Denník N

Pán Andrej Danko, vyzývam vás, aby ste sa ospravedlnili Róbertovi Mistríkovi

Šéf parlamentu Andrej Danko z SNS. Foto N – Tomáš Benedikovič
Šéf parlamentu Andrej Danko z SNS. Foto N – Tomáš Benedikovič

Facebookový status naplno odhalil stret sveta podnikavca p. Danka s podnikateľským svetom s vymožiteľnosťou práva.

Neprekvapuje ma, že predsedu SNS Andreja Danka udivuje, že Róbert Mistrík „zrazu“ zarobil. Avšak transakcia , ktorú predseda parlamentu spomína vo svojom facebookovom statuse sa nestala ani „zrazu“, ani „náhodou“ či „zázrakom“

Podľa článku bulvárneho denníka Nový Čas zarobil Róbert Mistrík niekoľko miliónov predajom svojej firmy.  Tento článok na svojom profile zdieľal aj predseda parlamentu Andrej Danko, ktorému treba srdečne zablahoželať k tomu, že mu nikto internet nevykúpil ako i k tomu, že sa pravdepodobne naučil používať kreditnú kartu. Príspevok bol totiž sponzorovaný.

 

 

MISTRÍK ZRAZU ZAROBIL…???

Väčšiu hlúposť Danko ani nemohol napísať. Róbert Mistrík je vedec, ktorý sa roky venuje základnému a aplikovanému výskumu v oblasti hmotnostnej spektrometrie. Svoje vedecké a podnikateľské ciele realizoval dlhodobo cez spoločnosť HighChem s.r.o.  Mistrík je úspešný vedec ako aj úspešný podnikateľ, kombinácia ktorá sa často nevidí.

Americký spolok pre hmotnostnú spektrometriu (ASMS) každoročne organizuje konferenciu o  hmotnostnej spektrometrii a príbuzných tém/oblastí. Na tejto konferencii sa firma Róberta Mistríka, HighChem, prezentovala troma príspevkami:

  • Using Isotopic Cluster, Neutral Loss and Adduct Analyses to Improve Component Detection in LC HRAM MS Experiment…
  • On-Demand Construction of HRAM MSn Spectral Libraries: Where Acquisition Meets Curation…
  • Building Local Proprietary Libraries with Automated MSn Spectral Tree Curation and New Library Searching Tools…

Všetky tri príspevky boli spoločnou prácou spoločnosti HighChem a spoločnosti Thermo Fisher Scientific. Teda tej spoločnosti, ktorá kúpila od Mistríka jeho firmu, ktorú viac ako dve desaťročia rozvíjal. Záznam príspevkov na konferencii dokonca si môžete pozrieť on-line, možno sú medzi nimi aj príspevky HighChem s.r.o..

Predaj HighChem za niekoľko miliónov rozhodne nie je zázrakom, ktorý sa stal zo dňa na deň. Je vysoko pravdepodobné, že ide o výsledok viacročnej spolupráce spoločností Thermo Fisher Scientific a HighChem a dve desaťročia budovania excelentnej reputácie spoločnosti HighChem, p. Mistríkom.

HighChem sa zúčastnila niekoľkých ročníkov konferencií Amerického spolku pre hmotnostnú spektrometriu. Je najpravdepodobnejšie, že spoločnosti nadviazali spoluprácu práve na tejto pôde. Podrobnosti spolupráce, ako aj prípadné podrobnosti o budúcom nadobudnutí spoločnosti HighChem spoločnosťou Thermo Fisher Scientific mohli byť ukotvené už v kontrakte spoločného výskumu a spolupráce. Je to štandardný postup veľkých aj menších spoločností.

 

Tomu sa vraví predaj!

Cena akvizície nebola zverejnená, avšak suma sa podľa Nového Času blíži k 7 miliónom eur.  Rozoberme si teda ďalší smiešny výrok Andreja Danka – „Tomu sa vraví predaj!“.

Spoločnosť Thermo Fisher Scientific je verejne obchodovaná akciová spoločnosť, ktorá sa musí riadiť prísnymi burzovými pravidlami. Aj preto na svojej stránke v časti venovanej  informáciám pre investorov zverejnila správu o kúpe spoločnosti HighChem.

Zároveň, ale podľa amerických burzových pravidiel (SEC rules) musí podrobnosti kontraktu zverejniť až ak celková cena akvizície (alebo predaja) spoločnosti či jej časti presiahne 20% testovanej úrovne. Test sa vykonáva ako test aktív, test príjmov alebo investičný test. Pravidlá o tom ako sa má test vykonať sú zverejnené na stránke Security and exchange commission, Rule 3-05. V prípade, že nadobudnutá spoločnosť nepresiahne túto najnižšiu úroveň, 20% testovanej úrovne, Thermo Fisher Scientific nemá povinnosť zverejniť dohodnuté podrobnosti kontraktu a auditované účtovné závierky nadobudnutého subjektu. Transparentnosť pri akvizíciách regulovaných subjektov, teda verejných akciových spoločností je ochranou pre ich akcionárov, aby mohli sami posúdiť, či cena zaplatená za akvizíciu je akceptovateľná, alebo či ide o nevýhodný obchod – navyše, hlavne pri veľkých akvizíciách aj finančne náročný.

