Denník N

Aký je v skutočnosti canyoning v doline Sušec?

Návšteva slovinskej časti Álp sa nezaobíde bez adrenalínvých aktivít, ktorých sídlo je v dedinke Bovec. My sme si vybrali tú finančne najdostupnejšiu a to canyoning v doline Sušec. Ide o dolinu, v ktorej sa nachádzajú malé aj väčšie vodopády, šmykľavky, jazierka a ľadová voda, ktorými sa treba prebrodiť až späť na parkovisko.

Samotná dolina Sušec je super :)

Canyoning poskytujú desiatky cestovných kancelárií v dedine Bovec, no rezerváciu s treba urobiť dopredu. Je možnosť, že na úplnom začiatku a konci sezóny pôjdeš sám, v strede leta sa zase budeš tlačiť v skupine ľudí. Agentúra sa postará o dopravu, bezpečnosť, neoprén aj neoprénové topánky. Jediné čo si potrebuješ doniesť je uterák a suché oblečenie na prezlečenie a niečo pod neoprén. 

Nezabudni na poistenie, ktoré kryje adrenalínové aktivity. Cennosti si zvyčajne môžeš nechať v kancelárií cestovky (neodporúča sa ich nechávať v autách na parkovisku v doline Sušec). Nám sa o ne postaral sprievodca, ktorý mal vodotesný vak.

V doline Sušec nás čakali menšie aj väčšie šmykľavky

Ceny canyoningu v doline Sušec stoja v závislosti od agentúr a toho čo poskytujú 50 – 60 €. Cena závisí aj od toho či spoločnosť poskytuje fotky a videá (my sme mali vlastnú GoPro kameru). Do doliny pochopiteľne nemôžu ísť všetci v rovnaký čas. Preto majú agentúry rozdelené časy vstupov do doliny od 9:00 do 16:30. V závislosti ako potrebuješ si vieš nájsť agentúru s časom, ktorý ti vyhovuje.

11 metrový vodopád sme čiastočne zlaňovali

Aký je canyoning v doline Sušec v skratke:

  • bude ti neuveriteľná zima, či je jar, leto a či jeseň
  • budeš si nadávať, že si vyhodil 50 € za to, že zbieraš modriny
  • budeš dúfať aby si nemal vodu v ušiach a aby sa ti neprečistilo celé dýchacie ústrojenstvo
  • budeš dúfať že dáš ten najdlhší vodopád, ktorý má cca 11 metrov
  • budeš dúfať, že ťa po tom všetkom tvoja polovička, ktorú si do toho donútil neuškrtí
  • je to jeden z tých zlých zážitkov na ktoré neskôr v dobrom spomínaš ;)

Najväčší vodopád v doline má cca 11 metrov (viď záver videa). Tvoj sprievodca ťa na lane spustí do polovice a zvyšok spadneš voľným pádom. Ak sa fakt bojíš, môžeš to vynechať lebo je to na konci a dá sa pešo zísť naokolo až k parkovisku.

Ak ťa zaujímajú ďalšie zaujímavé miesta v Slovinsku prejdi na náš článok o Julských Alpách ;)

 

 

Teraz najčítanejšie

Milan Lahučký

Fotografovaním robím predovšetkým radosť, ako sám sebe, tak aj ostatným a to mám na tom najradšej :) Okrem fotografovania som blázon do cestovania, a tak sa s vami rád podelím o tie najkrajšie fotografie, zážitky a odporúčania z ciest ★ www.triplovers.sk