Denník N

Výsledky ukrajinských volieb otvárajú výborné možnosti aj pre Slovensko

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Radikálna politická a spoločenská zmena v Ukrajine, ktorú prináša tento super-volebný rok, je pozitívnou správou aj pre Slovensko a jeho záujmy. Záleží len na bratislavskej politickej elite, či to dokáže správne a rýchlo využiť v záujme svojich občanov a krajiny.

 

Strana Sluha národa úradujúceho prezidenta Volodymyra Zelenského obsadí nadpolovičný počet kresiel v ukrajinskom parlamente – Verchovnej rade. V novodobej histórii nezávislej Ukrajiny je to bezprecedentný výsledok, keď prezident a jeho strana získavajú takýto silný mandát od voličov a demokratickou cestou  získavajú  kontrolu nad všetkými  výkonnými centrami moci v zmiešanom parlamentno-prezidentskom systéme.

Zelenskému a jeho „komande“ vyšiel tento supervolebný rok excelentne. Najskôr na jar v apríli Zelenskij jednoznačne porazil v prezidentských voľbách vtedajšieho „postmajdanovského“ prezidenta Petra Porošenka, a teraz drvivo predstihli v predčasných parlamentných voľbách všetkých svojich súperov. Dnes už pamätná inauguračná reč Zelenského, prednesená na jar pred ešte stále sebavedomými „starými parlamentnými harcovníkmi“, v ktorej na záver oznámil rozpustenie parlamentu, sa ukázala ako strategicky správnym ťahom. Zelenskij nielenže následne obhájil svoje rozhodnutie aj pred Ústavným súdom, kam sa nespokojní  vtedajší vládni poslanci obrátili so žalobou. Ale ukázalo sa, že skrátenie volebného obdobia a preloženie parlamentných volieb z októbra na júl, jemu a jeho strane prinieslo nevídané víťazstvo.

To, že Sluha národa zvíťazí, bolo jasné už zo všetkých predvolebných prieskumov, ktoré však mapovali len preferencie jednotlivých strán. Lenže volebný ukrajinský volebný systém je zmiešaný, keď polovica poslancov sa volí podľa straníckych kandidátok tak, ako to poznáme aj z našich volieb, a druhá polovica väčšinovo v jednomandátových okruhoch. To, že kandidáti Sluhu národa budú  doslova „valcovať“ aj v jednomandátových okruhoch (v Kyjeve napríklad vyhrali prakticky vo všetkých!), sa nedalo dopredu seriózne predpovedať. A práve vďaka týmto výsledkom to vyzerá už teraz tak, že poslanci za Sluhu národa obsadia viac ako polovicu kresiel v 450-člennej Verchovnej rade. V súboji s nimi prepadli tak promoskovskí kandidáti masívne podporovaní Kremľom, ako aj zoskupenia bývalých top ukrajinských politikov – Porošenka a Julii Tymošenkovej, ako aj kandidáti ďalšej novej hviezdy ukrajinskej politiky – lídra rockovej ikonickej kapely Okean Eľzi Svjatoslava Vakarčuka. Ďalšie strany sa do parlamentu ani nedostali, prípadne len zopár ich kandidátov, ktorí zvíťazili vo svojich jednomandátových okruhoch.

Radikálna politická zmena, ktorou tento rok prechádza Ukrajina a jej spoločnosť, je pokojným politicko-volebným pokračovaním  revolúcie na Majdane spred piatich rokov. Ukrajinci a Ukrajinky nehľadali naivne žiadneho mesiáša, ale niekoho, kto nikdy nebol v minulosti na politickej pozícii, kto vďaka tomuto nezbohatol, kto je patriotom, ale nie nacionalistom a ani bábkou Kremľa. Oni si nevybrali Zelenského, ale to on predstúpil na konci minulého roka pred nich s tým, že on ich kritériá spĺňa a vo voľbách požiadal o ich dôveru. A dostal ju.

Postmajdanovská politické elity na čele s Porošenkom svojich občanov sklamali. Nič sme nezabudli, ničomu sme sa nenaučili – podľa tohto hesla riadili zúboženú a krvácajúcu krajinu aj po Majdane, hoci im ich voliči dali úplne iný mandát. Klincom do ich politickej rakvy bola arogantná a nezakrývaná korupcia, vrátane vojenských dodávok pre obrancov Ukrajiny, ktorí denne riskujú svoj život pri obrane svojej krajiny.

