Denník N

Smerácka akcia s kubánskym liekom v štýle „Mengele“ nekončí? (pokračovanie po 4 mesiacoch)

Zlý čapík.
Zlý čapík.

Je absolútne nechutné, čo predvádza ministerka Kaľavská. Dnes už úplne zbytočne zatĺka ďalšiu kauzu nebezpečnej až vražednej politiky Ficovho režimu. Už 11. marca vyšlo na svetlo-sveta, že proti všetkým odborným liekovým pravidlám zatajujú informácie o priebehu testovania lieku na slovenských občanoch.

Dnes je 7. augusta, prešli teda 4 mesiace a ministerka stále drží ústa a nie je ochotná informovať odbornú ani laickú verejnosť. Je to v absolútnom rozpore so všetkými pravidlami liekovej politiky.

Je to hodné osobitného zreteľa prokuratúry, ako ministerka zdravotníctva hrá s liekmi, so svojou srdcovou záležitosťou, mengeleho gambit. Obeťou je dôvera pacientov v liekovú politiku štátu.

Dôvera pacienta v bezpečnosť a účinnosť lieku je jednou z dôležitých aspektov farmakoterapie. Rovnako dôležitou, ako biely plášť lekára, ktorý tvorí symbol všemocnosti, dokonalosti, neomylnosti.

Až za 60% analgetického účinku klasických analgetík používaných v Európe ako liek voľby na bolesť vďačia ružové tabletky svojej farbe a tomu, že pacient verí v ich účinok. V USA dnes čelia epidémii predávkovania silnými morfínovými analgetikami len preto, že ani lekári a ani celý zdravotný systém nedokázal tento potenciál klasických analgetík udržať a využívať.

Ochota pacienta spolupracovať na liečbe, dôverovať systému je mobilizujúca a veľmi potrebná pre úspech liečby. Obzvlášť pri chronických, otravných, nepríjemných, kvalitu života výrazne narušujúcich ochoreniach.

Od čias contergánu (Talidomidu) všetci v oblasti farmácie vieme, že utajovanie je cestou do pekla. Dokonca tá hnusná byrokratka, čo vtedy požadovala ďalšie a ďalšie poriadne testovanie, sa stala národnou hrdinkou USA. Mohla sa ňou stať len a len preto, že si v otvorených verejných vedeckých časopisoch mohla prečítať zistenia farmaceutov z druhého konca planéty.

A naša ministerka?

Ministerstvo však nežiaduce účinky, správu a ani odporúčanie šéfky kontrolného úradu, či pokračovať v liečbe týmto liekom na Slovensku alebo nie, nezverejnilo.

Ministerstvo zdravotníctva však odmieta odpovedať, aké nežiaduce účinky kontrolóri zistili.

Pri otázkach, ako funguje momentálne dovoz lieku, ministerstvo zasa neodpovedá.

Kalavská dva mesiace vie, aké nežiaduce účinky mal na pacientov liek z Kuby, zatiaľ ich však tají – Denník N

Na čo je nám taká ministerka, ktorá nič nepovie? Dokonca ani v prípadoch, kedy priamo svojim mlčaním ohrozuje celý komplex farmakoterapie a dôveru občanov v systém kontroly a dohľadu nad bezpečnosťou a kvalitou liečby liekmi?

Samé otázky a odpovede nikde. Takto sa lieková politika nesmie robiť! Lieková politika musí byť transparentná do maximálnej možnej miery. Lebo len vtedy je skutočne bezpečnou. Keď si akýkoľvek odborník môže kedykoľvek z otvorených zdrojov preštudovať všetky získané informácie.

Naozaj nestačí mať lieky len ako srdcovú záležitosť. Treba o nich aj niečo vedieť. Nie len indikácie a že sa jedia 3x denne. Iste, na niektoré pozície v zdravotníctve to stačí. A naopak, na niektoré je to úplne zbytočná vedomosť a potrebné je poznať iné zákutia farmácie. Napríklad vedieť čo je to compliance.

Súvisiace:
Smerácka akcia s kubánskym liekom v štýle „Mengele“?
Začali s politickou propagáciou pomocou zdravia a skončili ako morálni zločinci

Autor je farmaceut, je členom SaS a členom zdravotníckeho tímu SaS. Má na starosti liekovú politiku.
Viac jeho politických textov na jeho politickom webe www.politik.pilnik.sk. Ak chcete sledovať aj ďalšie jeho politické vyjadrenia, staňte sa fanúšikom jeho facebookovej stránky.Teraz najčítanejšie

Martin Pilnik

Lekárnik - optimista.
Liberál, pravičiar, člen SaS, člen zdravotníckeho tímu SaS. www.politik.pilnik.sk
Kandiduje do NRSR ako číslo 64 na kandidátke SaS. [Autorom fotografii, ak nie je uvedené inak, je ©Martin Pilnik]