Denník N

Na východnom Slovensku nič nie je (2. diel)

Hlavný hrebeň Karpát (vľavo je Slovensko a vpravo Poľsko)
Hlavný hrebeň Karpát (vľavo je Slovensko a vpravo Poľsko)

Poloniny, Vojnový cintorín Veľká Poľana I. a Spišský hrad

Pán predseda, poslanec (dúfajme, že už nikdy nie premiér),

nadviažem na svoj predošlý článok a znova sa povenujem Vášmu výroku, že na východnom Slovensku nič nie je, lebo mám stále pocit, že tento výrok neotriasol voličmi Smeru z východu ako by mal.

Tieto riadky píšem symbolicky práve na výročie invázie Československa vojskami Varšavskej zmluvy, kedy predstavitelia Sovietskeho zväzu a iných „spriatelených“ krajín (spolu s našimi vnútornými vlastizradcami) podrazili naše dva národy. Nestála za tým len hŕstka hardline komunistov z ÚV KSČ, ale boli to aj iní predstavitelia štátnych orgánov prehnitého systému.

Vtedy išlo o zradu, únos štátu a návrat k nedemokratickému režimu. Teraz hovoríme o zrade, únose štátu a návrate k mafiánskemu režimu.

Som skutočne rád, že Vaše pokusy o nadobudnutie poistky v podobe silnejšej imunity, možnej amnestie či milosti zlyhali. Čaká nás ťažká predvolebná jeseň plná prskania, ale čo Vám iného ostáva, keď takto prihára? Ak nasledujúcu vládu zostaví súčasná opozícia, dostane sa vyšetrovateľom všetkých trestných činov maximálnej podpory, budú mať voľné ruky a prístup k potrebným informáciám. Možno sa konečne dozvieme, čo robil istý poslanec v konšpiračnom byte predstaviteľa korporátnej mafie. Medzičasom budú spievať ďalší vtáčkovia a dozvieme sa zaujímavé detaily.

Tak čo Vám ostáva? Aký je plán B? Len podotýkam, že Honorárny konzulát Belize sa nachádza v Bratislave na Krajnej ulici (hneď oproti budove Vojenského historického ústavu). Najlacnejšie to vychádza z Budapešti s prestupmi v Nemecku a USA.

V týchto článkoch sa Vám budem snažiť predstaviť vždy po tri východniarske zaujímavosti, a to prírodnú krásu, hrad a pamiatku, ktorej sa viac či menej nevenujeme.

Poloniny

Národný park Poloniny je plný kontrastov. Na jednej strane v ňom nájdete panenskú prírodu s jedinečnou flórou, ale taktiež v ňom prebieha výrazná ťažba asi ako v každom „chránenom“ území v Slovenskej republike. Len u nás sa mimo chránených území ťaží rozumnejšie ako v chránených územiach.

Z výstupu na najvýchodnejší bod Slovenska pod kótou 1221 Kremenec (vľavo Ukrajina a vpravo Slovensko)

Pod kótou 1221 Kremenec sa stretávajú najmä turisti z troch susedných štátov.

Trasa vedúca k jednému z najkrajších kútov Poľska (Pohľad z kóty 1221 Kremenec. Vľavo Ukrajina, vpravo Poľsko a v pozadí slovenské kopce)

V rokoch 1914 a 1915 si Poloniny a Východné Karpaty prešli ťažkými bojmi Prvej svetovej vojny. Kopce a hrebene sú doslova posiate stále viditeľnými zákopmi. Obrana pozostávala z väčších oválnych zákopov (tzv. foxholes) priamo na kótach, ktoré boli obkolesené zvlnenými (tzv. zig-zag) zákopmi (viď obrázok). Obrana hrebeňov medzi kótami pozostávala z menších oválnych zákopov, ktoré mohli byť doplnené o zvlnené zákopy (záležalo na intenzite bojov v danom priestore). Turisti by sa nemali pohybovať mimo turistických chodníkov, lebo tieto lesy sú stále plné nevybuchnutej (väčšinou kazetovej) munície.

Zákop z Prvej svetovej vojny

Ako keby toho nebolo málo, tieto územia si prešli aj útrapami Druhej svetovej vojny. V okolí obce Starina (miesto nej už priehrada v pozadí ďalšej fotky) sa zasekol front, ľudia museli žiť v lesoch ako zver a ich dediny boli zničené. Na fotografii je pamätník venovaný dvom ženistom, ktorí padli pri likvidácii mín a stalo sa tak až po vojne. Ženisti mohli pri odmínovaní urobiť všetko správne, ale niektoré míny boli napojené na nástražné pasce (tzv. booby traps), ktoré mali jediný účel: zabiť ženistov pri pokuse o zneškodnenie míny.

Pamätník venovaný padlým ženistom

V obci Ulič sa nachádza parčík s miniatúrami najznámejších drevených kostolíkov zo severovýchodného Slovenska. Naše a poľské drevené kostolíky sú skutočným klenotom a mali by predstavovať pilier spoločného cestovného ruchu.

Miniatúry drevených kostolov v obci Ulič

Vojnový cintorín Veľká Poľana I. – Rotunda

Urputné boje v oboch svetových vojnách so sebou priniesli množstvo obetí a za sebou zanechali zničené obce a vojnové cintoríny. Tak ako je severovýchodný kút Slovenska posiaty zákopmi a nevybuchnutou muníciou, tak je posiaty aj vojnovými cintorínmi, o ktoré sa starajú nadšenci, za čo im patrí nesmierna vďaka. Jedným z takýchto cintorínov sa nachádza v obci Veľká Poľana, ktorá musela zaniknúť, aby mohla byť vybudovaná vodná nádrž Starina.

Vojnový cintorín Veľká Poľana I. – Rotunda

Na ďalšej fotografii môžete vidieť časť vojnového cintorína, ktorý sa nachádza na rakúsko-uhorskej strane frontovej línie. V pozadí sú kopce, kde boli zakopaní Rusi. Dediny v údolí boli totálne zničené a pamätníci si spomínali, že voda v miestnom potoku bola neustále zafarbená na červeno.

Pohľad na vojnový cintorín a vtedajšie bojisko.

Na vojnovom cintoríne je pochovaných 340 vojakov, a tak sa radí medzi menšie vojnové cintoríny. V katastri obce Veľká Poľana bolo pochovaných vyše 1000 vojakov. Za rotundou sa nachádzajú ruiny obecného kostola, ktorý bol bojmi úplne zničený.

Rotunda a hroby na Vojnovom cintoríne Veľká Poľana I.

Spišský hrad

Naposledy som hovoril o Zborovskom hrade, ktorý je v mojich očiach unikátnou atrakciou. Na rad však musí prísť najmajestátnejší slovenský hrad, ktorý je dominantou Spiša.

Spišský hrad

Reči o tom, že na východnom Slovensku nič nie je ma nahnevali aj preto, lebo práve pod Spišom žila a stále žije jedna vetva mojej rodiny. Moji predkovia sa na hrad pozerali každý deň a preto som veľmi rád, že na hrade prebieha archeologický prieskum a pokračujú rekonštrukčné práce. Vstupné pre dospelého je 8€, čo by bolo v poriadku, keby boli prístupné všetky časti hradu.

Pohľad na dolný hrad.

Z hradu je krásny výhľad na Branisko, ale aj Spišské Podhradie so Spišskou Kapitulou. Už samotný výstup na hlavnú vežu je zážitkom, ale výhľad všetko prekoná.

Pohľad na Spišské Podhradie, Spišskú Kapitulu a okolité dedinky.

Tadiaľto sa prechádzal hradný pán a zo svojho paláca mal dosah na malé námestíčko (vľavo) a hlavnú vežu.

Palácová časť hradu s hlavnou vežou.

Zvieratkom na záver je syseľ pasienkový, ktorého početná skupina sa usídlila na dolnom hrade Spišského hradu. Miestna lúka je posiata norami a ak budete niektorému sympatický, tak vám aj zapózuje.

Syseľ pasienkový

 

https://www.facebook.com/olejvladimir/

Teraz najčítanejšie