Denník N

Ponechaní napospas Stredozemnému moru

Felix Weiss/Seawatch
Felix Weiss/Seawatch

„Pre týchto ľudí je najdôležitejšie, aby sa dostali do bezpečného prístavu a mohli vystúpiť z lode,“ povedal Richard Gere na palube záchrannej lode mimovládnej organizácie Open Arms.

Hollywoodska hviezda prišla na ostrov Lampedusa v južnom Taliansku s cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o ťažkom údele 121 ľudí, ktorí chcú požiadať o azyl v Európe, ale odo dňa záchrany prvej skupiny 1. augusta sú dodnes nútení zotrvávať na mori. Na lodi sa nachádza aj viac ako 30 detí vrátane dvoch bábätiek, avšak talianske a maltské úrady im stále odmietajú povoliť vylodenie.

U mnohých pasažierov a pasažierok zaznamenali zranenia, medzi ktorými sú aj popáleniny tretieho stupňa a strelné rany utŕžené v detenčných zariadeniach v Líbyi, odkiaľ nedávno unikli. Najmenej jeden muž tvrdí, že bol zranený 3.júla počas útoku na detenčné zariadenie Tajoura v Tripolise. Napriek spaľujúcim teplotám a rastúcim obavám o ich rozpoloženie a zdravotný stav, talianske a maltské úrady nedovolia, aby sa vylodili.

Minulý týždeň bola zverejnená informácia o rozšírení prítomnosti EÚ v Stredomorí, avšak nie vo forme lodí slúžiacich na zachraňovanie ľudských životov, ale v podobe dronov s úlohou sledovať námornú migráciu. V rovnaký deň v Taliansku schválili novú legislatívnu úpravu, nazývanú „Salviniho dekrét“, podľa ktorej môžu byť záchranné člny a lode mimovládnych organizácií po vstupe do talianskych teritoriálnych vôd zabavené a čin potrestaný pokutou až do výšky jedného milióna eur.

Táto snaha o marenie a kriminalizáciu práce mimovládnych organizácií na mori je len posledným v rade opatrení zavedených členskými štátmi EÚ.

@ REUTERS

Podľa medzinárodných zákonov musí byť každý človek zachránený na mori dopravený do najbližšieho bezpečného prístavu, kde by sa s ním malo humánne zaobchádzať a malo by mu byť reálne umožnené požiadať o azyl. To znamená, že ľudia zachránení na šírom mori v centrálnom Stredomorí, počas ich plavby z Líbye, by mali byť dopravení do Európy. Navrátenie do Líbye by ich totiž vystavilo ohrozeniu v podobe svojvoľného zadržania, zlého zaobchádzania a mučenia.

Európske vlády, sledujúc svoj záujem zastaviť migráciu, napriek uvedeným skutočnostiam poskytli podporu Líbyjským úradom pri zachytávaní ľudí na mori a ich navracaní do Líbye. Líbyjská strana však nie je ani po poskytnutí európskych člnov a špecializovaného výcviku spôsobilá riadiť záchranné operácie. To vyústilo do patovej situácie, keď zachránených ľudí nie je možné vziať naspäť do Líbye, pretože by to bolo nezákonné, ale nemožno ich ani vylodiť v Európe, kde lodiam chýba povolenie vplávať do prístavu.

Viaceré krajiny v rámci svojej stratégie na zastavenie ľudí podnikajúcich cestu cez more do Európy odvolali zo stredomorskej oblasti svoje záchranné hliadky. Na uprázdnené miesto nastúpili mimovládne organizácie ako Open Arms alebo Sea-Watch, ale vlády im často odmietajú udeliť prístup do prístavu a bránia im aj vo výkone samotných záchranných operácií prostredníctvom nepodložených obvinení z trestných činov a rôznymi byrokratickými prekážkami.

Dôvod, pre ktorý európske vlády nechcú, aby sa zachránení ľudia vylodili v ich krajinách, spočíva v takzvanom Dublinskom dohovore, podľa ktorého je povinnosťou prvého štátu EÚ, do ktorého migrujúci ľudia vstúpia, poskytnúť im možnosť požiadať o azyl a asistenciu.

