Denník N

Prečítané leto: 9. týždeň o farbách a slobode

Sloboda rovná sa farby. Nesloboda rovná sa nevýrazný svet, v ktorom prevládajú šedé a bledé odtiene. Odnepamäti je to zakódované kdesi hlboko v nás, ani nás to nemusí nikto učiť. Sloboda je jednoducho v mysliach mnohých ľudí farebná. Slobode a farbám je určený posledný týždeň Prečítaného leta. Vošlo sa mi doň čítanie pre najmenších, aj pre decká od 8 – 13 rokov.

Týždeň o farbách a slobode

Na stránke o Prečítanom lete si pozrite všetky podrobnosti o tom, koľko času stačí s deťmi cez prázdniny stráviť čítaním, aby na začiatku nového školského roka neprežívali muky. Týždeň od 26.8. – 1.9. je venovaný knihám, v ktorých dôležitú úlohu zohrávajú farby a sloboda.

Leon Neón

(od 2 – 5 rokov)

Jednoduchý, no veľmi účinný koncept si zvolili autorky knihy pre najmenších, Leon Neón. Je to chameleón, ktorý sa farebne odlišuje od ostatných a hľadá si svoje miesto na svete. Porozumie tomu každé malé dieťa – všetky chameleóny sú rovnaké, len Leon sa vymyká štandardu. S najmenšími ešte nie je treba riešiť, prečo musí hľadať niekoho, ako je on. Stačí, ak budú nasledovať interaktívne úlohy a dostanú Leona k jeho spriaznenej duši. Určite ich to poteší a to je základ, netreba nič viac. No starší sa na odlišnosť možno opýtajú. Možno im napadne, že tiež poznajú niekoho, kto je „iný“. Možno z rozhovoru vyplynie, že Leonova cesta za šťastím nemusí hneď znamenať nutnosť kdesi odchádzať. Leon Neón môže byť aj kniha o vnútornej slobode bez strachu z inakosti, aj o prijatí niekoho, kto je iný ako sme my.

Existuje viacero kníh, ktoré pracujú s podobnou témou. Mimoriadne obľúbená je malá séria o farebnom slonovi Elmerovi, o ktorej som písala minulý rok. S farbami a emóciami tiež krásne pracuje interaktívna knižka Farebné strašidielko.

Vydalo: e.j. publishing

Deň, keď pastelky dali výpoveď a
Deň, keď pastelky našli domov

(od 5 – 10 rokov)

Táto séria je dlhodobo na nočných stolíkoch mojich detí. Majú ju radi obaja, je to vítané pobavenie a rozptýlenie. Ich autorom je uznávaný ilustrátor Oliver Jeffers, o ktorom som písala, keď po slovensky vyšli jeho prvé picturebooky a medzi nimi aj kniha Deň, keď pastelky dali výpoveď.

Ak máte radi knihy, ktoré ponúkajú nové uhly pohľadov, táto medzi ne patrí. Je o obyčajných pastelkách. Denno denne ich deti držia v rukách a zrejme by im nikdy nenapadlo dívať sa na nich inak, než ako na – pastelky. Lenže v očiach autora majú aj pastelky svoje práva. Jedného dňa im prasknú nervy a svojmu malému majiteľovi Danielovi napíšu, že odchádzajú. Jednoducho nastal Deň, keď pastelky dali výpoveď. Niektoré deti to ohromí. Naozaj aj ony málo používajú ružovú? Skutočne si až doteraz nevšimli, ako pri kreslení slnka medzi sebou bojujú oranžová so žltou? Daniel, samozrejme, vie, ako si ich udobriť a v prvej časti sa o to posnaží. Preto je pokračovanie, Deň, keď pastelky našli domov, ešte ohromujúcejšie.

Znova pastelky píšu Danielovi, opäť sú to listy plné výčitiek a mrzutosti, ktoré však v čitateľovi nemajú vyvolať úzkosť. Sú ironické, smiešne, pripomínajú deťom ich neporiadnosť. Situácie, do ktorých sa pastelky dostali, sú nezávideniahodné a kým dôjdete na koniec knihy, deti majú úplne jasno v tom, čo by mal teraz Daniel urobiť.

Vydal: Ikar v edícii Stonožka

Natálkine dobrodružstvá

(od 8 – 13 rokov)

Nevšedná fantasy slovenského autora Stanislava Repaského Natálkine dobrodružstvá má mierne ponurú, občas až melancholickú atmosféru. Je to ako keď sa za daždivého dňa dívate von oknom a snívate, obdivujete dokonalosť kvapiek vo svete, ktorý sa zrazu zmenil, stíchol, akoby vás vzal do inej reality. Hlavná hrdinka Natálka sa rovnako pohybuje vo svetoch mimo náš svet. Je v snoch? Objavila vchod do Fantázie? Zrejme oboje je správne.

Kniha má formu krátkych príbehov. Nie všetky ma oslovili, no zopár áno. Medzi nimi je Maliar, príbeh, ktorý presne spĺňa obsah témy tohto týždňa. Všetko, čo maliar Vincent namaľuje na plátno, ožije, stane sa skutočným. Vytvorí nádhernú ženu. Príbeh však nepokračuje tradične. Žena má v srdci miesto lásky zášť a závisť a maliarove šťastie sa nenaplní. Keď do deja vstúpi Natálka, všetko sa už zdá byť stratené. Jej statočnosť však prekonáva veľké prekážky a lieči aj staré, celým svetom zabudnuté rany.

Knihu ilustroval Peter Uchnár. Jeho obrázky presne vyjadrujú náladu celého textu. Ani nemusíte začať čítať, aby ste nasali jeho poetickú náladu. Ak majú vaši starší čitatelia radi pokojne plynúce rozprávanie s nejasným výsledkom a odbočkami, pri ktorých sa nedá predpokladať, kam povedú, Natálkine dobrodružstvá by sa im mohli páčiť.

Vydal: Albatros

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.
Môj fotoblog s detskými knihami nájdete tu.

Teraz najčítanejšie