V takomto procese si rovnako nadobúdateľ ako aj predajca platia poradenské spoločnosti, aby ochránili ich právne či ekonomické záujmy. V prípade spoločnosti HighChem ide z pohľadu Thermo Fisher Scientific o drobnú akvizíciu s nesignifikantným dopadom na hospodárenie Thermo Fisher Scientific. Preto informácie nemuseli zverejniť.

 

Išlo naozaj o tak dobrý predaj?

Spoločnosť HighChem s.r.o. podľa svojich zverejnených účtovných závierok je spoločnosť podnikajúca s veľmi vysokými obchodnými maržami. Je len málo spoločností, ktoré dokážu viac ako 10% tržieb premeniť na zisk po zdanení a tých, ktoré dokážu viac ako 20% je minimum. HighChem patrí k tým, ktoré dokážu 20% a viac svojich tržieb premeniť na zisk po zdanení.

Ak je teda pravda, že predajná cena Mistríkovej firmy bola cca 7 miliónov eur, pričom je táto suma zložená s cca 10 násobeným ziskom vygenerovaným HighChem za rok 2018, plus účtovná hodnota spoločnosti išlo teda o pomerne atraktívnu, teda lacnú akvizíciu z pohľadu Thermo Fisher Scientific.

Thermo Fisher Scientific vznikla spoločnou fúziou dvoch spoločností,  Fisher Scientific Inc. a Thermo Electron Corporation v roku 2006. Staršia z nich, Fisher Scientific vznikla už v roku 1902 – teda v čase keď u nás napríklad rozbiehal svoje podnikateľské aktivity Tomáš Baťa. Počas svojej viac ako 110 ročnej histórií uzavrela niekoľko desiatok akvizícií a nadobudla desiatky značiek a spoločností.

V roku 2019 Thermo Fisher Scientific oznámil aj akvizíciu spoločnosti Brammer Bio llc. Cena, ktorú zaplatí je 1,7 miliardy USD. Pritom sa očakáva že Brammer Bio llc. v roku 2019 dosiahne tržby približne 250 mil. USD, teda zaplatená cena je cca 7 násobok ich tržieb. To je o 25% vyššia cena ako v prípade HighChem s.r.o. Naviac Thermo Fisher Scientific odhaduje, že k zisku spoločnosti prispeje Brammer Bio llc iba 10 centami na akciu, čo dáva multiplikátor zisku približne 40-krát. HighChem bolo predané s multiplikátorom približne 10-krát, podľa neoverených informácií, čiže štvrtinový s porovnaním s inou akvizíciou, ktorú tento rok robila spoločnosť Thermo Fisher Scientific.

Najväčšia akvizícia, ktorú Thermo Fisher Scientific urobil za posledných pár rokov, bola akvizícia Life Technologies Corporation.

Thermo Fisher Scientific bol ochotný zaplatiť 76 dolárov za akciu spoločnosti Life Technologies Corporation. Spoločnosť navyše prevzala všetok čistý dlh, vo výške 2,2 mld. USD. Celková cena akvizície teda bola 15,8 mld. USD. Podľa poslednej účtovnej závierky Life Technologies z roku 2012 teda Thermo Fisher Scientific zaplatil cenu, ktorá predstavovala viac ako 4 násobok tržieb spoločnosti a viac ako 35 násobok čistého zisku.

V prípade HighChem, ktorú vlastnil Mistrík vôbec nejde o žiadny dych vyrážajúci predaj. Dokonca si dovolím špekulovať, že p. Mistrík za svoju spoločnosť HighChem s.r.o. mohol pýtať a dostať viac. S portfóliom patentov a už existujúcich produktov mohol Róbert Mistrík požadovať i vyššiu sumu za svoju firmu.

Na základe Mistríkových vyjadrení  sa ukazuje, že hlavná devíza predaja, je možnosť preniknutia produktov a služieb na trh, na ktorom je obrovská konkurencia.  Thermo Fisher Scientific so svojou viac ako 110 ročnou históriou, 70 000 zamestnancami a viac ako 400 000 klientmi po celom svete tento prienik zabezpečí.

