Denník N

Fico a kupovanie poslancov pri voľbe GP

Poslanec Fico sa snaží navodiť dojem, že kupovanie poslancov pri voľbe Generálneho prokurátora sa ho netýka, lebo sa to dialo počas vlády Ivety Radičovej.

Skutočnosť je však taká, že práve on po celý čas vybavoval prieťahyobštrukcie. V roku 2010 chcel SMER vidieť v tejto funkcii iba Dobroslava Trnku. Zrejme sa im páčil, jeho pracovné výsledky boli ohromujúce, zmaril všetko, čo sa dalo:

– „tunelovanie“ Devín banky
– „tunelovanie“ Slovenskej kreditnej banky
– „tunelovanie“ nebankových spoločností
– Technopol
– Glance House
– Gorila
– emisie
– nástenka

a mnoho ďalších. Po verejnej kritike sa im už nepodarilo z neho urobiť Generálneho prokurátora, no skúšali to ešte niekoľkokrát.

Keď po dlhom traumatizovaní sa v roku 2011 konečne podarilo parlamentu zvoliť prokurátora Jozefa Čentéša, urobili ďalší prieťah.
Prezident Gašparovič (akoby člen Smeru) ho svojvoľne odmietal vymenovať. Naťahoval čas, pokým Smer získal v predčasných voľbách parlamentnú väčšinu.

Napriek porušeniu Čentéšových práv, smeráci v roku 2013 zorganizovali novú voľbu a podarilo sa im tam dostať tentokrát Ficovho spolužiaka – Jaromíra Čižnára, pri ktorom Gašparovič už neváhal s vymenovaním ani sekundu. To bolo dosiaľ asi najväčšie porušenie Ústavného práva v novodobej histórii Slovenska.

Jeho námestníkom sa stali opäť Dobroslav Trnka a nemenej „preslávený“ prokurátor Peter Šufliarsky.

Čižnárove protikorupčné PEKLO ďalej už všetci poznáme. „Sociálnodemokratická“ strana si vlastne celých 12 rokov zabezpečovala okrem Generálnej prokuratúry nedotknuteľnosť na všetkých úrovniach.

Čo s tým?

Najbližšia voľba nového Generálneho prokurátora bude vykonaná až po parlamentných voľbách 2020. Držme si teda palce, aby nové poslanecké „osadenstvo“ bolo zložené z morálne čo najkvalitnejších ľudí. Je to v rukách nás všetkých – voličov.

Výmena „kľúčových ľudí“ na prokuratúre, v polícii a v súdnictve, môže významne napomôcť priechodu spravodlivosti, aj so spätnou platnosťou.

 

Teraz najčítanejšie

Branislav Čížik

Autor je zakladajúcim členom hnutia Progresívne Slovensko. Obsahy blogov vychádzajú z autorových myšlienok, ktoré sa vždy nemusia zhodovať s oficiálnym stanoviskom hnutia.