Denník N

Ženskými očami: O futbale

Futbal ma baví. Radšej ho sledujem v televízii ako hrám. Nie, že by som to vedela, pravdou je, že som sa o to pokúsila len párkrát v živote a nie vždy to dopadlo bez úrazu. Ale obdivujem mnohých futbalistov, ich talent, techniku, vášeň s akou idú do súbojov. A ešte viac, ako táto hra dokáže spájať ľudí bez ohľadu na všetky naše rozdielnosti. Nedávno ale, keď sa konal ženský futbalový šampionát, uvedomila som si, aké priepastné rozdiely sú medzi ženami a mužmi v kopačkách.

Moja dcéra futbal nehrá, ale ako mladšia sestra nemá veľmi na výber a automaticky ju berieme na synove tréningy. Takto so mnou alebo mojím mužom chodí dvakrát do týždňa dva roky na klubový štadión. Vždy ma prekvapí, ako rada sedí na tribúne, jedna jediná a pozerá sa na tréningy dorastu. Pochybujem, že by niekedy chcela futbal aktívne hrávať, radšej má svoje baleríny, ale veľmi ma hreje pri srdce, že keby chcela, mohla by. A spolu s ňou všetky ostatné dievčatá, lebo dnes už sa to dá v mnohých kluboch. Majú svoj „babský“ tím – dievčatá aj ženy. Jedna z nich trénovala túto sezónu nášho syna a mala aj asistentky. A tí chalani ich milovali! Predháňali sa v tom, kto si s trénerkou prvý tľapne na pozdrav a keď sa niečo opýtala, strieľali im ruky k nebu raketovou rýchlosťou. Dokázala ich úžasne motivovať a udržať disciplínu. Keď má chlapec šesť, nerieši, či má trénera alebo trénerku a neviem presne odhadnúť ako je to u starších chlapcov, ale podľa mňa, ak vidia od malička, že v týchto výsostne mužských vodách kormidluje loď žena, prijmú to. A možno vďaka tejto skúsenosti nebudú nikdy v živote nazerať na ženu v akejkoľvek pozícii ako na menejcennú alebo menej schopnú.

Z Londýna do Roškoviec
A keďže my sme trochu futbalová rodina, všímam si takéto veci dosť intenzívne. Podelím sa teda s vami o pár postrehov, lebo takto spolu to vytvára aspoň malú mozaiku o ženách vo svete futbalu.

• apríl 2018: hráči a hráčky malého futbalového klubu Gemini FC z Chessingtonu v Anglicku sa v mestečku Walton-on-Thames lúčia so sezónou. Sledujeme toto milé predstavenie vďaka nášmu synovcovi, ktorý tu hrá. Ceny odovzdáva, rukou potriasa a motivuje futbalistka z Chelsea FC Fara Williams. Bola úžasná! Mohli zavolať ktoréhokoľvek z hráčov, isto by sa našiel niekto, kto by prišiel, ale vidím v tom zámer: pozvali ženu a z malého mesta neďaleko Londýna vyslali veľký signál do sveta.

máj 2019: sme v Holandsku, v hoteli sledujeme hokejové zápasy šampionátu, ktorý sa koná u nás doma. Vidiek ani Amsterdam nesklamali, ale ja nie som náročná, mňa zaujal aj obchod s tovarom pre futbalistky! Vlastný obchod! Toto hovorí o Holandsku veľa, napríklad, že ženský futbal je tu natoľko obľúbený a PODPOROVANÝ, že sa tento biznis oplatí. Lebo áno, futbal je aj o peniazoch a veľkých!

• júl 2019: futbalistky TJ Spartaka Myjava ovládli Red Bull Neymar Jr‘s Five? Ak ste o tomto turnaji ešte nepočuli, vedzte, že je to veľká vec, hoci sa hrá tzv. „malý futbal“ – piati na piatich. Našim futbalistkám gratuloval vo svojom rodisku v Praia Grande futbalový superman Neymar. Nepíšem to len preto, že ma to potešilo, ale aj preto, aby sme si uvedomili, že aj naše futbalistky sú šikovné a výborne reprezentujú. A možno by si zaslúžili aj viac pozornosti a lepšie podmienky.

