Denník N

Prečítané leto: 6. a 7. týždeň o počasí a o schodoch

Občas sa mi stane, že veci zle naplánujem, potom ich preplánujem a následne na nich zabudnem a keďže presne takto obišiel môj minulotýždňový článok o počasí, ktorý bezvýsledne čakal na zverejnenie, dnes uvádzam dvojitú dávku kníh Prečítaného leta. Ako obyčajne, aj teraz sa na mojom blogu dočítate najmä o knihách pre čitateľov od 8 – 13 rokov.

Týždeň o počasí

Na stránke o Prečítanom lete si pozrite všetky podrobnosti o tom, koľko kníh stačí s deťmi cez prázdniny prelúskať, aby na začiatku nového školského roka neprežívali muky. Týždeň od 5. – 11.8. bol venovaný knihám, v ktorých dôležitú úlohu zohráva počasie.

Zem za 30 sekúnd

(od 7 – 14 rokov)

Poviete si – počasie… čo je to za týždeň?! Veď v každom príbehu je predsa nejaké počasie. A máte pravdu. Tentokrát mu ale skúsme venovať viac pozornosti. Počasie bude pre generáciu našich detí kľúčovou témou. Už teraz, keď vidíme tornáda v Belgicku a Luxembursku, sa pýtame – budú tornáda bežné aj u nás? Budeme popri nich považovať supercelárne búrky len za akúsi chvíľkovú nepríjemnosť? Máme začať uvažovať o zmene konštrukcií našich domov? Budeme prekopávať kanalizácie a začneme urýchlene sanovať lesy? Čo môžeme spraviť preto, aby dôsledky globálneho otepľovania pre nás neznamenali katastrofu? Napadá mi množstvo otázok. Prvým krokom k porozumeniu toho, čo sa na nebi deje, je spoznať počasie ako také a zistiť, čo a ako ho tvorí. V príručke Zem za 30 sekúnd je tomu venovaná celá kapitola.

Koncept tento ľahkej publikácie určenej zvedavým deckám od 7 rokov je – naučiť, ale neunudiť. Preto tých 30 sekúnd. Textu je málo, obrázky vysvetľujú veľa. Nie je to hĺbkové štúdium, skôr úvod do fascinujúcej vedy, ktorá môže malým čitateľom otvoriť svoje brány a pozvať ich ďalej. A že tam toho na skúmanie je ojojoj! Počasie predsa zaujíma každého.

V knihe Zem za 30 sekúnd sú, samozrejme, aj ďalšie kapitoly o našej planéte, vďaka ktorým deti nadobudnú celistvý pohľad na to, ako príroda funguje aj bez nášho pričinenia. Tektonické platne, atmosféra, flóra a fauna, ok, ale uznajte, že tornádo je tornádo.

Vydal: Slovart

Šlabikár päťmestia

(od 7 – 99 rokov)

Všimla som si, že tento nevšedný komiks často leží na synovej polici, že sa k nemu vracia a číta si príbehy piatich slovenských miest zas a znova. Vytvorili ho Erik Jakub Groch a ilustrátorka Juliána Chomová a počasie v ňom zohráva dôležitú úlohu.

Šlabikári päťmestia nájdete legendy z Košíc, Prešova, Levoče, Bardejova a Sabinova spracované do komiksovej podoby. Kým niektoré sú domácim chronicky známe – košická legenda o zvonárovi Urbanovi, príbeh prešovských jatiek, či okolnosti vzniku levočského oltára, väčšina bude pre každého čitateľa úplnou novinkou. Všetky pritom vychádzajú zo skutočnej histórie našich miest a hoci autori knihu odporúčajú deťom od 4 – 8 rokov, osobne by som spodnú hranicu posunula na minimálne 7 a hornú nedávala vôbec, pôžitok z nej budú mať aj dospelí. Ako však zrejme viete, história našich miest bola často krutá a násilným udalostiam sa nevyhýbajú ani niektoré z týchto príbehov. Kým skúsenejší čitateľ – školák to už prijme v kontexte svojich znalostí a skúseností, mladším alebo citlivejším povahám by som dané príbehy ponúkala len veľmi opatrne alebo s dôkladnou rodičovskou asistenciou.

