Denník N

Démonizovanie časti populácie v USA problém so streľbou do ľudí nevyrieši

(Photo by Scott Olson/Getty Images)
(Photo by Scott Olson/Getty Images)

USA dovolili násiliu páchanému strelnými zbraňami zájsť príliš ďaleko. Výsledkom dlhodobého ignorovania problémov spojených s neregulovaným prístupom k zbraniam je 31 obetí z minulého víkendu a rastúca ľudskoprávna kríza, ktorá zasahuje ročne státisíce ďalších. Len v roku 2016 bolo v USA zastrelených 38 000 ľudí a 116 000 osôb utrpelo strelné poranenia.

Správa Amnesty International s názvom Pod paľbou: Ľudské práva a problém násilia páchaného strelnými zbraňami v USA skúma, ako sú prakticky všetky stránky života v USA nejakým spôsobom zasiahnuté voľným prístupom ku strelným zbraniam. Napriek jednoznačným dátam neprišla dodnes zo strany vlády snaha o zmysluplnú federálnu reguláciu.

Trump jedným dychom odsudzuje nenávisťstrach, ktoré následne podnecuje

V texaskom meste El Paso zahynulo minulý víkend počas streľby, ktorej cieľom mali byť ľudia z Mexica, 22 ľudí. O niekoľko hodín neskôr bolo pri ďalšom útoku v Daytone v štáte Ohio zastrelených ďalších 9 ľudí. Okrem toho došlo k poraneniu 52 ľudí. Prezident Trump vo svojej reakcii na útoky povedal: „Musíme zreformovať naše zákony venujúce sa duševnému zdraviu, aby sme dokázali lepšie identifikovať mentálne narušených jedincov, ktorí by mohli inklinovať k násiliu, a zaistiť, aby títo ľudia dostali potrebnú liečbu, a ak je to nutné, boli hoc aj nedobrovoľne uväznení. Tento víkend stlačila spúšť duševná porucha a nenávisť, nie zbraň samotná… Ak chceme do tejto temnoty priniesť svetlo, voľba je na nás, nie na duševne chorých monštrách.“ 

Medzi duševným ochorením a násilnými trestnými činmi spáchanými streľbou neexistuje preukázaná súvislosť. Osoby s diagnostikovanou duševnou chorobou sa pravdepodobnejšie stanú obeťami násilia než páchateľmi či páchateľkami. Iba 5 % úmrtí na následky streľby bolo následkom činu spáchaného osobou, ktorej bolo diagnostikované duševné ochorenie.

Tesne pred útokmi hovoril prezident v médiách a na sociálnych sieťach o hispánskej invázii. Voči ľuďom na úteku a migrujúcim používa Trump samotný ako aj jeho administratíva nenávistnú rétoriku a šírenie strachu.

„Zmena v prístupe k násiliu páchanému strelnými zbraňami nemôže nastať na úkor ľudských práv žiadnej skupiny obyvateľstva. Keď prezident Trump spája overovanie spôsobilosti pre držbu strelných zbraní s reformou imigračnej politiky, opäť démonizuje ľudí, ktorí sa prisťahovali do USA a nebiele komunity.

Trumpova administratíva sa nezastaví pred ničím, len aby uzavrela hraniceobmedzila bezpečnosť ľudí, ktorí ju najviac potrebujú. Je nehorázne jedným dychom odsudzovať fanatizmuszároveň terorizovať komunitu, ktorá sa stala terčom fanatického útoku,“ povedal vedúci kampane za ukončenie násilia páchaného strelnými zbraňami z Amnesty USA Ernest Coverson.

Riešením je regulácia vlastníctva zbraní

Zatiaľ čo väčšina krajín má na obmedzenie prístupu k strelným zbraniam zavedené licenčné a regulačné systémy, v USA chýba federálna registrácia a ďalšie opatrenia. 30 z 51 štátov umožňuje vlastniť zbraň bez akéhokoľvek oprávnenia či povolenia. Viac ako 90 % Američanov a Američaniek podporuje overovanie spôsobilosti na držbu strelnej zbrane.

„Možnosť viesť svoj každodenný život bez strachu, v bezpečí a dôstojnosti, je na samom vrchole ľudských práv. Vláda USA však vlastníctvo zbraní uprednostňuje pred základnými ľudskými právami. Aj keď bolo ponúknutých už mnoho riešení, šokujúci nedostatok politickej vôle na záchranu životov je viac než zjavný. Počet a vážnosť federálnych nariadení, ktoré by mohli zachrániť tisíce životov ročne, zďaleka nezodpovedá obrovskému množstvu zbraní v obehu a vysokému počtu každoročne zastrelených ľudí,“ hovorí výkonná riaditeľka Amnesty International USA Margaret Huang.

Správa Amnesty International skúma spôsoby, akými násilie spáchané strelnými zbraňami ovplyvňuje minoritné etnické spoločenstvá, v ktorých je streľba hlavnou príčinou smrti mužov a chlapcov vo veku od 15 do 34 rokov. Práve títo ľudia čelia viac ako 10-násobne vyššiemu riziku, že budú usmrtení strelnou zbraňou, než ich biele náprotivky. Nadpriemerne ohrozené sú tiež deti a ženské obete domáceho násilia.