• júl 2019: v Chorvátsku sledujeme zápasy Majstrovstiev sveta vo futbale žien. Nervydrásajúce finále sa skončilo víťazstvom USA nad holandskými Oranje. Na druhý deň sa CNN venovala téme príjmov v ženskom a mužskom futbale. A ukázalo sa niečo veľmi zaujímavé.

Reprezentanky USA vyhrali 4 zlaté medaily na svetovom šampionáte (1991, 1999, 2015, 2019) a z olympiád doviezli štyri najcennejšie kovy. Muži 0- slovom NULA. Nikdy takýto turnaj nevyhrali. Napriek tomu, futbalistky cítia krivdu lebo zarábajú rádovo menej. Spolu s ich víťazstvom sa rozprúdila v USA vášnivá debata na túto tému, rovnako ako protesty za platové zrovnoprávnenie. Rozprávala som sa o tom s viacerými ľuďmi a všetci majú jednu teóriu: muži zarábajú viac, lebo sponzori, lebo reklama, lebo sú zaujímavejší ako produkt. Je to ale naozaj iba tým?

Napríklad Americká futbalová federácia má dva zdroje príjmov: 1. zisk z predaja vstupeniek oboch národných tímov a 2. sponzorské. Celkový príjem z predaja vstupeniek na zápasy v rokoch 2016 až 2018 Americkej futbalovej asociácie bol 49,9 milióna USD u mužov a 50,8 milióna USD pokiaľ ide o ženy.

Kategória „sponzorské“: suma narastá ale Federácia nezverejňuje, ktorý tím dostáva od sponzorov viac, ani to, ako sú peniaze alokované. Z tabuliek ale jasne vyplýva, že prelom v náraste príjmov od sponzorov nastal po úspechu futbalistiek na MS v roku 2015.

„Honorár“ jednotlivých reprezentantov tvorí veľa položiek, do ktorých sa zarátavajú kompenzácie, bonusy a pod. Washington Post spravil analýzu kolektívnych zmlúv a vyšlo z nej, že podmienky žien a následne k tomu aj ich platové podmienky sa zlepšili, no dorovnané to stále nie je.

A rodovú rovnosť netreba vo futbale hľadať len na výplatných páskach, upozorňuje členka medailového tímu Megan Rapinoe. „Treba sa pýtať aj, či sú ľudia okolo nás platení rovnako, či dostáva mládež rovnakú dotáciu, rovnaké granty, sponzorské alebo či majú rovnaký priestor v rámci propagácie.“ Odpoveď je nám asi všetkým jasná.

Rozumiem jej, veď sa skúsme sami seba spýtať, koľko futbalistiek poznáme po mene? Koľkokrát ste v televízii videli nejaký ženský zápas? Koľkokrát sme v reklame na nejaký nápoj či deodorant videli futbalistku? Ale idúc Kauflandom vám Lewandowski predáva Head & Shoulders, Neymar ponúka Gillette, detské dresy a všetky reklamné produkty sú o Messim, Modrićovi, Ronaldovi..

..sú úžasní. Geniálni tvorcovia hry a zakončovatelia, ale supertalenty by sme našli aj medzi dievčatami, len sa na ne oveľa menej sústreďuje pozornosť a úmerne k tomu sú zaujímavé aj pre firmy ako súčasť reklamy. Práve reklama v nás umocňuje pocit, že ten, kto v nej je, je lepší, výnimočnejší, alebo viac zaujímavý. No proste marketingový hunbuk.

Úplne rozumiem, ak sa nejaká súkromná spoločnosť rozhodne, že jej parfumy bude predávať Eden Hazard a Luka Modrić zasa kondicionér na vlasy, ale nepríde mi pekné, aký priepastný rozdiel je v príjmoch medzi mužmi a ženami za účasť a víťazstvá na majstrovstvách sveta. Veď FIFA nie je súkromná firma! Je to Medzinárodná futbalová federácia a združuje (ak som sa správne dočítala) 208 národných futbalových zväzov sveta. A v tých zväzoch nie sú len muži. Iste, mužských tímov je viac.