Dva príbehy v Šlabikári päťmestia sú osobnými spoveďami autora. Erik Jakub Groch v rámci mesta Levoča rozpovedal príbeh svojho otca, odvlečeného po vojne do sibírskeho lágru. V Sabinove sa deti zase stretnú s najlepšou priateľkou jeho matky z detstva, Ester, ktorú počas vojny pred jej očami natlačia do dobytčieho vagóna smerujúceho… v knihe to pomenované nie je, vzniká tak šanca pre rodičov na dôležitý rozhovor o našej minulosti. A v každom príbehu je iné počasie. Sneží, prší, fučí tam vietor, padajú listy, na modrej oblohe žiari slnko. To, čo je inokedy obchádzané, tu doslova „kričí“ z ilustrácií. Všimnite si to a príbehy doslova pocítite na vlastnej koži.

Vydala: Knižná dielňa

Čárymáryfučpunč

(od 8 – 13 rokov)

Túto knihu sme čítali minulé Vianoce a značne sme sa pobavili. Počasie v nej hrá absolútne kľúčovú úlohu. Hrdinami sú tu zloduchovia, ktorým hrozí ešte väčšie zlo, než sami páchajú. Keď totiž do polnoci nesplnia plán darebáctiev, zmiznú zo sveta. Dozvedia sa to o piatej popoludní, takže sa celý dej odohrá za sedem hodín. Úloha: zoslať na ľudí povodne, búrky, sucho, nechať vyhynúť zvieratá, otráviť rieky, zničiť stromy, skrátka zmanipulovať počasie tak, aby z toho nikto nevyviazol živý alebo aspoň nezranený. Deti, ktoré neprestávajú čítať rozprávky ani vo vyššom veku od cca 8 rokov, knihu Čárymáryfučpunč privítajú s otvorenou náručou. Je im prispôsobená dejom, hlavnými postavami aj atmosférou.

Michael Ende je majstrom rozprávkových fantasy príbehov a hoci tempo má mierne starostvetské, kto vydrží, zabaví sa na tom, ako čarodejníkovi a strige začne „horieť pod zadkom“. Vtedy sa ukáže najmä krása slovenského prekladu Eleny Flaškovej. Kniha je totiž plná slovných hračiek, veršovaných zaklínadiel a kadejakých prekáračiek, ktoré je radosť čítať.

Ilustrácie Martina Kellenbergera tvoria podstatnú časť knihy, sú pestrofarebné a nápadité, vďaka nim má kniha šmrnc. Decká zrejme poteší aj to, že uvidia ešte ďalej než samotní darební blázni, ktorí chcú zničiť svet. Otočia sa proti nim ich vlastní zvierací miláčikovia, vďaka ktorým vidíme čarodejom priamo do hláv aj do kuchyne plnej lektvarov.

Vydal Ikar v edícii Stonožka

Týždeň o schodoch a rebríkoch

A teraz niečo k aktuálnemu týždňu od 12. – 18.8. Je venovaný knihám, v ktorých dôležitú úlohu zohrávajú schody a rebríky.

Dědečkové

(od 6 do 99 rokov)

Bez preháňania môžem povedať, že túto knihu milujeme. Čítali sme ju už asi dvadsaťkrát a určite ešte veľakrát budeme, hoci ťažko hovoriť o čítaní, keďže je to tichá kniha, komiks bez slov. Rebríkov a schodov je v nej množstvo, vždy vedú k prekvapivému rozuzleniu a nádherné na nej je, že ju môžete čítať buď stále rovnako alebo aj úplne inak ako poslednýkrát.

Kniha nadaného maliara a autora mnohých kníh pre deti i dospelých Pavla Čecha z roku 2009 je venovaná, ako hovorí názov, všetkým deduškom. Samotný autor v úvode spomína, že jemu v živote nebolo dopriate poznať ani jedného zo svojich dedkov. A keď si v istom období všimol, že sa akosi automaticky často a rád vo svojej tvorbe zameriava na vráskavé tváre starcov, rozhodol sa im venovať celú knihu. Jej obsah dojme a dotkne sa srdca malých i veľkých. V deviatich príbehoch spoznáme deväť veľmi rôznych Dědečkov, každý jeden z nich ma fascinoval svojou skvelou, úplne nečakanou, dojímavou či dušu roztápajúcou pointou. Viem, že to spomínam už druhýkrát, no je to dôležitá črta. Najmä pri rebríkových sledovačkách so zatajeným dychom čakáte, čo bude na konci a skutočne budete bohato odmenení.

