Denník N

Stehlík v slovenskom preklade je literárna udalosť tohto roka

Stehlík je podľa Stephena Kinga literárny skvost, podľa Washington Post je to úchvatné majstrovské dielo. Súhlasím. Podľa mňa je to 725 strán, ktoré nebudete chcieť pustiť z ruky.

Hlavnou postavou je Theo Decker, ktorého príbeh sa začína, keď má trinásť rokov. V jedno upršané ráno ide s mamou do školy, no ešte predtým sa pred dažďom ukryjú v budove múzea, ktorou neskôr otrasie výbuch. Theo prežije, jeho mama nie. Tento okamih je pre jeho ďalšie životné smerovanie nesmierne dôležitý. Okrem toho, že tam stratí milovanú matku, nájde tam svoju budúcu lásku a vášeň, ktorá ho neopustí najbližších niekoľko rokov. Theovi sa totiž podarí odniesť si z trosiek múzea obraz, ktorý milovala jeho matka- Stehlíka, slávnu maľbu holandského majstra.

Po tragickej udalosti smerujú jeho kroky k bohatej rodine, ktorá sa ho ujme, keďže vlastnú už nemá. Tam prežíva pomerne šťastné obdobie, ktoré je sprevádzané najmä spomínaním na matku, ukrývaním obrazu a výčitkami. Theo si jednak vyčíta matkinu smrť a nevie, čo s obrazom, ktorého hodnota je na trhu nevyčísliteľná.

Niežeby som ho nechcel vrátiť- keby sa to dalo spraviť nejakým čarom, keby stačilo prianie, hneď by som to spravil. Ibaže som nevedel vymyslieť spôsob, ako ho vrátiť tak, aby som neohrozil seba ani obraz. Od výbuchu v múzeu boli po celom meste oznamy, že každá voľne položená batožina bude zničená, preto všetky moje geniálne predstavy o anonymnom vrátení odrazu padli.“

Kniha Stehlík ale nie je iba o stratenom obraze. Je o dospievaní, ktoré býva náročné aj bez toho, aby ste v skorom veku prišli o matku, zistili, že vaša rodina o vás nestojí a nechtiac ukradli obraz za niekoľko miliónov. Theo sa s tým pasuje tak dobre, ako sa len dá. Ale len kým sa neozve stratený otec a on sa s ním nepresťahuje z New Yorku do Las Vegas. Tam sa jeho život začína meniť.

Čo ak práve naše zlo a chyby naštartujú náš osud a privedú nás k dobru? Čo ak sa tam niektorí z nás inak nedostanú?“

Theo tých chýb spraví za svoj život naozaj veľa. Donna Tartt skvelo popisuje jeho cestu od nevinného dieťaťa, cez dospievanie v spoločnosti ľahkých drog, až k podvodom s umením a starožitnosťami. Príbeh je dobre vyskladaný a vygradovaný, ani na chvíľu nenudí a napriek tomu, že kniha má 725 strán, číta sa rýchlo a ľahko. Taký ten veľký román. Donna udalosti svojich postáv skôr popisuje a vyhýba sa poučovaniu. Theo vie, že koná nesprávne, no často nevie, ako to zmeniť. Jemne filozofický odkaz si autorka dovolila zaradiť až na úplný záver, kedy hlavná postava bilancuje svoj doterajší život a zamýšľa sa nad všetkým, čo sa mu prihodilo.

A cítim, že tebe, ty môj neexistujúci čitateľ, musím povedať niečo vážne a neodkladné, a cítim, že by som to mal povedať tak nástojčivo, akoby som s tebou stál v jednej miestnosti. Že život, alebo čo to vlastne je, je krátky. Že osud je krutý, ale možno nie náhodný. Že príroda (čiže smrť) vždy zvíťazí, to však neznamená, že pred ňou musíme skloniť hlavu a koriť sa jej. Že aj keď občas nie sme až takí vďační za to, že sme tu, aj tak je možno našou úlohou ponoriť sa do toho: prebrodiť sa cez to, rovno cez tú stoku, a zachovať si pri tom otvorené oči aj srdce.“

Knihu z angličtiny skvelo preložili Marína a Vladislav Gálisovci, vydalo vydavateľstvo Slovart. Autorka za tento román získala mnoho literárnych ocenení a v roku 2014 aj prestížnu Pulitzerovu cenu. Časopis Time ju minulý rok zaradil medzi sto najvplyvnejších ľudí na svete.

Knihu nájdete tu: http://bit.ly/1RANYqE

Autorka pracuje v kníhkupectve Martinus.sk

Teraz najčítanejšie