Denník N

Pytačky v Gruzínsku

Jedna vec je pre Gruzíncov nepochopiteľná, a nie je to hviezdne nebo nad nimi. Je to slobodná žena cestujúca sama po krajine. Ešte by im ako-tak išlo do hlavy, že som v tomto veku slobodná, ak by som sedela doma. No ale to, že mám skoro 40, nemám muža a sama cestujem, zo mňa robí priam prírodný úkaz.

 

Úplne všetci sa ma tu pýtajú, prečo nemám muža. Niekedy sa len pousmejem, inokedy poviem, že je to jednoducho osud. Avšak, byť hostiteľom v Gruzínsku neznamená iba poskytnúť svojmu hosťovi nocľah, jedlo (veľa jedla) a pitie, pravidelne pripíjať na jeho zdravie, zabezpečiť mu zaujímavý program podľa jeho záujmov, sprievod, proaktívne navrhovať, čo by bolo vhodné navštíviť, vybaviť rôzne maličkosti – ako otvorenie múzea. Týmto to zďaleka nekončí. Znamená to tiež postarať o jeho blaho prinajmenšom do konca života.

 

A tak moji hostitelia zobrali môj osud do svojich rúk a rozhodli sa ma vydať. Márne boli moje protesty. Večer došiel prvý nápadník. Na terase ľudí mnoho, susedia prichádzajú/odchádzajú. Nevedela som kto je kto. Len som si všimla, že jeden je obzvlášť nahodený. Fakt sa pripravil, asi to bral seriózne. Ja som sa nepripravila vôbec. Rusky nehovoril, anglicky tiež nie. Ja nehovorím gruzínsky. Neschopnosť dorozumievať sa je predsa pre fungovanie vzťahu detail. Trocha nám poprekladali. Skrátim to: iskra nepreskočila. Druhý nápadník prišiel náhodou, no ako na zavolanie. Iskra nepreskočila. Tretí nápadník mal prísť na druhý deň poobede, no môj autobus odchádzal ráno o desiatej. Bola som tam dva dni. Som si istá, že keby som ostala týždeň, tak je zo mňa vydatá žena. A to aj napriek tomu, že neviem podojiť kravu, čo je v Gruzínsku dosť závažný nedostatok, ale ako optimisticky uzavreli moji hostitelia: všetko sa dá naučiť.

 

Počas cesty v autobuse som sa zas zoznámila. Dlho som bola ticho, no niečo som sa potrebovala opýtať a akonáhle vysvitlo, že viem rusky, nebolo cesty späť. Som pozvaná do Kacheti a Tbilisi. Uvidíme, či sa im podarí vydať ma tam.

Teraz najčítanejšie