Snáď je to tým, že téma patrí k srdcovkám autora, snáď je to jej atmosférou, výtvarným spracovaním, ktoré ma ohúrilo, snáď je to pointami či múdrosťou tvárí starčekov, nedokážem to presne pomenovať a možno je to všetkým dohromady, ale musím veľmi subjektívne vyhlásiť, že kniha Dědečkové je jednou z mála tých, ktoré bezhranične knihomoľsky ľúbim. A moje deti tiež.

Vydal: Petrkov

Warren Trinásty

(od 8 – 14 rokov)

Schody a skladací rebrík spustený v kľúčovej chvíli príbehu hrajú podstatnú úlohu aj v dvojdielnej sérii o chlapcovi, ktorý zdedí nevšedný hotel. Budova síce má aj výťah, ale väčšinu času sa v nej dvanásťročný Warren pohybuje po skrytých schodiskách a na strechu a do ďalších zákutí lezie po rebríkoch. Oba diely sú strhujúce, plné divotvorných postáv a niet v nich miesto ani na sekundu nudy. Navyše sú dizajnovo famózne a vďaka množstvu ilustrácií sa dobre čítajú, aj keď pri vás sedí mladší súrodenec. Pozor, niektorým deťom nemusia vyhovovať hororové prvky.

V knihách Warren Trinásty a vševidiace oko a v pokračovaní Warren Trinásty a šepkajúci les neprejde strana, aby na nej nebol zvrat, nepribudla nejaká čudesná osoba či podozrivá udalosť. Najprv sa do hotela nahrnie plno ľudí, ktorí hľadajú akési oko – nevídaný poklad, či najväčšiu a najhrozivejšiu zbraň na svete, nikto to vlastne nevie, ale každý ju chce vlastniť a je ochotný pre to urobiť všetko. Neskôr musí Warren znova o hotel bojovať v súboji s nebezpečnými čarodejnicami. Všetko prichádza v akurátnom čase a len máločo sa udeje spôsobom „dajme to tam, lebo nevieme, ako z tejto dejovej šlamastiky von.“ Postavy majú nadprirodzené schopnosti, objavia sa príšery aj mysteriózne príhody.

Oba diely sme zhltli na posedenie, je to fantasy a steampunk a napätie a láska a dobrodružstvo a tajomstvo a zábava a bludisko dokopy. Čítanie si bezpochyby užijú aj dospelí.

Vydal: Albatros

Prašina

(od 11 – 99 rokov)

Nie náhodou sa tento príbeh mladého českého autora Vojtěcha Matochu považuje za nástupcu Foglarových Stinadel a nie náhodou sa recenzenti dušujú, že niečo také sa na scéne neobjavilo už roky. Ide skutočne o výnimočne dynamický a napínavý príbeh, dobrodružstvo v pravom slova zmysle, v ktorom nie je žiadne miesto na nádych či oddych, jedna akcia strieda druhú. Určený je deťom od 11 rokov, no ak im nesedia strašidelné témy, rok – dva s ním počkajte.

Prašine je množstvo schodov a rebríkov. Naozaj množstvo. Je to totiž záhadná časť Prahy, v ktorej zastal čas a nefunguje tam žiadna technológia. Väčšina obyvateľov sa odsťahovala, iným to práveže vyhovuje. Medzi nimi je aj dedko hlavného hrdinu Jirka, u ktorého má chlapec chvíľu bývať, kým sú jeho rodičia odcestovaní. Ani sa nenazdáte a ste v tom až po uši. Jirko dobrodružstvo nehľadá, naopak, ono si nájde jeho a postaví ho do pozície, kedy nemôže inak, len konať podľa toho, čo práve okolnosti priniesli. Píšem trochu nejasne, ale nechcem veľa prezrádzať. Len zopakujem, že pre drsné pasáže Prašina nie je vhodná pre mladšieho čitateľa.

Starší čitatelia vrátane ich rodičov prahnúcich po nostalgii klasických dobrodružných kníh ich detstva však s vysokou pravdepodobnosťou vpadnú do deja, ktorý má hororovo – steampunkový nádych a obsahuje všetko, čo si môžete priať. Technológie, a zároveň nemožnosť ich používať, záhady a tmavé zákutia, prvú lásku, zamilovanosť a zmätok, ktorý s tým prichádza. Ilustrácie Karla Osohu dokonale dokresľujú temnú atmosféru deja.

Vydalo: Artforum

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

Teraz najčítanejšie