Denník N

V PS milujú vznešené reči o “reforme školstva”: predseda Ing. Truban však zároveň rád hovorí na prednáškach o tom, ako prešiel celé štúdium FEI STU “odpisovaním”.

Screenshot z prednášky.
Screenshot z prednášky.

[čas 09:32]

“Ja som chodil na vysokú školu – teda, “chodil” [spraví gesto úvodzoviek] – robil som ju sedem rokov, a… z toho som bol trikrát prvák. Takže… [smiech], potom som už – toto vždy tak hovorím, že potom som sa už naučil odpisovať. Takže [smiech], nie, potom nastúpil do školy môj kamoš, ktorý mi dovolil odpisovať. Takže, potom som to už na celý šup prešiel [mávnutie ruky pri výraze “na celý šup prešiel”].”

Pri Trubanovi sa naozaj ľahšie komentuje bohémsky lifestyle ako politický profil a program.

Neviem, či som len málo psychedelicky socializovaná z divokých festivalov, že si tieto vety neinterpretujem dosť, ehm, “metaforicky”.

Fakt je ten, že celý Trubanov prístup a vystupovanie je tak trochu pofidérne. Takto si naozaj človek nepredstavuje ani tuctovú prednášku o business úspechu, nie to verejného činiteľa “novej politiky”. Drogové excesy popri tom znejú len ako ľahké clickbaity uhorkovej sezóny.

Trubanovu prednášku som náhodou pozerala možno celú ešte predtým, ako to bol virál.

Na jeho prístupe k prednáškam pre vysokoškolských študentov by sa dalo lecos pranierovať, ale človek sa pritom naozaj cíti trápne.

Ani mi to nestojí za to teraz skúmať skutočnú pravdivostnú hodnotu jeho absintových výrokov, to je pod úroveň aj pre blogový príspevok.

Dovolím si len pozastaviť sa pri tom odpisovaní, ktoré medzi iným tiež hrdo priznal, a znie to zaujímavo – naozaj nevedel na výške prejsť cez skúšky dvakrát po sebe ten istý ročník bez podvádzania? Až na tretíkrát s “pomocou”? Bez toho by to nespravil? Či sa len akože chalanovi nechcelo? Ale všetkým ostatným sa malo chcieť, ak nechceli podvádzať… je to fér? Nie celkom tomu rozumiem.

Je to fér voči jeho spolužiakom, ktorí majú diplom takto z rovnakej fakulty? Možno mali podobný prospech, ale aspoň neodpisovali. Možno si nemohli dovoliť “nechodiť” do školy, možno mali sťaženú súkromnú situáciu, že museli napr. aj počas skúškového robiť a pod.

Presne takí absolventi ako Truban potom znehodnocujú mienku o slovenskom vysokom školstve, ešte aj v pomerne solídnych technických odboroch, akým je informatika.

Možno sa tu teraz budem zase trochu opúšťať kvôli tomu nešťastnému školstvu…

Ale kvôli takým, ako on, sa potom na ostatných jeho vrstovníkov pozerajú zvrchu, lebo “má predsa len slovenskú výšku – to spraví dnes každý”. Aj takí flákači, ktorí sú v dvadsiatke ešte úplne bezprízorní a prechľascú celý deň, ešte sa tým aj chvália.

Na ťažších zameraniach sa ani poctivejší a pracovitejší študent nemusí dostať napr. na Erasmus, keď nemá dosť dobrý prospech, lebo nepodvádza, alebo keď rodina nemá dosť peňazí v rezerve na vysoké sprievodné náklady, ktoré nepokryje ani štipendium či rôzne príspevky. Takým potom ostane už len byť posudzovaný v tom istom profilovom vreci s absintovým Trubanom po zvyšok kariéry.

Na medicíne alebo na iných “zabijackých” prírodovedných odboroch by o takých snoch o zahraničí mohli rozprávať – keď len prejsť skúškami je bojom o prežitie, nie to sa venovať ešte nejakému cudziemu jazyku pre prípadné Erasmus štúdium.

Resp. keď už to nejaký mozog z týchto odborov dá, tak tam na 90% aj ostane.

Absint počas práce, skúšky prváka až na tretíkrát po “odpisovaní” a iné motivačné inšpirácie…

Pozerala som to tuším tak cca pred dvoma rokmi, keď ho už ako “nového politika” boli plné médiá. Lebo som bola zvedavá. Rýchlo ma to prešlo. Pravdupovediac, vôbec som sa počas toho nedovtípila, v čom mal spočívať ten inšpirujúci prístup pri budovaní firmy.

Dovoľujem si len usúdiť, že možno v tom, že s tým začal pomerne skoro na strednej (ako väčšina tých, ktorí „prerazia“), mohol si dovoliť sa tomu venovať bez potreby okamžitej návratnosti (experimentovanie/podnikanie na živnosť matky, keď bol ešte študentom) a potom sa nejako preniesol cez túto kritickú fázu do zisku po výške.

