Denník N

Študujte na Britských alebo Amerických univerzitách z domu na Slovensku.

Dnes sa dá študovať aj na tých najprestížnejších svetových univerzitách na Slovensku z gauča. Jasné, že človek chce ísť študovať do zahraničia aj pre samotnú skúsenosť, ktorú v inej krajine získa. Obklopený novými vecami a ľuďmi sa rozvíjame nie len cez akademické štúdium, ale aj v iných aspektoch života. Ak takáto možnosť vycestovať neexistuje, nič nie je stratené. Dnes sa dá ušetriť na cestovnom a nákladoch na život a študovať z domu na univerzite v Británii, Nemecku, Írsku alebo USA. Jediné potrebné veci sú dobrá znalosť angličtiny, počítač s internetovým pripojením a kapitál na štúdium.

Študovať online na zahraničných univerzitách sa dá v rôznej forme, od krátkych vzdelávacích kurzov až po kompletné bakalárske, magisterské aj doktorandské štúdium. Čo sa týka kvality a hodnoty takéhoto vzdelania, ak si vyberiete vzdelávaciu inštitúciu starostlivo, na papieri sa v ničom nelíši od klasického denného štúdia. Je samozrejmé, že sa online vyskytujú aj všelijaké pochybné vzdelávacie inštitúcie a univerzity. Tieto ponúkajú tituly za atraktívnych podmienok, avšak ich nižšia kvalita sa dá odhaliť najmä preverením si akreditácií inštitúcie. Najväčšou istotou sú známe, časom overené univerzity, ktoré ponúkajú okrem denného štúdia aj online štúdium.

Krátke online kurzy od výmyslu sveta, aj zadarmo

Online formát štúdia sa dá vyskúšať aj zadarmo, využitím niektorého z veľkých poskytovateľov online kurzov, ako napríklad ‘coursera.com’, ‘futurelearn.com’ , alebo ‘edx.org’. Na týchto stránkach sa dajú nájsť rôzne krátke (trvanie dva a viac týždňov) kurzy so zameraním na rôznorodé odvetvia, od vedy, informatiky, histórie, až po psychológiu a vinárstvo atď. Kurzy prebiehajú vo formáte prednahratých video prednášok, online diskusií, písaných úloh a krátkych online skúšok. Kurzy sú ponúkané známymi univerzitami z USA, Británie, Nemecka, Austrálie a iných krajín. Niektoré sa dajú absolvovať aj zadarmo, zvyčajne ale bez možnosti získania certifikátu. Za certifikát si treba priplatiť okolo 40 eur a viac. Coursera momentálne k vybratým kurzom ponúka aj možnosť malého štipendia tzv. ‘financial aid‘. Keď štipendium získate, po úspešnom dokončení kurzu dostanete certifikát zadarmo. Určite netreba zabudnúť aj na ‘udemy.com’, kde sa dá nájsť množstvo kurzov napríklad o podnikaní, programovaní, psychológií atď. za veľmi priaznivé ceny, začínajúc už na 12 librách za kurz.

Vysokoškolské vzdelanie online nie je lacnou záležitosťou

Na vysokoškolské online štúdium treba mať našetrené. Vyššie spomínane Coursera a FutureLearn začali prostredníctvom svojich stránok ponúkať aj univerzitné štúdium na väčšinou amerických a britských univerzitách. Coursera ponúka štúdium druhého stupňa (MSc, MBA, MPH), so zameraním na informatiku, zdravotníctvo a podnikanie, v cenovej hladine okolo 20 tisíc dolárov za cele štúdium. V ponuke je zatiaľ jedno bakalárske štúdium v informatike (computer science) na University of London, a cena začína na 10 tisíc librách ročne. FutureLearn a edX nezaostávajú a tiež ponúkajú online vysokoškolské vzdelávanie. FutureLearn ponúka zopár bakalárskych a množstvo magisterkách štúdií (MBA, MSc) prevažne z britských inštitúcii. Ceny tu začínajú na 9 tisíc librách za rok. Zaujímavosťou na edX je ponuka tzv. ‘MicroMasters®’ programov, ktoré momentálne stoja okolo 800 dolárov. MicroMasters® trvá približne rok, a po jeho dokončení sa dá za zvýhodnených podmienok absolvovať celé štúdium druhého stupňa. edX ponuka aj niektore krátke kurzy zadarmo, vytvorené  poprednými Americkými univerzitami ako Harvard, Columbia a Massachusetts Institute of Technology.

Ďalšia časom overená možnosť je Open University. Už z jej názvu sa dá vyčítať, že je otvorená všetkým a všade. Ponúka vcelku širokú škálu odborov. Študuje sa na nej prevažne online, a prípadné písomne skúšky sa robia v záchytných miestach po celom svete. Open University ponúka bakalárske, magisterské aj doktorandské štúdium, a ‘denný’ aj ‘externý’ spôsob štúdia (full-time, part-time), ktoré sa líši dĺžkou trvania štúdia (3-6 rokov pre bakalárske štúdium). Za celé bakalárske štúdium si zaplatíte okolo 18,000 libier, a ceny magisterského štúdia začínajú na 9,720 librách. Open University je v Británii pokladaná za plnohodnotnú vysokoškolskú inštitúciu, a študujú na nej mnohí zahraniční študenti. Open University tiež ponúka rôzne krátke kurzy zadarmo ‘https://www.open.edu/openlearn/free-courses’.