Keďže medzi európskymi krajinami nejestvuje funkčný systém rozdeľovania zodpovednosti voči ľuďom, ktorí majú záujem požiadať o azyl, úloha vysporiadať sa so vzniknutou situáciou zostáva na pleciach juhoeurópskym pobrežným štátom – Taliansku, Grécku, Malte a Španielsku. Pokusy Európskeho parlamentu o reformovanie Dublinského dohovoru skončili zablokované niekoľkými členskými štátmi.

© Alexander Draheim/Sea-Eye

Európski lídri a líderky sa namiesto snahy o nápravu nefunkčného systému – neférového aj voči ľuďom hľadajúcim bezpečie, aj voči štátom ležiacim na okraji EÚ – celému problému iba vyhýbajú. Tým vytvorili voľné pole pôsobnosti pre oportunistických krajne pravicových politikov a političky, akým je napríklad taliansky minister vnútra Matteo Salvini. Ak sa témy nechopí nik iný, práve takíto ľudia budú určovať rámec diskurzu o migrácii prostredníctvom vyvolávania strachu a zneužívania predsudkov na svoju volenú kampaň.

V piatok 9. augusta organizácia Open Arms zverejnila na Twitteri dojímavé video, v ktorom Richard Gere na palube lode vysvetľuje mužovi s dieťatkom v náručí: „Mám syna v rovnakom veku. Šesť mesiacov. Gere nadšene vyťahuje telefón, aby mužovi ukázal fotky svojho chlapčeka.

@OpenArms_Fund Cheers

V tej chvíli sa hranice medzi dvoma mužmi, pochádzajúcimi z celkom odlišných prostredí, stierajú. Sú to jednoducho dvaja otcovia na lodi pohojdávajúcej sa na Stredozemnom mori, obaja hrdí na svoje deti. Ale len jeden z nich bude môcť vykročiť na súš a žiť so svojím dieťaťom v bezpečí. Ten druhý čelí oveľa neistejšej budúcnosti.

Stefan Simanowitz, koordinátor Amnesty International pre európske médiá

Aktualizácia: 

Na jedenásty deň nútenej bezcieľnej plavby Malta pristúpila na evakuáciu dvoch žien v bezprostrednom zdravotnom ohrození a ich šiestich príbuzných. Na dvanásty deň núdzovo evakuovali bábätko s respiračným ochorením spolu s jeho príbuznými. Po pribratí poslednej skupiny zachránených na palube lode Open Arms aktuálne zostáva čakať na vylodenie 147 ľudí.

V oblasti sa zároveň nachádza aj druhá loď v podobnej situácii, Ocean Viking s posádkou aktivistov a aktivistiek mimovládnych organizácií SOS Mediterranee a Lekári bez hraníc a 251 ľudí, ktorých postupne zachránili z troch preplnených gumených člnov nespôsobilých na plavbu po mori. Ide prevažne o mužov a dospievajúcich chlapcov zo Sudánu, ktorí unikli otroctvu a mučeniu.

Apel na ministra Lajčáka, aby Slovensko a EÚ zaujali zodpovedné stanovisko k situácii ľudí na úteku na ceste do Európy môžete podpísať TU.

Teraz najčítanejšie

Amnesty Slovensko

Chceli by ste žiť v krajine, kde sú si všetci ľudia rovní a kde vládne ľudskosť a dôstojnosť? My rozhodne. Preto v Amnesty International bojujeme za ľudské práva pre všetkých. V tomto blogu sa dozviete viac o našich projektoch, ľuďoch, ktorých podporujeme alebo ktorí podporujú nás a mnoho ďalšieho. A ak chcete nášmu zápasu pomôcť, môžete nás podporiť svojím podpisom na www.pripady.amnesty.sk alebo si môžete zaobstarať Pas do Krajiny ľudskosti, aby sa vám ľahšie cestovalo https://darujme.sk/2405/