Denník N

Ako urobiť z nudného grafu multisenzuálny zážitok

Teória „5-sense design“ hovorí, že čím viac ľudských zmyslov zapojíte do vnímania predmetov či udalostí, tým väčší zážitok z nich budete mať. Ako to funguje?

Prečo ľudia jazdia na motorkách a milujú sex

Autorom tejto teórie je dizajnér Jinsop Lee, ktorý priraďuje zážitkom bodové hodnotenia podľa toho ako intenzívne sa dajú vnímať zrakom, sluchom, čuchom, hmatom či ako chutia. Napríklad jazda na motorke vyzerá takto:

Máte super vizuálny zážitok, intenzívne vnímate motor pod vami a vietor okolo vás, zvuk motorky a niektorým imponuje aj vôňa motora. Preto ľudia vnímajú jazdu na motorke ako inzenzívnejší zážitok než jazdu v aute. Pozrite si  TED Talk, na ktorý ma upozornila slovenská dizajnérka Vanda Gábrišová z časopisu Bublina (ktorá ale robí aj iné super veci napr. Flowers for Slovakia).

Vo videu sa dozviete, prečo vnímame sex tak intenzívne a prečo predmety, ktoré voňajú sa nám páčia viac.

Koláčový graf (doslova)

Pre našich partnerov zo združenia Slovenský pacient sme nedávno pripravili prezentáciu s návrhmi stratégie a s odporúčaniami ako a čo komunikovať v jednotlivých médiách. Požiadali nás o koláčový graf, ktorý by prezentoval návrh percentuálneho rozdelenia priorít nami navrhovaných ďalších krokov. Rozhodli sme sa splniť zadanie doslova – graf sme vyrobili z koláčov z Fertuchy.

Okrem vizuálneho vnímania sa náš koláčový graf dal ovoňať, ochutnať a aj chytiť. Zvýšili sme tak intenzitu zážitku, ktorý tak prispeje aj k lepšej zapamätateľnosti. A samozrejme potešila nás noša pozitívnych komentárov na sociálnych sieťach.

Teraz najčítanejšie

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency