Denník N

Prečítané leto: 8. týždeň o spánku

Všetci už lamentujú, vraj koniec leta, koniec leta. Ešte nie. Ešte stále môžeme snívať letné sny, navyše v tomto týždni to platí doslova. Pozrite si, aké knihy si môžete s ratolesťami prečítať na tému spánku, stačí 20 minút denne, aby ste im doslova zachránili zdravý rozum na začiatku školského roka. Práve toľko času stráveného denne pri knihe totiž stačí, aby decká počas prázdnin neprišli o svoje čitateľské zručnosti a návyky. Na mojom blogu sa dočítate najmä o knihách pre čitateľov od 7 – 13 rokov. Dnes s tínedžerským bonusom vhodným aj pre dospelého čitateľa.

Týždeň o spánku

Na stránke o Prečítanom lete si pozrite všetky podrobnosti o tom, koľko kníh stačí s deťmi cez prázdniny prelúskať, aby na začiatku nového školského roka neprežívali muky. Týždeň od 19.8. – 25.8 je venovaný knihám, v ktorých dôležitú úlohu zohráva spánok.

Dievča, ktoré pilo mesačný svit

(od 12 – 99 rokov)

Knihu som čítala krátko potom, čo vyšla v češtine, nemala som dosť trpezlivosti počkať na slovenský preklad. Veľmi som na ňu bola zvedavá a splnila všetky moje očakávania, v tichosti som ju vyhlásila svojou knihou minulého roku. Dievča, ktoré pilo mesačný svit je neuveriteľne krásne fantasy, príbeh, ktorý v každom veku uvidíte inak. Pre čerstvých tínedžerov to bude rozprávka, starší odhalia minimálne dve vrstvy a zrelí čitatelia sa budú kochať neuveriteľnými obrazmi, v ktorých uvidia hneď niekoľko významov. Je to tak. Touto knihou som sa nechala totálne pohltiť. Čarodejnica, dráčik, blatový netvor a matka, ktorá sa vzoprie radným, keď jej chcú ukradnúť dieťa sú postavy, aké môžete bezvýhradne milovať už od prvej strany. Autorka Kelly Barnhillová za ňu zaslúžene získala niekoľko cien. Píše nesmierne živo, všetko, čo príbeh postupne v dvoch dejových líniách odkrýva, je plné fantastických obrazov a poetických výjavov tvorených dokonalým výberom slov, ktoré vašu myseľ úplne odvedú preč z reality. Pokiaľ budete čítať, obrazotvornosť si neoddýchne v tom najlepšom zmysle slova. Dokonale sa v nej skĺbilo to, čo mám na fantasy najradšej: kniha má príbeh, od ktorého neviete odísť a očarujúce prostredie, ktoré vám nič v reálnom svete nevynahradí. Mesiac a snenie – bdenie sú v nej kľúčové.

Vydal: Albatros

Dobrodružstvá Alfiho Cibuľu a Čerešňová princezná

(od 7 – 13 rokov)

Nie je to séria na pokračovanie, hoci tak knihy na pohľad pôsobia. Sú to však parádne dvojičky od obľúbenej britskej autorky Vivien Frenchovej, ktoré som mala možnosť preložiť z angličtiny a ich hlavní hrdinovia sú ako lusk!

V príbehu Dobrodružstvá Alfiho Cibuľupostavenom na vtipnej zápletke „vyvoleného hrdinu“ a mamou opomínaného brata, je každému okamžite jasné, kto z dvoch hlavných postáv je skutočne ten statočný a rozumný. Čitateľ krúti hlavou nad Vznešemírovou panovačnosťou a Alfiho odovzdanosťou, ktorá však nie je ponižujúca. Vznešemíra, nemotorného jedáka, vyšle matka hľadať princeznú a bohatstvo, no bez Alfiho by bol úplne stratený. Alfi je prešibaný hrdina, ktorý svoj osud nesie s ľahkosťou a úprimne sa snaží bratovi pomôcť, aj keď je to evidentný tĺk.

Rozprávkové motívy, nadprirodzené bytosti a hovoriace zvieratá dodávajú príbehu šarm a vtip, dej odsýpa v sviežom tempe, skvelo sa rozvíja dramatická zápletka a autorka nás drží v hrsti až do konca, keďže aj ten je prekvapivý. A princezná? Tá sa sa nie a nie zobudiť.

Čerešňová princezná v sebe spája niekoľko chronicky známych rozprávok a všakovako sa s nimi hrá. V hlavnej postave, princeznej Pivonke, sa napríklad skĺbil odvážny princ zo Šípkovej Ruženky so statočnou princeznou zo Soli nad zlato. Ide o nesmierne láskavú hrdinku so silným zmyslom pre spravodlivosť, s túžbou byť akceptovaná napriek tomu, že evidentne nespĺňa zabehnuté zvyky a očakávania od osoby v jej postavení.

Dej je plný akcie, hemží sa to v ňom nadprirodzenými postavami z ďalších známych príbehov, ani raz sa však autorka neodvoláva na klasické príbehy, sleduje vlastnú líniu, v skrumáži škriatkov, obrov a víl je zanedlho úplne jedno, kto odkiaľ pochádza. Posolstvo je pekné a povzbudivé pre dnešné dievčatá – princezná nečaká na záchranu od princa, ale sama je aktívna, sama rozbieha sled udalostí, sama rozhoduje a berie na seba riziká. Nerobí to ani zo zištných dôvodov, na konci knihy na nikoho nečaká poklad či nákladná svadba, len túžba zmieriť sa s krutým a neoblomným otcom.

V oboch knihách nastanú dramatické zvraty vďaka spacím kúzlam, to len pre doplnenie, prečo som ich zaradila do tohto týždňa. No najmä, AlfiPivonka sú hrdinovia, ktorí sa budú páčiť chlapcom aj dievčatám. Majú šmrnc, vtip a dôvtip tiež.

Vydal: Ikar v edícii Stonožka

Zazračni dzvonček / Zázračný zvonček

(od 6 do 12 rokov)

A na záver roztomilá nezvyčajnosť. Jedna z rozprávok dvojjazyčnej knihy Zazračni dzvonček / Zázračný zvonček sa odohráva v noci, kedy všetci spia a hlavní hrdinovia čakajú, ako sa ich osudy vyvinú. Od tejto rozprávky som sa nevedela celkom odtrhnúť, ale aj ostatné sú rovnako nevšedné. Autor Jozef Kolarčík-Fintický ich zozbieral z okolia Fintíc, dediny pri Prešove a v knihe ich podáva v šarištine aj v slovenčine.

Kým žil náš dedo, hovoril s nami len po šarišsky. V tomto nárečí si dosť verím, dokážem ním rýchlo trepať dve na tri na pobavenie tých, ktorí mu nerozumejú, ale aj viesť (vcelku) zmysluplný rozhovor. Snažíme sa, aby moje deti, ktoré vyrastajú na opačnom konci republiky, s nami v udržali krok, preto som sa smelo začítala do pôvodnej verzie a rozumeli všetkému. Plynulá šariština znie skoro ako poľština a mnoho slovných zvratov pôsobí pre nezasvätených smiešne, takže sme sa aj dosť zasmiali.

Ak máte radi prastaré rozprávky, ktoré už v ničom nepripomínajú súčasné verzie obohratých klasík, ak chcete originálne príbehy a dosiaľ nevidené zápletky, ak máte spomienkovú nostalgiu alebo ste len jednoducho zvedaví, či to dokážete prečítať a porozumieť, bude to dobrá knižná voľba.

Vydali: f.a.c.e

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

Teraz najčítanejšie