Denník N

Polka sveta nemá čo do huby a vám vadí tráva

konopa indická
konopa indická

O histórii piva, vína a marihuany.

V ostatných týždňoch sme sa dozvedeli viac o prepojení vládnej strany na slovenskú mafiu. Dozvedeli sme sa viac o tom, ako chápadlá mafie ovládali políciu, prokuratúru a politikov. Súmračnú to nenechalo chladnou a pokračovala v hľadaní a zverejňovaní materiálov proti ich najväčšiemu súperovi, proti Progresívnemu Slovensku.

Mafia rozhodovala o dianí v krajine a ľudia zívajú. Súmračná vytiahne „pohoršujúce“ videjko, ľud položí svoje poháriky a začne moralizovať na internetoch. Mafia je dávno zabudnutá.

Michal Truban, predseda Progresívneho Slovenska, mal svojho času prednášku na univerzite v Nitre (nie pred deťmi, ako to nazval istý politik, ktorý k sebe pustil nielen chápadlá slovenskej, ale aj talianskej mafie. Ten istý politik mal prístup k informáciám Slovenskej informačnej služby a presne vedel, že u nás talianska mafia perie špinavé peniaze a ryžuje na eurofondoch a aj tak k sebe pustil ich zástupcov.) Michal Truban v prednáške hovoril o podnikaní a športe, pričom použil (nešikovné) prirovnania s cigaretami a alkoholom. Neslýchané ;) Dokonca propagoval šport namiesto drog. Neskôr sa priznal k užívaniu marihuany a vyskúšaniu LSD. Taký človek sa predsa nemôže stať premiérom… Správny premiér má byť alkoholik (najlepšie s milenkou).

Moralizujúci ľud si zapálil cigu, otvoril pivo a začal splietať nezmysly o preferovaní tradičných drog, pričom marihuana je pre ľudí tak tradičná ako pivo a víno. Marihuana a procesy výroby piva a vína pochádzajú z Ázie a boli k nám importované pred tisíckami rokov.

Výroba čistého alkoholu z ovocia je stará asi ako ľudstvo samé. Bolo totiž jednoduché pochopiť, že staršie ovocie bez prístupu vzduchu začalo fermentovať a vznikal požívateľný alkohol. Pivo a víno si už vyžadovali náročnejšie procesy. Najstarší pivovar na svete bol archeológmi objavený v Haife (dnešný Izrael) a je starý 13 tisíc rokov. Najstaršie písomné zmienky (dokonca s receptom) pochádzajú z Mezopotámie a vytvorila ich Sumerská civilizácia. Pivo bolo v tých časoch vyrábané z jačmeňa a iných obilnín.

Výroba piva začala v Európe ku koncu mladšej kamennej doby a až v 9. storočí sa do neho začal pridávať chmeľ. Konzumácia piva dominovala hlavne v častiach Európy, kde bolo pestovanie viniča problematické. Počas stredoveku bolo pivo najpopulárnejším alkoholickým nápojom. Vyššie postavení ľudia preferovali silnejšie pivá a bežní ľudia pili ľahšie pivá na úrovni dnešných pív. Najväčší míľnik v histórii piva nastal v roku 1842, keď Josef Groll vynašiel pivo plzeňského typu, ktoré v súčasnosti predstavuje cca. 70% celosvetovej produkcie piva.

Najstaršie zmienky o pestovaní vína pochádzajú z Číny, Kaukazu a dnešného Iránu. Najstaršie vínne pivnice na svete objavili archeológovia v Arménsku a sú staré vyše 6 tisíc rokov. Z Ázie sa vinič dostal na Balkán a stal sa nesmierne populárnym práve v Grécku a Ríme. Samotní Gréci vystríhali ľudí, aby k pivu a vínu pristupovali striedmo. Sami zdôrazňovali, že víno je potrebné piť s vodou a bez nej ho pijú len barbari. Najväčšie míľniky v histórii vína nastali až v 20. storočí, kedy sme my (Čechoslováci) vytvorili naše vlastné odrody vína.

Konopa taktiež pochádza z Ázie a odtiaľ sa rozšírila do rôznych kútov sveta. Patrí medzi prvé plodiny, ktoré ľudia sadili po vynájdení princípov poľnohospodárstva. Poznáme tri druhy: sativa, indica a ruderalis. Kým cannabis indica rástla vo vyšších nadmorských výškach (bola menšieho vzrastu s väčšou potenciou), cannabis sativa preferovala nižšie nadmorské výšky (bola väčšieho vzrastu s nižšou potenciou). Vďaka evolúcii vznikol aj tretí druh, cannabis ruderalis, ktorý nadobudol schopnosť prelomiť problém s fotoperiódou v sibírskych oblastiach, kde je oveľa dlhšia perióda denného svitu a bežná rastlina by nevedela, kedy prišiel ten správny čas na zakvitnutie a vyrašenie semien. Cannabis ruderalis sa napriek podmienkam púšťa do kvitnutia, a tak je samokvitnúca.

Tri druhy konopy: siata, indická a ruderálna

Konopa sa do Európy dostala vďaka Skýtom, TrákomDákom a z Balkánu sa rozšírila do rôznych kútov tohto svetadiela. Je veľká pravdepodobnosť, že za dva a pol tisícročia si ju užili aj vaši predkovia. Totiž, nebolo ťažké pochopiť, že kvety sa dajú usušiť a fajčiť, resp. zmiešať s tukom, tepelne upraviť a konzumovať. Konopa je nezmar, burina, ktorá prežila roky v ilegalite a spokojne si rástla vedľa polí Podunajskej nížiny, Viedenskej panvy alebo iných častí Európy. My sme si konopársku industriu zlikvidovali vlastnou nerozumnosťou. Spracovateľské stroje sú fuč a s nimi aj pracovné miesta. Len ťažko sa vrátime na úroveň produkcie, ktorú sme mali v minulosti, ale konopa je obnoviteľný zdroj a energetická plodina, a tak s ňou treba rátať.

Konopa bola dôležitým pomocníkom ľudstva po tisícročia a mohla by zohrať úlohu aj pri nakopnutí našej ekonomiky. Rekreačné využitie je na širšiu diskusiu a riešenie sa nebude rodiť ľahko. O využití konopy a jej možnej budúcnosti som napísal článok Legalizácia marihuany – 100 rastlín na živnosť. Ak chceme pomôcť chudobným regiónom, cestovnému ruchu a zvýšiť životnú úroveň ľudí, tak toto je cesta.

Michal Truban sám od seba priznal, že vyskúšal LSD. LSD je halucinogén, ktorý vynašiel Albert Hofmann a stal sa nesmierne populárnym najmä v USA, kde ho aspoň raz vyskúšalo 10% populácie a 0,7% ho malo v ostatnom roku. Halucinogény sú všeobecne nenávykové a niektoré (napr. Salvinorin A) majú skôr opačný efekt – užívateľa neláka sa k nim vracať. LSD má potenciál využitia v medicíne, ale to si vyžiada ďalší výskum. Ja som LSD síce nikdy nemal, ale spoznal som ľudí, ktorí ho vyskúšali a nevidím v tom problém. Možno by sa internetoví moralisti mali skôr odlepiť od fľaše a ísť si trochu zašportovať. Lebo dopamín, že… Michal ;)

 

https://www.facebook.com/olejvladimir/

Teraz najčítanejšie