Zelenskij a jeho zoskupenie Sluha národa dostali jasnú dôveru naprieč celou krajinou, čo je tiež v novodobej Ukrajine nový jav. Hovoriť o samotnom Zelenskom pohŕdavo ako o komikovi, alebo dokonca šašovi je rovnako nemiestne, ako kedysi naši komunisti hovorili o americkom prezidentovi Ronaldovi Reaganovi ako o „druhotriednom hercovi z Hollywoodu“. Samozrejme, že Zelenskij a spol.ešte musia svojimi činmi presvedčiť, že sú schopní vyviesť svoju krajinu z hlbokej krízy. A hlavne, že sa im podarí docieliť mier na Donbase, pričom súčasne ubránia územnú celistvosť a zvrchovanosť Ukrajiny pred expanzívnym Kremľom a jeho vládcom Vladimirom Putinom.

Pre Slovensko je zatiaľ výsledok supervolebného ukrajinského roka veľmi pozitívny. A to z viacerých dôvodov. V prvom rade je kľúčové, že obe voľby prebehli úplne demokraticky a bez vážnych excesov. Spomínaný plošný rovnomerný výsledok preferencií znamená, že ukrajinská spoločnosť od východu až po západ výsledok bude akceptovať, čo ju bude konsolidovať pre zásadné, a často nie veľmi populárne kroky a rozhodnutia, ktoré bude musieť nová moc v Kyjeve veľmi rýchlo a razantne urobiť. To vytvára nevyhnutné predpoklady, aby ďalší vývoj v Ukrajine bol predvídavý, demokratický a v neposlednom rade proreformný a proeurópsky, čo je pre záujmy Slovenska, ako bezprostredného suseda, životne dôležité.

Z pohľadu záujmov Bratislavy je zaujímavý aj volebný výsledok v Zakarpatí. Budapešť sa priamo a nepokryte na kampani svojich tamojších favoritov podieľala, čo ešte viac vyostrilo ukrajinsko-maďarské vzťahy. Ale ani početné návštevy maďarských politikov na čele s ministrom zahraničných vecí priamo na mítingoch, ani prijatie „svojich“ kandidátov premiérom Viktorom Orbánom v Budapešti nepomohli. Pro-budapešťanskí kandidáti vo svojich volebných okruhoch totálne pohoreli. To znamená, že ani Moskve, ani Budapešti sa ich separatistická volebná hra v ukrajinských voľbách nepodarila.

Slovensko má z viacerých dôvodov veľmi dobré predpoklady na úspešný rozvoj vzťahov s novou politickou elitou v Kyjeve. Ak sú nejaké prekážky, tak skôr sú zatiaľ na slovenskej strane. Chovanie a vyhlásenia mnohých čelných predstaviteľov súčasnej bratislavskej koalície voči svojim ukrajinským kolegom, a voči Ukrajine vôbec, sú nielenže nepravdivé a urážlivé voči Ukrajincom, ale vyslovene škodia základným slovenským záujmom. Na čele tohto anti-ukrajinského ťaženia sú hlavne politici SNS so svojim predsedom Andrejom Dankom  a časť Smeru, ktorú reprezentuje poslanec Ľuboš Blaha.  Kvôli bezpečnostným a ekonomickým záujmom Slovenska je nutné politicky eliminovať týchto bratislavských politikov, ktorí si stále nevšimli, že v Užhorode nezačína impérium nimi obdivovaného Putina, ale demokratická, s agresiou Kremľa a vnútornými ekonomickými a spoločenskými problémami sa boriaca nezávislá Ukrajina.

Dať jej najavo svoju úctu a podporu jej ľudu a jej novým lídrom je veľmi dôležité, aj vzhľadom na mnohé historické slovensko-ukrajinské udalosti. Príležitosť sa ponúka už tento august, pri príležitosti okrúhlych osláv výročia Slovenského národného povstania.

Teraz najčítanejšie

Karel Hirman

  • Vyštudoval ťažbu ropy a plynu.
  • Pôsobil ako manažér a člen riadiacich orgánov niekoľkých slovenských energetických spoločností a v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre.
  • Riadil projektový tím projektu energetickej efektívnosti ELENA financovaného EIB na VÚC v Prešove.
  • Bol externým poradcom pre energetiku ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a premiérky Ivety Radičovej a ako expert pre energetiku členom tímu poradcov ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana.
  • Pôsobil v týždenníku Trend a pravidelne publikuje o energetike a otázkach medzinárodnej bezpečnosti.
  • Je členom Správnej rady SFPA.
  • Podniká v oblasti energetiky a medzinárodného obchodu a je odborným gestorom energetickej časti pripravovaného predvolebného programu koalície PS/Spolu.