Akcie samotnej spoločnosti Thermo Fisher Scientific sa v súčasnosti obchodujú pri cene približne 289 USD na akciu, pričom spoločnosť za posledných 12 mesiacov zarobila 8,77 USD na akciu. Ergo, ktokoľvek kto si dnes kúpi akcie Thermo Fisher Scientific zaplatí za ne 32 násobok ročného zisku.

 

Hrajú sa s nami ako mačka s myšou?

Kto sa hrá s kým? Kto je mačka? Kto je myš?

Človek, ktorý vyrastá v prostredí, kde „zisk“ bol vždy len predmetom zmanipulovaného verejného obstarávania alebo privatizácie asi nemá schopnosť pochopiť, že hodnota firmy nie je len vecou jej ekonomickej výkonnosti aktuálnych zakázok. Hodnota firmy hlboko súvisí aj a vymožiteľnosťou práva a nie obchádzania zákonov a pravidiel. Voľný trh je nutná podmienka ekonomickej prosperity. Ale s touto nutnou podmienkou, musí byť rovnako spojená aj vymožiteľnosť práva.

Ak sú zákony a pravidlá prekrútené len na podobu toho kto je pri politickej moci, tak spoločnosť ako celok postupne degraduje. A to je presne to, čo sa deje na Slovensku posledných desať či viac rokov, vlád Róberta Fica, strany SMER a jej koaličných partnerov. Predovšetkým SNS ktorú, dnes reprezentuje Andrej Danko.

V krajinách ako sú Spojené štáty, Veľká Británia, Austrália či aj mnohé Európske krajiny sú účastníci kapitálového trhu ochotní zaplatiť cenu rovnajúcu sa násobkom, či desaťnásobkom za firmy, vzhľadom na ich tržby, ziskovosť či účtovnú hodnotu. Z jednoduchého dôvodu, bez ohľadu na to aká bude politická moc, vedia, že ich podnikanie nebude ohrozené. Iste, dane sa budú meniť a možno aj iné pravidlá, regulácie. Niekedy pozitívne inokedy negatívne vzhľadom na podnikanie.

Najväčšou hrozbou však nie je konkurencia, ale autokrati a podvodníci, ktorí dokážu generovať zisk iba v obchádzaním pravidiel a prípadným znárodňovaním majetku. Nemajú dostatočné schopnosti aby obstáli v trhovej konkurencií.

V krajinách ako je Bielorusko, Rusko či bohužiaľ ešte stále aj Slovensko je situácia iná. Politická moc, ak rovno neznárodní úspešné firmy, tak má tendenciu vytvárať také prostredie, kde zvýhodňuje iba tie ekonomické subjekty, ktoré podporujú aktuálnu politickú moc, ergo oligarchov. Toto je presne politika SNS či SMERu už desaťročia. Robia ju na úkor celej zvyšnej spoločnosti. Ľudovo sa tomu hovorí korupcia, prokurátor by to mal označiť za spreneveru verejného majetku, teda trestný čin. Tí prokurátori čo tú snahu mali, väčšinou už na prokuratúre u nás nerobia.

 

Pán Andrej Danko vyzývam Vás aby ste sa ospravedlnili p. Róbertovi Mistríkovi.

 

Pán Danko, ak chcete aby Slovensko bola úspešná krajina, byť úspešnejší podnikateľ a prípadne politik, dbajte na to aby bola na Slovensku vyššia vymožiteľnosť práva, väčšia sloboda v podnikaní. Tá nevyhnutne povedie k tomu, že firmy budú viac prosperovať a budú mať vyššiu hodnotu. Prestaňte produkovať monolitné stavby a vytvorte radšej dobré zákony a reformy. To čo ponúkate ako aj celá SNS prevažná väčšina občanov Slovenska nepotrebuje a nechce. Príkladom je nedávny nápad s osobitnými odvodmi pre obchodné reťazce, ktorý porušoval mnohé pravidlá. Vaše doterajšie politické pôsobenie najlepšie vystihol Eugen Korda, ktorý na Vašu otázku či sa mu zdá vysypaná vlečka hnoja pri vašom stožiari smiešna, odvetil nie “ale Vy pán Danko smiešny ste“.

 

Vám pán Mistrík gratulujem k úspešnému predaju, čo určite nebolo jednoduché a ľahké rozhodnutie. Držím Vám palce v ďalšej činnosti. Ďakujem Vám, že ste obetoval nemalo úsilia a prostriedkov v prezidentských voľbách a dúfam, že v budúcnosti predsa len ešte zabojujete aj na politickom poli.

Teraz najčítanejšie

Martin Mlynek

Kedysi zamestnanec, dnes podnikateľ a občas bloger. Pre tých, ktorí to nevedia a preto, že píšem aj o politike, považujem za potrebné uviesť, že som podpredsedom Občianskej konzervatívnej strany (OKS). Občas o investovaní či o rizikách spojených s investovaním či o ekonomických udalostiach a pohľadom na ne.