Popri tom veľa absintu na obed, čítanie motivačných „bullshitov“ (o motivačnej literatúre ani ja nemám vysokú mienku, ale tak…), mať nepoužiteľnú angličtinu (urobiť chybu hneď pri názve firmy Websuport, lebo ho to ako ITčkára ani nenapadlo si ocheckovať), hoci na strednej si mohol už dovoliť chodiť na anglinu zvlášť na jazykovú školu, ale tiež tam nechodil, lebo radšej chľastal, tak to musel v dospelosti dobiehať; svoje kšefty „vyfakeoval“, teda nemal pracovnú ani študijnú disciplínu, a všetko robil tak “coolovo” ledabolo.

V úvode ešte etablovaný podnikateľ nezabudne galantne oceniť prítomnosť „babeniek“ – t. j. poslucháčok vysokej školy, lebo dovtedy mával výstupy skôr pred samými chalanmi.

Celé je to taký ukážkový festivalový bizár – lebo zase v neskoršej časti sa pán Ing. Michal Truban už ako “úspešný majiteľ firmy” sťažuje na úroveň slovenského vysokého školstva v kontexte výberu zamestnancov, čo už naozaj po tom všetkom vôbec nedáva zmysel. Divoká jazda teda, jeden youtube sa nezdá.

Je to, samozrejme, každého vlastné právo so svojím životom narábať ako uzná za vhodné, len je mi stále väčšou záhadou, ako by mohol takýto nedospelý exotík čo i len pôsobiť vo verejnej sfére.

Ono ten “nenútený” štýl by mohol byť aj sympatický, ale neviem si ani predstaviť takto vystupovať pred študentami na štátnej škole – už len z úcty k ich času, je dosť ľudí, ktorých baví aj reálne žiť a angažovať sa už v mladosti, a nie len počúvať takéto „bullshity“ – ak si smiem prepožičať epiteton pána Trubana – o niekoho úspechu „out of thin air“.

K tomu ten letný rétorický gýč o “starej a novej opozícii”.

Tak si to teda porovnajme:

Asi som staromódny predmileniál, ale tak pre ten kontrast sa pozrime na tú hroznú opozíciu, ktorá nič nedosiahla:

– určite si viac ctím človeka, ktorý má hoc aj maturitu, ale poctivú, a vie sa vypracovať, hoci v skostnatelom pracovnom trhu mu to musia asi do konca života trieskať o hlavu a porovnávať ho aj s takými vyššie uvedenými.

– alebo človeka, ktorý možno začne nejaké vysokoškolské štúdium, ale zistí, že mu “nesedí”, ale namiesto podvádzania ho radšej ani nedokončí, a nejako sa s tým musí v živote vysporiadať,

– musí ísť robiť, dať si pauzu, alebo jednoducho ísť na iný odbor, kde si v rámci SR napr. treba preplácať opätovné štúdium ročníkov, na ktoré už bol predtým niekde inde zapísaný, aj keď skúškami neprešiel.

– nie je to nič hrozné, možno tak taký človek skončí s diplomovkou, ktorá sa stane podkladom pre daňovú reformu republiky – príklad Sulík, ktorý najprv študoval fyziku v Mníchove, čo bolo asi hardcore, tak potom prešiel na ekonómiu, ktorú potom so zmienenou diplomovkou dokončil v Bratislave.

https://sulik.sk/moja-diplomova-praca-je-riadne-vyhotovena-danko-klame/

– okrem toho, keď aj na toho Fico zaútočí, že húli alebo berie drogy, Sulík obratom zavesí na facebook výsledok rozboru od lekára, že je čistý (sorry za link Nového času, ale cez google som to inde narýchlo nenašla s tým výpisom od lekára).

– u Trubana si možno budeme musieť ešte nejaký čas na niečo podobné počkať, kým sa to z tela úplne vytratí.

– a keď si dovolíte na tvrdo zoštíhľovať vlastný manažment vo verejnej správe, ako napr. Juraj Droba po svojom zvolení, tak viete ušetriť a zefektívniť celkom dosť vecí hoc aj v školstve, a to len z úrovne župy – blog Branislava Gröhlinga.

– no nič, to bude asi tá “stará opozičná kultúra”.

– niežeby ma bavilo robiť kampaň jednej strane, keďže som v tých spoločenských otázkach stále pomerne konzervatívna a volím to skôr tak na striedačku,

– ale tak nejaký rozdiel tam snáď vidno.

– a keď si porovnáte newsfeed Trubana/PS a Oľano alebo SaS z posledných týždňov, tak bude tiež dobre vidno, kto rieši pre krajinu aké relevantné záležitosti.

No nič, na nejaký skoncipovaný záver mám po tom všetkom už rozbité myslenie.

Pukance, dúfam, že chutili.

Teraz najčítanejšie

Zora Šikrová

Keď ma niečo už veľmi rozčúli, tak o tom napíšem text :) Aj keď občas by som mohla napísať niečo aj o kultúre... Asi som alergická na pokrytectvo - či už u masmédií, politikov - hlavne ľavičiarov, ale aj napr. u finančne založenej charity.