Je to dané historicky a preraziť v mužskom futbale je vzhľadom na väčšiu konkurenciu určite ťažšie, ale je v poriadku až takýto priepastný rozdiel? Dotácia pre ženy bola na tohtoročnom šampionáte spolu 30 miliónov USD, víťazný tím si odniesol 4 milióny. Na vlaňajšom mužskom šampionáte v Rusku si tímy rozdelili 138 miliónov USD, víťazní Francúzi zobrali 38. Na eurá ani neprepočítavam, ten rozdiel vidí každý. Čísla dokazujú, ako sa tento problém týka všetkých futbalistiek, nie len tých amerických. Je podľa mňa na čase, aby sa o týchto rozdieloch nielen hovorilo, ale aj aby zástupcovia národných futbalových zväzov apelovali na zmenu.

• august 2019: Okrem kritiky, treba aj pochváliť. Teší ma krok UEFA, ktorá rozhodla, že zápas Európskeho superpohára medzi FC Liverpool a FC Chelsea 14. augusta v tureckom Istanbule povedie francúzska rozhodkyňa Stéphanie Frappartová. 35-ročnej rozhodkyni pomáhali ďalšie dve dámy a jeden muž.

Futbal je pre mňa veľmi krásny svojou univerzálnosťou. To, že baví chlapcov aj dievčatá, to, že je dostupný v nejakej podobe deťom z bohatých predmestí aj deťom v chudobných štvrtiach a slumoch po celom svete z neho robí dokonalý šport. Stačí si pozrieť najnovší dokument o Maradonnovi, ktorý je práve v kinách… Nemusíte mať dres ani kopačky aby ste s ním mohli začať.

Môže si hoc kto posmešne vravieť, že nechápe ako sa 22 ľudí môže 90 minút naháňať za loptou. Ja tomu úplne rozumiem.  Nie je to totiž len šport, je to hra, ktorá spája napriek všetkej našej ľudskej rozdielnosti. A tak zrazu stojím v Roškovciach, rómskej osade na Spiši a vidím ako si traja malí chlapci kopú loptu: dvaja domáci (z toho jeden nepočujúci) a jeden okoloidúci z Bratislavy. Môj syn. Nerozumeli si ani slovo, ale mali loptu a tak slovník nikto z nich nepotreboval. Možno nabudúce, keď tam prídeme, budú hrať už aj baby. Možno kým tieto deti vyrastú, rozdiely medzi mužmi a ženami nebudú také veľké.

Čítali ste BLOG ŽENSKÝMI OČAMI o ženách, očami ženy, ale nie len pre ženy – je pokusom pozrieť sa na svet inak a zároveň vidieť udalosti, ktoré často rezonujú spoločnosťou len na moment, alebo sú to len drobné postrehy z obyčajného života obyčajnej ženy, manželky a matky.

Teraz najčítanejšie

Silvia Krpelanová

Vyštudovala Katedru žurnalistiky na FiF UK v Bratislave. Pracovala ako redaktorka v tlačovej agentúre SITA, denníku SME a TV Markíza (2004 - 2012). Zúčastnila sa programov: Visegrad Summer School (2006) Advanced European Media Training (2007), Tertio Milenio Seminar on Free Society (2007). Od septembra 2015 pôsobí v RTVS ako dramaturgička a moderátorka relácie Slovensko v obrazoch. Je autorkou Magazínu Bratislava región (Tourist Edition Look At It pre roky 2018, 2019 a 2020), ktoré sú dostupne bezplatne v tlačenej aj elektronickej podobe TU. Zaujíma sa aj o témy spojené s rozvojom turizmu a aj preto s radosťou spolupracovala na vytvorení niekoľkých StoryMáp, napr. Vínne cesty a Vianočné trhy pre región Centrope, ktorý zahŕňa Bratislavu a jej okolie a svojimi aktivitami podporuje rozvoj cezhraničnej spolupráce. Nájdete ich tu a tu. Spolupracuje s Európskym inštitútom pre rodovú rovnosť (EIGE). Blogy inšpirované témami, ktoré Inštitút sleduje si môžete prečítať na tejto platforme.