Hoci správa ponúka mnoho rôznych odporúčaní pre každú z oblastí, zastrešujúcou výzvou je vytvorenie federálnych právnych predpisov. Tie majú za úlohu eliminovať súčasné neprimerané a svojvoľné zákony, ktoré ponechávajú ľudí v niektorých štátoch zraniteľnejších voči násiliu páchanému strelnými zbraňami, než v iných. Medzi odporúčania patrí týchto päť základných pravidiel:

  • Komplexné overovanie spôsobilosti potenciálneho vlastníka či vlastníčky zbrane
  • Federálne predpisy na udeľovanie oprávnení a registráciu strelných zbraní, ktoré by vyžadovali výcvik potenciálneho vlastníka či vlastníčky zbrane
  • Zákaz súkromného vlastníctva poloautomatických útočných pušiek a iných vojenských zbraní
  • Investícia do programov na redukciu a prevenciu násilia v komunitách, kde existujú dôkazy o zvýšenom riziku zneužitia strelných zbraní
  • Zákony ukladajúce povinnosť bezpečného skladovania zbraní

99 % smrteľných útokov tvoria individuálne incidenty

Masové útoky majú hlboké emocionálne a psychické následky a dalo by sa im zabrániť zákazom útočných pušiek a veľkokapacitných strelných zbraní. Masové streľby však spôsobujú iba menej ako 1 % úmrtí na následok strelných poranení. Častejšie a menej medializované sú individuálne incidenty, ktoré sú súčasťou každodenného života komunít po celej krajine.

Pochopte, že naše deti trpia,“ povedala Pam Bosley, chicagská matka, ktorej syn Terrell prišiel o život pred trinástimi rokmi pri dosiaľ nevyriešenom prípade streľby. „Potrebujeme sociálne služby a poradenstvo pre mládež. Ako môžeme očakávať, že v tejto atmosfére ostanú naše deti nažive a budú prosperovať? Keď u nás zabijú dieťa, škola priberie poradcu nanajvýš na jeden deň. Keby sa k nám správali ako v Sandy Hook (základná škola v Connecticute, kde v roku 2012 mladý strelec zastrelil 26 ľudí vrátane 20 detí vo veku 6 – 7 rokov), všetko by bolo inak. Keď došlo k streľbe tam, škola pribrala poradcov na rok, aby s deťmi pracovali. Naše deti si týmito problémami prechádzajú každý deň, ale naša komunita je Amerike ukradnutá. Úrady nemajú pocit, že potrebujeme poradenstvo alebo podporu.“

Dešpektmŕtvymľahostajnosťpreživším

Útoky strelnou zbraňou zanechávajú hlboké stopy aj na preživších. V priemere je v USA denne postrelených viac ako 317 ľudí, ktorí prežijú – minimálne dosť dlho na to, aby sa dostali do nemocnice. Psychické, fyzické a finančné následky ich zranení im natrvalo zmenia životy. Táto situácia vyvoláva krízu v oblasti verejného zdravia ohromujúcich rozmerov – s ešte ohromujúcejšou reakciou vlády, ktorá má k celoživotným následkom na tisíce preživších nadmieru laxný prístup.

Thomas Scalea, riaditeľ zariadenia Shock Trauma Center v Baltimore, hovoril s Amnesty International o pacientovi, ktorý je príkladom nesmierneho utrpenia takýchto obetí: „Mám jedného chlapa, ktorý bol viacnásobne postrelený. Za 18 mesiacov som ho operoval možno pätnásť alebo dvadsať z, pretože mal veľa problémov, bol na tom skutočne zle. Podarilo sa nám ho cez to dostať a jeho prípad je u nás známy ako „veľká záchrana“. Ibaže okrem iného bol postrelený do ramena, čo u neho spôsobilo vážne poškodenie nervov. Pred zranením sa živil ako sťahovák. Na zdvíhanie ťažkých predmetov však potrebujete dve ruky, takže je zdravotne znevýhodnený a nemôže pracovať. A to je ten problém. Vláda mu neponúka možnosť preškoliť sa alebo absolvovať kvalifikačný kurz. Aby ste dostali príspevok pre zdravotne znevýhodnených, musíte byť schopní jednať so systémom zdravotnej starostlivosti  to je dosť ťažké aj pre mňa, ako myslíte, že to pôjde jemu?“

 

Celú správu si môžete prečítať TU.

Prípady Amnesty môžete podpisom podporiť TU.

Teraz najčítanejšie

Amnesty Slovensko

Chceli by ste žiť v krajine, kde sú si všetci ľudia rovní a kde vládne ľudskosť a dôstojnosť? My rozhodne. Preto v Amnesty International bojujeme za ľudské práva pre všetkých. V tomto blogu sa dozviete viac o našich projektoch, ľuďoch, ktorých podporujeme alebo ktorí podporujú nás a mnoho ďalšieho. A ak chcete nášmu zápasu pomôcť, môžete nás podporiť svojím podpisom na www.pripady.amnesty.sk alebo si môžete zaobstarať Pas do Krajiny ľudskosti, aby sa vám ľahšie cestovalo https://darujme.sk/2405/