Univerzita pre ľudí – lacnejšie možnosti vysokoškolského online štúdia

Zaujímavá a menej finančne náročná možnosť je virtuálna Americká online univerzita  – University of the People (UoPeople) zo sídlom v Pasadene, Kalifornii.  Je to relatívne nová univerzita, založená bola iba v roku 2009. Táto univerzita má užšiu ponuku študijných odborov. Zameriava sa hlavne na odbory, ktoré majú momentálne svetlú budúcnosť na pracovnom trhu. Má v ponuke najmä tzv. associate degree (dvojročný kurz) a bakalárske štúdium v manažmente a podnikaní (business administration), zdravotníctve (health science), a  informatike (computer science). Ponúka aj magisterský kurz pedagogiky (education degree) a MBA štúdium. Táto univerzita tvrdí, že je úplne zadarmo, bez študijných poplatkov. Pravda je taká, že človek platí poplatky ‘iba‘ za registráciu a skúšky. Kompletné, trojročné bakalárske štúdium tak vyjde približne na 4,060 dolárov, a celé MBA štúdium stoji iba 2,460 dolárov. Treba však počítať s tým, že je to nová univerzita, a nie je jasné ako sa na kvalifikácie z UoPeople budú pozerať zamestnávatelia a naše ministerstvo školstva. UoPeople ponúka na svojej stránke množstvo referencií od študentov, ktorým sa po absolvovaní štúdia podarilo nájsť dobrú prácu alebo získať povýšenie. UoPeople spolupracuje medzi inými aj s Berkley univerzitou a korporáciami ako HP a Microsoft. Univerzita sa pýši aj tým, že ponúka možnosť štúdia ľudom zo znevýhodnených podmienok. Má študentov najmä zo Severnej a Južnej Ameriky, Afriky ale aj z Európy, a ponúka aj niekoľko štipendií na pokrytie študijných nákladov.

Online vysokoškolské štúdium je na vzostupe

Pravdepodobne najzaujímavejšou možnosť online štúdia, je štúdium na klasickej univerzite. Množstvo univerzít vo svete začína rozširovať svoje štúdium o online vysokoškolské vzdelávanie. V rámci Európy je takéto štúdium najviac rozbehnuté pre druhý stupeň vysokoškolského štúdia v Británii. Zopár univerzít sa spojilo s Courserou, FutureLearn a edX, a ich prostredníctvom ponúkajú plnohodnotné online vysokoškolské štúdium. Avšak množstvo univerzít začína ponúkať online štúdium priamo cez svoju vzdelávaciu inštitúciu. Stačí si vyhľadať univerzitu, alebo predmet o ktorý máte záujem a zistiť či je ponuka takéhoto vzdelania možná už aj online. Zopár príkladov univerzít v Británii, ktoré majú rozbehnutú online ponuku štúdia je: University of Edinburgh, University of Glasgow a University College London, ale aj mnoho ďalších. Online študijné kurzy sa dajú nájsť už aj na Oxforde a Cambridge, obe univerzity ponúkajú napr. dvojmesačné kurzy v kreatívnom písaní, ktoré stoja okolo 300-400 libier. Online vysokoškolské vzdelanie ponúkajú vo veľkom aj univerzity v USA (Harvard Extension School, Florida State University atď.), ako aj školy v Nemecku (napr. Utrecht University), Holandsku (napr. Wageningen Univeristy), a Írsku (napr. University College Cork).

Výhody a nevýhody – oplatí sa to vyskúšať

Online štúdium je veľmi atraktívny spôsob ako získať kvalitné a plnohodnotné vzdelanie. Výhodou je, že môžete študovať kdekoľvek a kedykoľvek, nemusíte nikde cestovať, a môžete študovať popri práci. Online štúdium je časovo flexibilné a úplne sa prispôsobí vášmu životu a povinnostiam. Ďalšia výhoda je, že vysokoškolské online štúdium na klasickej univerzite je úplne rovnocenné s denným štúdiom. Menšou nevýhodou môže byt nutnosť motivovať sa k štúdiu doma a pocit osamelosti bez pravidelnej možnosti osobne stretnúť spolužiakov a profesorov. Hlavnou nevýhodou však ostáva fakt, že takéto štúdium nie je vôbec lacné. Občas sa naskytnú štipendiá, treba len dôkladne a pravidelne prehľadávať internet a stránky univerzít pre ponuky finančnej výpomoci. Ďalšou možnosťou financovania je prostredníctvom zamestnávateľa, ktorý vám prispeje alebo aj plne uhradí štúdium v rámci rozvoja zamestnancov. Univerzity často povoľujú splácanie školného po častiach, čo môže pomôcť pri finančnom plánovaní počas štúdia. Netreba však zabúdať ani na krátke kurzy ponúkané na Coursera, FutureLearn, edX, udemy atď. Takéto krátke kurzy sú finančne oveľa dostupnejšie (niekedy aj zadarmo), a hoc nezískate plný vysokoškolsky diplom, tiež rozvíjajú vedomosti a skúsenosti, a zatraktívnia človeka na pracovnom trhu. Tieto kurzy sa oplatí robiť aj pre vlastnú radosť a osobnostný rast, nikdy neviete kam vás nové vedomosti nasmerujú. Internet je plný možnosti kvalitného vzdelania, treba sa len doňho ponoriť a hľadať.

Zdroj fotografií: fotografia 1 – Marvin Meyer on Unsplash, fotografia 2 – Alexander Mils on Unsplash,  fotografia 3 – Tran Mau Tri Tam on Unsplash

Teraz najčítanejšie

Terézia Holland

Väčšiu časť života prežila na Slovensku, ale značnú časť aj v Británii. Momentálne pôsobí na Slovensku vo farmaceuticko-zdravotníckom priemysle. Vyštudovala biomedicínske a farmaceutické zameranie v Anglicku a Škótsku. Krátko žila aj v Rakúsku. Píše o veciach ktoré ju zaujímajú a rada sa neustále vzdeláva.