. 1: každý načierno zamestnaný človek oberá túto krajinu o lepšie školstvo, lepšie zdravotníctvo, lepšiu políciu, lepšie súdnictvo,… Jednoducho o lepšie Slovensko.
Záver č. 2: každý načierno zamestnaný človek znižuje mzdu poctivo pracujúcim ľuďom vo svojom odvetví.
Záver č. 3: čierna práca podporuje a navyšuje čiernu ekonomiku.
Záver č. 4: keby sa štát namiesto umelého zvyšovania minimálnej mzdy zameral na elimináciu čiernej práce, nielenže by dosiahol zvýšený príjem do štátnej kasy, taktiež by sa mzdy začali navyšovať cez základné ekonomické zákonitosti (dopyt a ponuka).

P.S. Dal som tento článok prečítať môjmu kamarátovi, ktorý je Poctivec. Povedal, že: „Napíš na konci, že to dáš urobiť tej nepoctivej firme bez faktúry, aj tak to v konečnom dôsledku nikto nepríde skontrolovať.“

Teraz najčítanejšie