Denník N

Nerovný boj obyvateľov a veľkej stavebnej firmy Strabag. Zatiaľ obyvatelia prehrávajú na plnej čiare.

„Strabag je veľká medzinárodná stavebná firma, ona si toto nemôže dovoliť“ a predsa si dovolila. Poškodiť cudzí majetok, ale už neschopnosť sa ku tomu postaviť chlapsky.

Dnes Vám chcem povedať príbeh, ktorý sa začal pred skoro dvoma rokmi. Je to nerovný boj obyvateľov a veľkej stavebnej firmy. Všetko sa to začalo ešte oveľa skôr, keď developer Urbicom postavil obytný súbor „Slnečný dvor“ na Trnávke v bratislavskom Ružinove pred 13 rokmi. Prístupové komunikácie ku domom postavil, len už dnes nikto nevie povedať prečo, ale nepreviedol ich na samosprávu – mesto alebo miestnu časť. Cesty zostali niekde vo vzduchoprázdne na pozemkoch obyvateľov bytoviek.

A tam začali problémy obyvateľov bytoviek, ktorí si uvedomili, že keď sa cesty poškodia, tak ich budú musieť opravovať sami na svoje náklady. Z oboch strán na tieto komunikácie boli osadené značky „Obytná zóna“ a „Zákaz prejazdu vozidlám nad 3,5t“ s dodatkovou tabuľou „Okrem dopravnej obsluhy“. Pred zhruba 2 rokmi sa začal v susedstve nový development „Galvaniho dvory“, ktorý stavala stavebná firma Strabag Slovensko. Napriek tomu, že mali v stavebnom povolení prístupovú cestu cez Galvániho, tak si ťažké mechanizmy skracovali cestu cez túto zónu do zákazu. Niekoľko krát som osobne zastavoval plne naložené domiešavače, tatrovky s plne naloženou korbou, alebo aj kamión vezúci výťahy. Vždy som volal aj políciu, ale keď suseda započula ako jeden pracovník zo stavby niekomu volá a hovorí do telefónu „…zavolaj ešte tomu, nech to vybaví…“ a policajt následne ani nebol schopný dať pokutu porušovateľovi ani mu dohovoriť, tak sme sa na to vykašľali. Ani urgencie u stavbyvedúceho nepomáhali, najprv sa vyhováral na subdodávateľov a potom nás už len vysmial.

Našťastie sme pred začiatkom stavby zabezpečili pasportizáciu ciest, ktoré sú dnes ako vidíte na fotkách popraskané, kanálové vpuste sú zarazené zopár desiatok centimetrov pod povrch atď. Keď sme sa domáhali nápravy na prelome rokov 2018 a 2019, tak sme dostali od stavbyvedúceho pána Jedináka zo Strabagu vysvetlenie, že to budú riešiť, len si musia prejsť ten pasport a porovnať. Keď sme na neho tlačili, že po kolaudácii už ich tu neuvidíme, tak len pousmial a povedal pamätnú vetu „Strabag je veľká medzinárodná firma, ona si toto nemôže dovoliť“. Skúsili sme veriť. Takto nás naťahoval stále. „Už budúci týždeň príde pracovníčka a ideme porovnávať ten pasport“ a podobne. Dokonca aj na časť cesty nastriekali a označili, ktoré veci idú opravovať. Keď sme sa ozvali, že to zďaleka nie je všetko, tak to ignorovali. Evidentne len klasicky naťahovali čas do kolaudácie.

Dnes je situácia taká, že stavba je (pravdepodobne) skolaudovaná, mechanizmy, ktoré nám stavbyvedúci sľuboval, že keď dokončia cesty na stavbe tak prídu ku nám, samozrejme odišli a pán stavbyvedúci? Samozrejme nezdvíha telefón. Vitajte na Slovensku, kde sa môžeme domáhať svojich práv už len na súde.

Teraz najčítanejšie

Peter Strapák

Nadšený fanúšik scifi, "bojovník" za lepšiu a spravodlivejšiu spoločnosť. Člen hnutia Progresívne Slovensko.